Google Brain dokáže rekonstruovat obličeje z rozkostičkovaných snímků

Google Brain dokáže rekonstruovat obličeje z rozkostičkovaných snímků
, , aktualita
Nyní už asi nebudou tak moc směšně působit snahy seriálových vyšetřovatelů, kteří dokáží nekonečně zoomovat a zaostřovat rozkostičkovaný obraz v nízkém rozlišení. Něco podobného zvládne Google Brain a pozoruhodně dobře.
K oblíbeným
reklama
Samozřejmě jde z velké části o jakýsi informovaný odhad toho, co by daný obrázek ve velice nízkém rozlišení mohl skrývat, ale přesto je pozoruhodné, že Google Brain dokáže vzít snímek obličeje v rozlišení 8 x 8 a vytvořit z něj obrázek v rozlišení 32 x 32, který se velice podobá originálu. Posuďte sami:

Google mluví o Pixel Recursive Super Resolution, kterážto technika na rozdíl od předchozích netvoří jen neurčité rozmazané výstupy, které jsou sotva použitelnější než původní rozkostičkovaný obraz. Nová technika využívá dvě neuronové sítě za účelem vytvoření ostrého a rozpoznatelného obrazu a při tomto procesu se umělá inteligence sama bez zásahu člověka rozhoduje o tom, jaké tvary budou mít části lidských tváří. První neuronová síť ResNet nejdříve na základě vstupu vyhledá podobné snímky ve vysokém rozlišení, což zúží možnosti, jimiž se bude probírat druhá síť, a to PixelCNN. Právě ta má za úkol přidat do snímku v nízkém rozlišení potřebné detaily. Pro tyto účely potřebují být obě sítě trénovány, a to pro různé typy obrázků. Aktuálně se mohou využít vedle rekonstrukce obrazu lidských tváří také pro snímky hotelových pokojů.

Podobnou techniku už využívá Google+ pro kompresi fotografií a je zřejmé, že přímo ResNet a PixelCNN by mohly posloužit při jejich zvětšování nad rámec původního rozlišení. Jak je vidět z dosavadních výsledků, o tom, že by výsledné snímky opravdu odpovídaly realitě, se nedá mluvit. Ovšem rozhodně je metoda Pixel Recursive Super Resolution schopna smysluplného dotvoření obrazu.

Zdroj: Engadget, Google (PDF)
reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář