reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hlavní specifikace karet Radeon HD 7900 na světě

19.12.2011, Jan Vítek, aktualita
Hlavní specifikace karet Radeon HD 7900 na světě
Na svět se už co nevidět mají dostat nové karty AMD Radeon HD 7900, neboť příslušná GPU se již dostávají k výrobcům karet a mezi jejich nejvýkonnější modely bude patřit HD 7970 s kódovým označením Tahiti. Jejich specifikace byly zatím spíše...
Na svět se už co nevidět mají dostat nové karty AMD Radeon HD 7900, neboť příslušná GPU se již dostávají k výrobcům karet a mezi jejich nejvýkonnější modely bude patřit HD 7970 s kódovým označením Tahiti. Jejich specifikace byly zatím spíše předmětem spekulací, ovšem podle nejnovějších získaných materiálů dostávají jasnější obrysy, i když na detaily si ještě počkáme. Těšit se můžeme především na tři hlavní vylepšení týkající se Graphics CoreNext, AMD Eyefinity 2.0 a AMD APP Acceleration.

AMD pak mluví především o CoreNext, který nahradí dlouhou dobu využívanou architekturu VLIW (Very-Long Instruction Word), jež byla u Radeonů HD 6900 využita v podobě VLIW4. CoreNext tak nahradí VLIW pomocí superskalárních jader Graphics Compute, což má mít za následek vyšší výkon na stejnou plochu jádra, a tedy i příznivější výrobní ceny díky tomu, že na jeden wafer se vejde více čipů. Rovněž musíme počítat s tím, že pro výrobu se použije nová 28nm technologie firmy TSMC.

Dále už byla potvrzena podpora rozhraní PCI Express 3.0, což tedy není žádné překvapení, ale pak je tu další věc - AMD PowerTune. Tato technologie bude upravovat takt GPU pod i nad nominální hodnotu, takže bude de facto fungovat i jako Turbo Boost (či u AMD Turbo Core) u procesorů. Uživatele myslící na spotřebu má zase nadchnout ZeroCore, jež dokáže zcela deaktivovat grafický čip, pokud karta dostane od OS instrukci k vypnutí monitorů. To sníží její spotřebu dokonce pod 3 W a dále má ZeroCore fungovat i v režimu CrossFire, kdy v klidovém režimu umožní nechat zapnuté pouze jedno GPU a další na zbylých kartách povypínat.

Eyefinity 2.0 přijde s vylepšeným audio systémem, konkrétně s DDM. To umožní dynamické přepínání až 7.1 kanálového audia v obrazových výstupech podle toho, na jakém monitoru necháme přehrávat třeba video, nebo prostě jinou aplikaci produkující zvuk. Dále přijde podpora HD3D s úpravou nastavení 3D zobrazení v závislosti na poloze uživatele.

A nakonec zmíněná technologie AMD APP, která má být nyní jednoduše více robustní, designována pro velmi náročné výpočetní operace a obsahovat bude Steady Video 2.0 pro plynulé přehrávání videa, vylepšené UVD a rozšířenou podporu 3D videa.

Zdroj: Donanimhaber
reklama