reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hack manažera hesel LastPass: hackeři získali více informací, než se zdálo

30.12.2022, Milan Šurkala, aktualita
Hack manažera hesel LastPass: hackeři získali více informací, než se zdálo
V srpnu došlo k hacku manažera hesel LastPass. Původně to vypadalo, že se hackeři nedostali k ničemu důležitému, nicméně nyní vychází najevo, že kvůli dalšímu útoku je ukradených informací poměrně dost. Oběti mohou být terčem sociálního inženýrství.
Bezpečnost je velkým tématem a hacky nejsou ničím výjimečným. Velmi zajímavým terčem jsou pro hackery např. manažeři hesel a jedním z takových je i LastPass, který se stal terčem úspěšného útoku v letošním srpnu. Tehdy společnost tvrdila, že se hackerům povedlo nabourat účet jednoho z developerů a ukrást část zdrojových kódů aplikace a proprietární technické informace. Také se tvrdilo, že se hackeři nedostali k hlavním heslům, uloženým heslům, osobním informacím a dalším detailům. Jak se ale zdá, v útoku se pokračovalo, napaden byl i další vývojář a hackeři se později dostali k mnoha dalším údajům z cloudového úložiště.
 
LastPass
 
Před několika dny se totiž objevila informace, ve které LastPass přiznává i pozdější krádež různých osobních informací a metadat. V nezašifrované podobě získali např. URL adresy navštěvovaných stránek, kde byl manažer použit. To je problém především z pohledu sociálního inženýrství. Tyto informace mohou dobře posloužit k profilování osob a různým phishingovým útokům. V zašifrované podobě pak hackeři získali např. přihlašovací jména, hesla, poznámky i vyplněná data ve formulářích.
 
Získali také uživatelská jména do LastPassu, adresy, e-mailovou adresu, telefon a IP adresy, ze kterých uživatelé přistupovali k serverům, na nichž využívali služby LastPassu. Většina informací byla zašifrována pomocí metody 256-bit AES s využitím unikátního hlavního hesla (master password), které LastPass neukládá a ani ho nezná. Ty by tak měly být relativně v bezpečí, nicméně ani to nevylučuje, že se nepovede pomocí různých podpůrných metod zkrátit hledání hlavního hesla do manažera.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama