reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Grafické karty dostanou od SK Hynix rychlejší paměti

, , aktualita
Grafické karty dostanou od SK Hynix rychlejší paměti
Společnost SK Hynix vypouští na trh své nové paměti GDDR5, které budou schopny pracovat na frekvenci až 8 GHz. Od toho si tedy můžeme slibovat o poznání vyšší datovou propustnost, ovšem chystají se i podstatně rychlejší paměti HBM.
Grafické karty dostanou od SK Hynix rychlejší paměti
To tedy bude samozřejmě platit až pro nové modely, které tyto paměti využijí a je otázkou, zda těchto pamětí využije nová generace Radeonů R9 300, nebo se AMD už rozhodne pro HBM. Ve skutečnosti ale nebude nic bránit tomu, aby tyto nové paměti byly využity s už dříve představenými GPU. Některé lepší modely z OC edicí by nové 8GHz paměti od SK Hynix tedy využít mohly. Dnes ty nejlepší grafické karty obvykle využívají paměti s frekvencí kolem 7 GHz. Je to řada karet a v případě firmy NVIDIA modely od GeForce GTX 770 až po nové GeForce GTX 980.

Co tedy SK Hynix konkrétně nabízí? Jedná se o 4Gbit (512MB) moduly v pouzdře Fine Ball Grid Array (FBGA), jež k dosažení pracovní frekvence 8 GHz potřebují zvýšené napětí z 1,5 V na 1,55 V. Navíc mají tyto paměti potenciál jít i na vyšší pracovní frekvenci, pokud to daná grafická karta umožní a zvládne.

Vedle pamětí GDDR5 s "pouze" vyšší pracovní frekvencí se ale chystá i něco jiného, a to High-Bandwidth Memory (HBM), čili paměti s vysokou propustností vytvořené vrstvením čipů na sebe. SK Hynix je prý blízko k jejich konečné implementaci, čili k výrobě prvních kusů, které poputují k jeho partnerům a zákazníkům.

Co se týče paměťové kapacity, pak první HBM nabízí 8 Gbit (1 GB) kapacity, přičemž jisté grafické karty "příští generace" budou vybaveny čtyřmi těmity čipy, což jim poskytne celkem 4 GB RAM. První generace HBM je označena jako 4Hi, což znamená, že jde o čtyři čipy DRAM navrstvené na sebe a vertikálně propojené, přičemž využívají napětí 1,2 V a dosahují rychlosti přenosu dat 1 Gbps.

To oproti 7 Gbps u klasickým DRAM nevypadá moc dobře, ovšem kombinace s I/O o šířce 1024 nám dá daleko vyšší hodnotu než 7 Gbps x32 u současných GDDR5. Dle již starší prezentace firmy NVIDIA by čipy HBM měly poskytnout výslednou datovou propustnost 512 až 1024 GB/s (NVIDIA počítá se propustností 1 až 2 Gbps na pin). To můžeme srovnat s 224 GB/s u GeForce GTX 980 a 336 GB/s u GeForce GTX TITAN Black.

Uvidíme, zda se HBM dostanou už do karet Radeon R9 390X nebo NVIDIA s čipy GM200, nebo se dříve ujmou nové 8GHz GDDR5.

Zdroj: Hexus.net
reklama
reklama
reklama