reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

HGST demonstroval SSD se 3 miliony IOPS

, , aktualita
HGST demonstroval SSD se 3 miliony IOPS
HGST, součást společnosti Western Digital, demonstrovala nové úložiště typu SSD, které dosáhne výkonu třech milionů IOPS při práci s 512B bloky dat. Vedle toho představila také nová PCIe SSD FlashMAX III.
HGST demonstroval SSD se 3 miliony IOPS
Nejdříve se podíváme na novou třídu SSD, které slibují opravdu velmi vysoký výkon. Oněch třech milionů IOPS při práci s 512B bylo dosaženo s pomocí fronty, ovšem nedozvěděli jsme se její délku (Queue Depth). Další uveřejněný údaj je průměrná latence při náhodném čtení 1,5 mikrosekundy, a to bez fronty. Jde tedy o výkon, který se zcela vymyká tomu, co předvádí dnes dostupné modely SSD. Ovšem jde také o jinou technologii.

HGST nevyužilo paměti typu NAND Flash, ale nové 45nm paměťové čipy typu Phase Change Memory (PCM) s kapacitou 1 Gb. Jde o paměti, které nejsou energeticky závislé (non-volatile), čili stejně jako NAND Flash nepotřebují být napájeny, aby si udržely informaci. Oproti nim jsou ale mnohem rychlejší.

A aby bylo možné jejich potenciál využít, v HGST vyvinuli také novou paměťovou architekturu a komunikační protokol, která však pracuje s běžným rozhraním PCI Express 2.0 x4, alespoň tedy v případě prototypu. Dle zástupců HGST je na novém úložišti nejzajímavější právě velmi nízká latence, která je o dva řády nižší než u dnešních SSD, jejichž technologie nedokáže něco takového poskytnout. Nicméně zatím se nemůžeme těšit, že si SSD s paměťmi PCM brzy pořídíme. Tato technologie míří především do datových center.

Pořídit si ale budeme moci nový FlashMAX III PCIe SSD, čili SSD na kartě s rozhraním PCI Express. Ten byl dnes také představen a uveden na trh společně se softwarem ServerCache, který slouží k vytvoření SSD cache pro často využívaná data. Samotné SSD FlashMAX III slibuje vysoký výkon, a to konkrétně 540.000 Random Read IOPS (4K) a až 200,000 Mixed Sustained Random IOPS. Co se týče maximální rychlosti čtení a zápisu, pak tu máme velmi slušných 2,7 GB/s a 1,4 GB/s, což slibuje model s kapacitou 1,1 TB i 2,2 TB. Přichází v podobě malé nízkoprofilové karty s podporou rozhraní PCI Express 3.0 a na trh se chystá v tomto čtvrtletí.

Zdroj: Storagereview
reklama
reklama
reklama