www.svethardware.cz
>
>
>

Globalfoundries odhalily 14nm tranzistorovou architekturu FinFET

Globalfoundries odhalily 14nm tranzistorovou architekturu FinFET
, , aktualita
Už na jaře jsme se mohli dočíst o tom, že sdružení firem Common Platform, které zahrnuje Samsung, IBM a Global Foundries, plánuje odpověď na tranzistory Tri-gate od Intelu. Tou má být 14nm tranzistorová architektura FinFET (Fin Field Effect...
K oblíbeným
reklama
Už na jaře jsme se mohli dočíst o tom, že sdružení firem Common Platform, které zahrnuje Samsung, IBM a Global Foundries, plánuje odpověď na tranzistory Tri-gate od Intelu. Tou má být 14nm tranzistorová architektura FinFET (Fin Field Effect Transistor) navazující na High-K Metal Gate (HKMG) a o tom mluví i nejnovější tisková zpráva firmy Globalfoundries.

Konkrétně se dozvíme o nabídce 14nm-XM tranzistorů, kde XM znamená eXtreme Mobility. Zákazníci bez vlastních továren by díky ní měli rychle získat potřebné řešení připravené pro vypuštění na trh, což se konkrétně týká SoC pro mobilní zařízení. Nová výrobní technologie má zajistit o 40 - 60 % delší výdrž na baterie v porovnání s dnešními rovinnými 20nm tranzistory, i když Globalfoundries zde také používají 20nm elementy kombinované se 14nm FinFET. Prozatím má hotovou testovací linku ve Fab 8 (Saratoga County, New York). Zákazníci firmy by se pak měli dočkat někdy v příštím roce.

Výhody FinFET mají být v podstatě stejné jako u Tri-gate, a sice možnost pracovat při nižších napětích a s minimálními ztrátami. Dále Globalfoundries mluví o výrobní a nákladové efektivitě, rovnováze mezi výkonem a spotřebou, snadné výrobě a designování čipů, atd atd. Pak ale také sděluje, že již delší dobu spolupracuje s firmou ARM na vývoji SoC řešení založená na jejích procesorech, a to především Cortex-A, které jsou v dnešních mobilních zařízeních široce využívané, ať už jde o čipy NVIDIA Tegra nebo jiné. Technologie FinFET tedy má výrazným způsobem zasáhout do další generace mobilních produktů, jak se vyjádřil Dipesh Patel z firmy ARM.

Zdroj: TZ Globalfoundries
reklama
Nejnovější články
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře