www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

High-endový Radeon "Navi 21" má být 2× výkonnější než 5700 XT

High-endový Radeon "Navi 21" má být 2× výkonnější než 5700 XT
, , aktualita
Nové Radeony s čipy Navi jsou solidní grafické karty, společnosti AMD však stále chybí opravdový high-end, kam modely 5700 XT nepatří. Nový čip Navi 21 má však přinést obrovskou plochu 505 mm2 a 2násobný výkon.
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD chystá i skutečné high-endové čipy řady Navi, které by se měly postavit nejvýkonnější konkurenci z řady Nvidia GeForce, kam stávající Radeony RX 5700 XT (s čipem Navi 10) nemohou dosáhnout. Nyní se ale opět začíná více hovořit o nové generaci a čipu Navi 21, který by měl přinést výrazně vyšší výkon, hovoří se až o dvojnásobku. Zatímco Navi 10 je vyráběn 7nm procesem, druhá generace by už měla využít pokročilejší 7nm+ proces. Výrazným způsobem naroste plocha čipu, která má dosáhnout 505 mm2. Připomeňme, že Navi 10 má plochu 251 mm2, takže jde o dvojnásobek. Poznamenejme ještě, že Navi 21 nemá být náhradou Navi 10, ale rozšířením nabídky o vrcholný high-end, která v řadě Navi 1x neexistuje.
 
AMD Radeon RDNA
 
Zajímavé je i srovnání se 7nm Vegou 20, která má plochu 331 mm2 a 13,2 miliardy tranzistorů. Zdroje předpokládají, že by Navi 21 mohla překonat 15-16 mld. tranzistorů, nicméně ve světle těchto čísel to vypadá, že by se počet mohl pohybovat spíše až někde kolem 20 miliard. Díky tomu všemu by mohl jít výkon na 2násobek toho, co dnes dokáže poskytnout Radeon RX 5700 XT a ze sfér RTX 2070 Super se dostat někam k RTX 2080 Ti. 
 
Je jasné, že nový čip bude spotřebovávat také hodně energie a nepřekvapí, když bude překonávat dnešní 225W TDP RX 5700 XT, přičemž se očekává zhruba okolo 300 W (nepřekvapilo by však, kdyby toto číslo bylo i vyšší). Ohledně pamětí není moc jasných informací. Hovoří se o nepříliš pravděpodobné možnosti využití HBM pamětí s 384bitovou nebo dokonce 512bitovou sběrnicí a kapacitou 12 GB, resp. 16 GB, spíše to ale vypadá na GDDR6 paměti s kapacitami 24 GB nebo dokonce až 32 GB. A možná budou k dispozici obě varianty, což ale ukáže až čas. Karty by měly podporovat hardwarově akcelerovaný ray-tracing.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru? Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru?
Každý rok spadne na Zemi několik tisíc meteoritů, které tak dokáží překonat ochranu poskytovanou atmosférou a nevypaří se při průletu skrz ni. Jaká je ovšem šance na to, že nás některý z nich zasáhne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb
Jak je tomu zvykem u komplexních systémů, jako je Windows 10, vždy se najdou kombinace SW a HW, které spolu moc dobře nefungují. Microsoft proto zveřejnil seznam známých chyb nové aktualizace, o kterých už ví.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection
Epic Games Store nepřekvapil, ale rozhodně ani nezarmoutil, neboť dle očekávání tu máme zdarma Borderlands: The Handsome Collection. Nejde o jeden titul, ale o dvě hry včetně veškerého bonusového obsahu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem
Společnost MSI chce už nyní svým zákazníkům slíbit, že její základní desky s čipovými sadami AMD 400 Series budou podporovat procesory generace Zen 3. Neomezuje se přitom pouze na desky řady MAX. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3? Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3?
Ještě do včerejšího dne jsme měli víceméně jasno v tom, co jak se budou vyvíjet další procesorové generace společnosti AMD, ovšem pak přišla informace od Digitimes o 5nm CPU chystaných ještě na tento rok, které však vůbec neodpovídá tato zpráva.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře