www.svethardware.cz
>
>
>

Google Project Loon: internetové balóny sbírají rekordy

Google Project Loon: internetové balóny sbírají rekordy
, , aktualita
Pokud jste ještě neslyšeli o projektu Loon společnosti Google, pak jde o využití balónů pro rozšíření Internetu i do oblastí s nevyvinutou infrastrukturou. Google své balóny testuje od minulého roku a za tu dobu stačil sesbírat několik rekordů.
K oblíbeným
reklama
Základním předpokladem pro balóny využité v Project Loon firmy Google je schopnost vydržet a pracovat ve velké výšce po dlouhou dobu. Budou tak moci poskytovat internetovou konektivitu mnoha lidem žijícím v jinak těžce dostupných oblastech a využijí k tomu už jen vítr, sluneční energii a samozřejmě nezbytnou elektroniku a software. Balóny již byly zkušebně nasazeny na Novém Zélandu, v Jižní Americe a také nad různými ostrovy v Tichém oceánu.

Google nyní tyto balóny stahuje, aby mohl provést jejich analýzu a provést různá vylepšení, aby další balónová várka mohla pracovat lépe. Firma se také rozhodla některé balóny ocenit a udělit jim některou z tzv. Golden Balloon Awards. První cenou je titul The Marathoner a ten získal balón vypuštěný v červnu na Novém Zélandu, který putoval vzduchem 134 dní a přistál v Chile. Již v 60. letech sice jeden balón vydržel ve vzduchu dokonce 744 dní, ovšem v poslední době se k výsledku firmy Google přiblížil pouze balón NASA, který vydržel ve vzduchu 55 dní. Nejde ale pochopitelně pouze o výdrž, ale také o další kvality včetně funkce takového zařízení.

Další balón byl oceněn za to, že cestoval mezi Antarktidou a jižní částí Tichého oceánu rychlostí 324 kilometrů za hodinu, což pochopitelně zajistil větrný proud. Google také říká, že s využitím sluneční energie a větru může nastavit, v jaké nadmořské výšce budou jeho balóny cestovat, což je klíč k tomu, aby mohl ovládat směr i rychlost jejich pohybu. Jiný balón byl tak schopen dosáhnout výšky 25,8 kilimetrů, přičemž většina ostatních zůstávala ve výšce přibližně 20 kilometrů. Asi největší překážkou pro balóny v projektu Loon byly extrémní teploty. Na hranici mezi Argentinou a Chile musel jeden z nich vydržet teplotu minus 83 °C, na což byl dle Googlu připraven, takže i se svým vybavením přežil.

Cílem projektu Loon je tedy vytvořit celou globální síť z putujících balónů, jež by v fungovaly jako částečně řiditelné body schopné pokrývat rozsáhlé oblasti mobilním signálem.

Google vedle balónů zkoumá i jiné způsoby, s jejichž pomocí by rozšířil Internet po celém světě. V červnu ohlásil investici 30 milionů do Virgin Galactic, takže míří ještě výše než do stratosféry. Za nezveřejněnou sumu koupil také firmu Titan Aerospace, která se specializovala na výrobu dronů.

Zdroj: TZ Google
reklama
Nejnovější články
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V
Na trh musí teprve ještě dorazit slíbená karta GeForce RTX 2080 SUPER, která už je ale na cestě, protože byla vyzkoušena v prvních testech. A není překvapivé, že to je zrovna benchmark z Final Fantasy XV.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás
Vypadá to, že časy poklesu cen na trhu s paměťmi DRAM jsou pryč a my se dozvídáme, že příčinou je nová exportní politika Japonska vůči Jižní Koreji. Ceny přitom zakrátko vyletěly velice prudce nahoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Grafický tablet Wacom Cintiq 22 dostává Full HD displej Grafický tablet Wacom Cintiq 22 dostává Full HD displej
Tradiční výrobce grafických tabletů, společnost Wacom, představila 21,5” variantu svého tabletu Cintiq 22. Ta je vybavena displejem s Full HD rozlišením a 72% pokrytím barevného gamutu NTSC.
Včera, aktualita, Milan Šurkala