www.svethardware.cz
>
>
>

Grafické karty dostanou od SK Hynix rychlejší paměti

Grafické karty dostanou od SK Hynix rychlejší paměti
, , aktualita
Společnost SK Hynix vypouští na trh své nové paměti GDDR5, které budou schopny pracovat na frekvenci až 8 GHz. Od toho si tedy můžeme slibovat o poznání vyšší datovou propustnost, ovšem chystají se i podstatně rychlejší paměti HBM.
K oblíbeným
reklama
To tedy bude samozřejmě platit až pro nové modely, které tyto paměti využijí a je otázkou, zda těchto pamětí využije nová generace Radeonů R9 300, nebo se AMD už rozhodne pro HBM. Ve skutečnosti ale nebude nic bránit tomu, aby tyto nové paměti byly využity s už dříve představenými GPU. Některé lepší modely z OC edicí by nové 8GHz paměti od SK Hynix tedy využít mohly. Dnes ty nejlepší grafické karty obvykle využívají paměti s frekvencí kolem 7 GHz. Je to řada karet a v případě firmy NVIDIA modely od GeForce GTX 770 až po nové GeForce GTX 980.

Co tedy SK Hynix konkrétně nabízí? Jedná se o 4Gbit (512MB) moduly v pouzdře Fine Ball Grid Array (FBGA), jež k dosažení pracovní frekvence 8 GHz potřebují zvýšené napětí z 1,5 V na 1,55 V. Navíc mají tyto paměti potenciál jít i na vyšší pracovní frekvenci, pokud to daná grafická karta umožní a zvládne.

Vedle pamětí GDDR5 s "pouze" vyšší pracovní frekvencí se ale chystá i něco jiného, a to High-Bandwidth Memory (HBM), čili paměti s vysokou propustností vytvořené vrstvením čipů na sebe. SK Hynix je prý blízko k jejich konečné implementaci, čili k výrobě prvních kusů, které poputují k jeho partnerům a zákazníkům.

Co se týče paměťové kapacity, pak první HBM nabízí 8 Gbit (1 GB) kapacity, přičemž jisté grafické karty "příští generace" budou vybaveny čtyřmi těmity čipy, což jim poskytne celkem 4 GB RAM. První generace HBM je označena jako 4Hi, což znamená, že jde o čtyři čipy DRAM navrstvené na sebe a vertikálně propojené, přičemž využívají napětí 1,2 V a dosahují rychlosti přenosu dat 1 Gbps.

To oproti 7 Gbps u klasickým DRAM nevypadá moc dobře, ovšem kombinace s I/O o šířce 1024 nám dá daleko vyšší hodnotu než 7 Gbps x32 u současných GDDR5. Dle již starší prezentace firmy NVIDIA by čipy HBM měly poskytnout výslednou datovou propustnost 512 až 1024 GB/s (NVIDIA počítá se propustností 1 až 2 Gbps na pin). To můžeme srovnat s 224 GB/s u GeForce GTX 980 a 336 GB/s u GeForce GTX TITAN Black.

Uvidíme, zda se HBM dostanou už do karet Radeon R9 390X nebo NVIDIA s čipy GM200, nebo se dříve ujmou nové 8GHz GDDR5.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
18.9.2020, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
18.9.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář