www.svethardware.cz
>
>
>
>

Google a Facebook budou v Austrálii muset platit za novinářský obsah

Google a Facebook budou v Austrálii muset platit za novinářský obsah
, , aktualita
V Austrálii budou mít giganti Facebook a Google o něco těžší pozici. Dle nového zákona by totiž měly platit australským novinám za jejich obsah. Případné porušení by se mělo trestat vysokými pokutami.
K oblíbeným
reklama
Austrálie je zemí, která ve využití moderních technologií někdy připomíná spíše nesvobodné režimy než demokratické země (např. snaha o povinná sledovací zadní vrátka v IT produktech, tedy přístup k šifrovaným informacím uživatelů, připomíná spíše Čínu než západní země,...). Nyní se stala jednou z prvních zemí, která si došlápla na technologické giganty Facebook a Google. Uzákonila totiž nutnost platit za obsah velkých mediálních společností. Google a Facebook jsou dle australské vlády natolik velké, že potřebují regulovat, aby nevytvářely na mediálním trhu nerovnováhu. Jiné společnosti platit nemusí.
 
Facebook Google logo
 
Zatímco jiné státy, které se o to také pokoušely nebo pokouší (např. Španělsko, Francie, Německo), na to šly cestou porušování autorských práv, Austrálie na to šla cestou zákonů o hospodářské soutěži. Zákon nestanovuje přímo způsob platby, ale to, že mediální společnost má právo dobrat se nějaké dohodě s těmito dvěma giganty do 3 měsíců. Taková společnost však musí mít zaměstnané žurnalisty, mít příjmy přes 150 tisíc AUD ročně a být registrována u ACMA. Zároveň se musí věnovat stěžejním zprávám o lokálních událostech, komunitách nebo veřejným záležitostem, politice a podobně. Zákon stanoví, že společnosti mohou jednat samostatně i dohromady a s Googlem a Facebookem se musí dohodnout do 3 měsíců. Pokud se tak nestane, dohodu vytvoří komise spravovaná organizací ACMA.
 
Platby se budou týkat článků ve Facebook News Feed, News Tab a Instagramu, v případě Google půjde o Google Search, News a Discover. Netýká se tedy WhatsAppu nebo YouTube, ačkoli tyto platformy jsou rovněž spravovány zmíněnými společnostmi. Google i Facebook bude současně muset informovat o změnách ve vyhledávacích algoritmech s 28denním předstihem. Pokuta za porušení může dosahovat 10 % ročních příjmů nebo 10 mil. AUD (skoro 160 mil. Kč).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids
Nakonec se v dnešním novinkovém seriálu o technologiích Intelu podíváme na to, jak budou vypadat chystané procesory Alder Lake i Meteor Lake a pak serverové Sapphire Rapids a Granite Rapids. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct
Intel nám toho včera naservíroval mnoho, takže pokračujeme v krasojízdě a tentokrát půjde především o inovace v pouzdření čipů. To je nedílným předpokladem pro zajištění dalšího výrazného pokroku a nám tu půjde o technologie Foveros.
Dnes, aktualita, Jan Vítek