www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

High-endový Radeon "Navi 21" má být 2× výkonnější než 5700 XT

High-endový Radeon "Navi 21" má být 2× výkonnější než 5700 XT
, , aktualita
Nové Radeony s čipy Navi jsou solidní grafické karty, společnosti AMD však stále chybí opravdový high-end, kam modely 5700 XT nepatří. Nový čip Navi 21 má však přinést obrovskou plochu 505 mm2 a 2násobný výkon.
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD chystá i skutečné high-endové čipy řady Navi, které by se měly postavit nejvýkonnější konkurenci z řady Nvidia GeForce, kam stávající Radeony RX 5700 XT (s čipem Navi 10) nemohou dosáhnout. Nyní se ale opět začíná více hovořit o nové generaci a čipu Navi 21, který by měl přinést výrazně vyšší výkon, hovoří se až o dvojnásobku. Zatímco Navi 10 je vyráběn 7nm procesem, druhá generace by už měla využít pokročilejší 7nm+ proces. Výrazným způsobem naroste plocha čipu, která má dosáhnout 505 mm2. Připomeňme, že Navi 10 má plochu 251 mm2, takže jde o dvojnásobek. Poznamenejme ještě, že Navi 21 nemá být náhradou Navi 10, ale rozšířením nabídky o vrcholný high-end, která v řadě Navi 1x neexistuje.
 
AMD Radeon RDNA
 
Zajímavé je i srovnání se 7nm Vegou 20, která má plochu 331 mm2 a 13,2 miliardy tranzistorů. Zdroje předpokládají, že by Navi 21 mohla překonat 15-16 mld. tranzistorů, nicméně ve světle těchto čísel to vypadá, že by se počet mohl pohybovat spíše až někde kolem 20 miliard. Díky tomu všemu by mohl jít výkon na 2násobek toho, co dnes dokáže poskytnout Radeon RX 5700 XT a ze sfér RTX 2070 Super se dostat někam k RTX 2080 Ti. 
 
Je jasné, že nový čip bude spotřebovávat také hodně energie a nepřekvapí, když bude překonávat dnešní 225W TDP RX 5700 XT, přičemž se očekává zhruba okolo 300 W (nepřekvapilo by však, kdyby toto číslo bylo i vyšší). Ohledně pamětí není moc jasných informací. Hovoří se o nepříliš pravděpodobné možnosti využití HBM pamětí s 384bitovou nebo dokonce 512bitovou sběrnicí a kapacitou 12 GB, resp. 16 GB, spíše to ale vypadá na GDDR6 paměti s kapacitami 24 GB nebo dokonce až 32 GB. A možná budou k dispozici obě varianty, což ale ukáže až čas. Karty by měly podporovat hardwarově akcelerovaný ray-tracing.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů