www.svethardware.cz
>
>

Heat Spreader u procesorů AMD může značně zvyšovat teplotu

Heat Spreader u procesorů AMD může značně zvyšovat teplotu
, , aktualita
Procesory AMD počínaje Opteronem / Athlonem 64 používají ochranný kovový plíšek - Heat Spreader (rozptylovač tepla). Firma ho začala používat, protože tak v dobách Pentia III učinil jeho hlavní konkurent - Intel. Cílem bylo především ochránit...
reklama
Procesory AMD počínaje Opteronem / Athlonem 64 používají ochranný kovový plíšek - Heat Spreader (rozptylovač tepla). Firma ho začala používat, protože tak v dobách Pentia III učinil jeho hlavní konkurent - Intel. Cílem bylo především ochránit křehké jádro před mechanickým poškozením.Někteří zastávají názor, že Heat Spreader sice chrání před poškozením, zároveň ale přináší další tepelný odpor, tj. že bezúčelně zvyšuje teplotu procesoru. Jak ukažují některá měření z programu Core Temp, na tomto tvrzení by mohlo být hodně pravdy.Jeden z uživatelů porovnal výsledky před sundáním Heat Spreaderu a po této akci. O chlazení se staral vodní chladič Asetek Waterchill. S kovovým plíškem měl procesor taktovaný na 2900 MHz s napětím 1.60V klidovou teplotu 33 stupňů.Po sundání IHS teplota klesla na 30 stupňů. Ovšem pozor, tato teplota je v zátěži pomocí Prime95 a to při zvýšené frekvenci na 3000 MHz a při zvýšeném napětí na 1.65V ! Reálný pokles teploty je tedy gigantický.

Dalších zajímavých výsledků dosáhl jiný uživatel s Opteronem 170. Teploty před sundáním rozptylovače byly následující:

Jádro 1: 41 stupňů v klidu / 58 stupňů v zátěži
Jádro 2: 36 stupňů v klidu / 48 stupňů v zátěži

Podobných výsledků se v diskuzích vyskytovalo mnoho. Jsou svým způsobem zvláštní. Proč? Je totiž zajímavé, jak na jednom kusu křemíku s plochou necelé 2 cm čtvereční může být v jedné části teplota o deset (a někdy i víc) stupňů vyšší. Za normálních okolností by jistě vyvstaly pochybnosti o tom, zda teplotní čidla měří správně. Teploty po sundání rozptylovače ale vše staví do zcela jiného světla:

Jádro 1: 33 stupňů v klidu / 45 stupňů v zátěži
Jádro 2: 33 stupňů v klidu / 45 stupňů v zátěži

Jakmile byl zajištěn dobrý kontakt s chladičem, teplota obou jader poklesla a (což je možná ještě důležitější) vyrovnala se. Uvedené výsledky proto naznačují, že AMD má s rozptylovači tepla značné obtíže. Ty jsou patrně křivé či špatně nasazené, takže nemají ten správný kontakt s čipem. Tak dramatické poklesy teploty jistě nikdo nečekal. V této souvislosti stojí za připomenují, že rozptylovače jsou v podstatě na čipu jen položeny a je použita tepelně vodivá "žvýkačka". Identický způsob kdysi používal i Intel. V době příchodu 3 GHz Pentia 4 před téměř čtyřmi lety ale přešel na jinou metodu - čip je nyní s rozptylovačem nevratně svařen. Patrně věděli, proč tak dělají.
reklama
Nejnovější články
AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS
Společnost AOC představila trojici nových levných herních monitorů 22V2H, 24V2H a 27V2H. Všechny tři mají IPS obrazovku a podporují také technologii AMD FreeSync. To vše za dosti nízkou cenu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek
Tim Cook vůbec není nadšený z kontroverzního článku serveru Bloomberg, který tvrdí, že čínští výrobci hardware vkládali do základních desek amerických serverů štěnice. Žádá, aby údajně nepravdivý článek stáhl.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru
Startup Volocopter už před rokem provedl test svého autonomního létajících taxi v Dubaji a létá i Německu. Jednou z dalších zemí, kde proběhnou testovací lety tohoto 18rotorového "dronu" pro dvě osoby, bude Singapur.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
19.10.2018, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
19.10.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář