reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Google Glass - HUD v brýlích

26.4.2012, Pavel Zubatý, aktualita
Google Glass - HUD v brýlích
Možná jste již slyšeli o novém systému rozšířené reality, který připravuje internetový gigant Google. Podle posledních informací práce na Project Glass pokračují dál. Projekt „Brýlí“ (z angl. glasses, glass znamená sklo) je sice pořád ve...
Možná jste již slyšeli o novém systému rozšířené reality, který připravuje internetový gigant Google. Podle posledních informací práce na Project Glass pokračují dál. Projekt „Brýlí“ (z angl. glasses, glass znamená sklo) je sice pořád ve fázi konceptu, ale i tak je k dispozici řada informací o tomto novém HUD (heads-up display, displej umístěný na hlavě).
Jeden z propagačních snímků konceptu systému rozšířené reality


Na začátku prý stála myšlenka, že technika by měla být dobrým sluhou a ne špatným pánem. Když ji uživatel bude potřebovat, tak bude po ruce, ale nebude překážet v opačném případě. Výsledkem práce výzkumného týmu tak má být zařízení, které umožní zkoumat a sdílet „svět“ z pohledu uživatele. Propagační fotografie a demonstrační video by pak měly přitáhnout pozornost, ale i konstruktivní kritiku.
Google Glass má být použitelné i na dioptrické brýle


Tým vyvíjející Project Glass spadá pod Google X, výzkumnou divizi, kterou vede spoluzakladatel Google – Sergey Brin. Výzkumný tým si přitom klade řadu cílů. Brýle by třeba měly být použitelné pro každého člověka. Mnoho členů týmu třeba nosí dioptrické brýle, takže ani oni nemají být o nic ochuzeni. Jenže kompatibilita s brýlemi na předpis znamená další komplikace. Je třeba vzít v úvahu nejen různé tvary obroučků, odlesky, ale i vlastnosti skel. Promítání těchto zobrazovacích brýlí tak bude muset počítat s dioptriemi, ale i škálou možných filtrů.


Jak by jednou mohly brýle Google Glass fungovat

Zde je dobré upozornit na nákup třech patentů firmou Google, jak poukázal Bill Slawski z blogu SEO by the Sea. Původně softwarová společnost totiž 30. března odkoupila tyto patenty od bývalého závodníka IndyCar Dominica Dobsona a jeho vývojové společnosti Motion Research Technologies, Inc. Několik dní nato došlo k oficiálnímu představení Project Glass.
Patent, který nejspíš stojí za Google Glass


Jeden z patentů nese název Displej mobilního telefonu, který se připíná na dioptrické brýle. Zařízení v tomto případě obsahuje dvojici krytek, z nichž jedna slouží pro přichycení k brýlím. Druhá pak obsahuje zobrazovací zařízení, jehož obraz lze sledovat přes čočku brýlí. Zbylé patenty jsou Víceúčelové brýle s vestavěným vstup/výstupním rozhraním a Displej využívající ambientního světla a systém pro zobrazování dat. První z této dvojice se podobá nynějšímu designu Google Glass. Poslední patent je nejenom součástí této technologie, ale navíc obsahuje ilustraci HUD uvnitř motocyklové přilby. Zde se nabízí uplatnění projektu Google Glass pro armádu nebo sportovní účely. Co se týče brýlí jako takových, tak Google popírá zprávy, že by se dostaly na trh už tento rok. Odhady ceny hovoří o 250 až 600 dolarech (tj. 4 700 až 12 000 korun). Do brýlí má přitom být zabudován i mobil.

Zdroj: FlatpanelsHD (2), WebProNews
reklama