www.svethardware.cz
>
>
>

Grafické karty dostanou od SK Hynix rychlejší paměti

Grafické karty dostanou od SK Hynix rychlejší paměti
, , aktualita
Společnost SK Hynix vypouští na trh své nové paměti GDDR5, které budou schopny pracovat na frekvenci až 8 GHz. Od toho si tedy můžeme slibovat o poznání vyšší datovou propustnost, ovšem chystají se i podstatně rychlejší paměti HBM.
K oblíbeným
reklama
To tedy bude samozřejmě platit až pro nové modely, které tyto paměti využijí a je otázkou, zda těchto pamětí využije nová generace Radeonů R9 300, nebo se AMD už rozhodne pro HBM. Ve skutečnosti ale nebude nic bránit tomu, aby tyto nové paměti byly využity s už dříve představenými GPU. Některé lepší modely z OC edicí by nové 8GHz paměti od SK Hynix tedy využít mohly. Dnes ty nejlepší grafické karty obvykle využívají paměti s frekvencí kolem 7 GHz. Je to řada karet a v případě firmy NVIDIA modely od GeForce GTX 770 až po nové GeForce GTX 980.

Co tedy SK Hynix konkrétně nabízí? Jedná se o 4Gbit (512MB) moduly v pouzdře Fine Ball Grid Array (FBGA), jež k dosažení pracovní frekvence 8 GHz potřebují zvýšené napětí z 1,5 V na 1,55 V. Navíc mají tyto paměti potenciál jít i na vyšší pracovní frekvenci, pokud to daná grafická karta umožní a zvládne.

Vedle pamětí GDDR5 s "pouze" vyšší pracovní frekvencí se ale chystá i něco jiného, a to High-Bandwidth Memory (HBM), čili paměti s vysokou propustností vytvořené vrstvením čipů na sebe. SK Hynix je prý blízko k jejich konečné implementaci, čili k výrobě prvních kusů, které poputují k jeho partnerům a zákazníkům.

Co se týče paměťové kapacity, pak první HBM nabízí 8 Gbit (1 GB) kapacity, přičemž jisté grafické karty "příští generace" budou vybaveny čtyřmi těmity čipy, což jim poskytne celkem 4 GB RAM. První generace HBM je označena jako 4Hi, což znamená, že jde o čtyři čipy DRAM navrstvené na sebe a vertikálně propojené, přičemž využívají napětí 1,2 V a dosahují rychlosti přenosu dat 1 Gbps.

To oproti 7 Gbps u klasickým DRAM nevypadá moc dobře, ovšem kombinace s I/O o šířce 1024 nám dá daleko vyšší hodnotu než 7 Gbps x32 u současných GDDR5. Dle již starší prezentace firmy NVIDIA by čipy HBM měly poskytnout výslednou datovou propustnost 512 až 1024 GB/s (NVIDIA počítá se propustností 1 až 2 Gbps na pin). To můžeme srovnat s 224 GB/s u GeForce GTX 980 a 336 GB/s u GeForce GTX TITAN Black.

Uvidíme, zda se HBM dostanou už do karet Radeon R9 390X nebo NVIDIA s čipy GM200, nebo se dříve ujmou nové 8GHz GDDR5.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat
Tranzistory jsou součástí logických obvodů počítačových čipů, ovšem výzkumníci na Purdue University vytvořili takové, které dokáží současně data i ukládat. Jde o funkční křemíkové tranzistory s feroelektrickou RAM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft bude na celé obrazovce varovat před koncem podpory Windows 7 Microsoft bude na celé obrazovce varovat před koncem podpory Windows 7
Kdyby si toho opravdu někdo doposud nevšiml, pak Microsoft se takovým lidem chystá opravdu nepřehlédnutelným způsobem sdělit, že podpora operačního systému Windows 7 se chýlí ke konci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA rozšiřuje seznam monitorů kompatibilních s G-Sync na rovných 60 NVIDIA rozšiřuje seznam monitorů kompatibilních s G-Sync na rovných 60
NVIDIA začala brzy v tomto roce nabízet kompatibilitu monitorů vybavených systémem Adaptive-Sync se svou technologií G-Sync. Nejdříve to bylo pouze tucet modelů, ovšem nyní už jich je rovná kopa, čili 60. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple Mac Pro Tower jsou k dispozici od 6 po 53 tisíc dolarů Apple Mac Pro Tower jsou k dispozici od 6 po 53 tisíc dolarů
Společnost Apple si přichystala spuštění prodejů svých nových pracovních stanic Mac Pro Tower, k nimž budou pasovat také monitory Pro Display XDR. Apple zde přitom spojuje procesory Xeon a profi kartami Radeon Pro. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Plundervolt: další objevená chyba v CPU Intel dává všanc naše data Plundervolt: další objevená chyba v CPU Intel dává všanc naše data
Zrovna uprostřed letošního listopadu jsme se dozvěděli, že Intel řeší dalších 77 bezpečnostních chyb ve svých procesorech, nicméně to neznamená, že byla jejich studnice vyčerpána. Máme tu Plundervolt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře