www.svethardware.cz
>
>
>
>

Google a Facebook budou v Austrálii muset platit za novinářský obsah

Google a Facebook budou v Austrálii muset platit za novinářský obsah
, , aktualita
V Austrálii budou mít giganti Facebook a Google o něco těžší pozici. Dle nového zákona by totiž měly platit australským novinám za jejich obsah. Případné porušení by se mělo trestat vysokými pokutami.
K oblíbeným
reklama
Austrálie je zemí, která ve využití moderních technologií někdy připomíná spíše nesvobodné režimy než demokratické země (např. snaha o povinná sledovací zadní vrátka v IT produktech, tedy přístup k šifrovaným informacím uživatelů, připomíná spíše Čínu než západní země,...). Nyní se stala jednou z prvních zemí, která si došlápla na technologické giganty Facebook a Google. Uzákonila totiž nutnost platit za obsah velkých mediálních společností. Google a Facebook jsou dle australské vlády natolik velké, že potřebují regulovat, aby nevytvářely na mediálním trhu nerovnováhu. Jiné společnosti platit nemusí.
 
Facebook Google logo
 
Zatímco jiné státy, které se o to také pokoušely nebo pokouší (např. Španělsko, Francie, Německo), na to šly cestou porušování autorských práv, Austrálie na to šla cestou zákonů o hospodářské soutěži. Zákon nestanovuje přímo způsob platby, ale to, že mediální společnost má právo dobrat se nějaké dohodě s těmito dvěma giganty do 3 měsíců. Taková společnost však musí mít zaměstnané žurnalisty, mít příjmy přes 150 tisíc AUD ročně a být registrována u ACMA. Zároveň se musí věnovat stěžejním zprávám o lokálních událostech, komunitách nebo veřejným záležitostem, politice a podobně. Zákon stanoví, že společnosti mohou jednat samostatně i dohromady a s Googlem a Facebookem se musí dohodnout do 3 měsíců. Pokud se tak nestane, dohodu vytvoří komise spravovaná organizací ACMA.
 
Platby se budou týkat článků ve Facebook News Feed, News Tab a Instagramu, v případě Google půjde o Google Search, News a Discover. Netýká se tedy WhatsAppu nebo YouTube, ačkoli tyto platformy jsou rovněž spravovány zmíněnými společnostmi. Google i Facebook bude současně muset informovat o změnách ve vyhledávacích algoritmech s 28denním předstihem. Pokuta za porušení může dosahovat 10 % ročních příjmů nebo 10 mil. AUD (skoro 160 mil. Kč).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nabídne Core i3-1115G4 Tiger Lake obrovský nárůst základního taktu? Nabídne Core i3-1115G4 Tiger Lake obrovský nárůst základního taktu?
Generace Ice Lake nás minulý rok moc nenadchla, a to i kvůli jejím slabým základním taktům a velkému rozpětí turba. Jak to ale vypadá, alespoň v některých případech by na tom Tiger Lake mohly být mnohem, mnohem lépe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Muskova Boring Company prodlouží tunel až do Resorts World Las Vegas Muskova Boring Company prodlouží tunel až do Resorts World Las Vegas
The Boring Company Elona Muska před čtvrt rokem dokončila ražení tunelu Las Vegas Convention Center Loop (LVCC Loop). Nyní bylo rozhodnuto, že se prodlouží až do nového centra Resorts World Las Vegas.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Radeon Navi 2X s 12 a 16 GB paměti, chystá se prý už Navi 4X Radeon Navi 2X s 12 a 16 GB paměti, chystá se prý už Navi 4X
Z fór Chiphell přichází informace, která je v podstatě v souladu s tím, co jsme nedávno slyšeli i o nových GeForce. Jde o kapacitu paměti na nových kartách a vedle toho se podíváme i na zprávy o teprve chystaných GPU Radeon.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA nechává pandemii za sebou a vyhlíží nový rok, jaký bude? NASA nechává pandemii za sebou a vyhlíží nový rok, jaký bude?
NASA již ústy svého šéfa Jima Bridenstina mluví o pandemii jako o věci minulosti, se kterou se úspěšně vypořádala a nyní už pomalu vyhlíží další rok. My se můžeme podívat na to, co si pro něj chystá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TweakTown: nereferenční verze Ampere přijdou velice brzy TweakTown: nereferenční verze Ampere přijdou velice brzy
Server TweakTown s odkazem na svůj zdroj tvrdí, že NVIDIA si tentokrát nerezervuje exkluzivní lhůtu pro prodej čistě vlastních karet Founders Edition. Nereferenční verze by totiž měly dorazit velice brzy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář