HMCC: Hybrid Memory Cube dosáhne propustnosti 480 GB/s

HMCC: Hybrid Memory Cube dosáhne propustnosti 480 GB/s
, , aktualita
Hybrid Memory Cube Consortium (HMCC), čili organizace stojící za vývojem nového standardu, který se využije pro technologii HMC, ohlásila druhou verzi příslušných specifikací. Dle nich se dočkáme paměťové propustnosti až 480 GB/s.
K oblíbeným
reklama
Hybrid Memory Cube Consortium tedy vyvíjí specifikace pro budoucí paměťové systémy, které se dle předpokladů mají využít v příštích generacích grafických karet, síťových a mobilních systémů. Nově vyvinuté specifikace přitom slibují propustnost 480 GB/s, což by na nějakou dobu utišilo hlad výkonných systémů. Nicméně v dnešní době na nedostatek datové propustnosti doplácí spíše nová APU Kaveri od AMD, která se musí spokojit s klasickými DDR3, přičemž grafické karty si mohou užívat rychlých GDDR5 a širokých paměťových sběrnic.

Paměti typu HMC využívají navrstvené paměťové čipy, které jsou vertikálně propojené pomocí TSV (Through-Silicon Vias). Fungující paměť již má společnost Micron, která na sebe navrstvila čtyři 4Gb čipy, čímž vytvořila 2GB paměťovou soustavu, respektive Memory Cube. Toto řešení poskytuje propustnost 160 GB/s, a to s energetickou efektivitou o 70 % vyšší v porovnání s používanými technologiemi.

Další generace má tedy jít s datovou propustností ještě podstatně výše, a to ke zmíněným 480 GB/s. Toho bylo dosaženo především navýšením tzv. SR propustnosti (Short Reach) z 10 až 15 Gb/s na 30 Gbps, čili jejím zdvojnásobením. Výsledné produkty by se pak měly uplatnit po boku další generace 20nm a 14nm čipů, jež mohou firmy již začít vyvíjet, protože HMCC již dalo k dispozici příslušné specifikace i hardware.

Zdroj: X-bit labs
reklama
Nejnovější články
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy
Známý leaker @9550pro nasdílel fotografii ukazující promítanou procesorovou roadmap Intelu z jisté prezentace, která se týká jednak procesorů Alder Lake-S, ale také platfomy Eagle Stream se serverovými Sapphire Rapids. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt
Holandská společnost ASML je coby dosud jediný výrobce strojů pro extrémní ultrafialovou litografii (EUVL) v polovodičovém průmyslu nenahraditelná společnost, která je tak i ostře sledovaná. Co si přitom její šéf myslí o sankcích proti Číně?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy
Tento týden vydaný update KB5001330 nejen opravuje chyby, ale také může přinést některé nové. Část uživatelů si stěžuje na snížení herního výkonu, chybové hlášky při instalaci nebo dokonce modrou obrazovku smrti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste
Nedávno jsme se dozvěděli, že čínské firmy skupují vybavení pro továrny na výrobu počítačových čipů, ovšem to šlo spíše o starší stroje z druhé ruky. Nyní jde o celkové tržby z prodeje výbavy, které trhají rekordy.
Včera, aktualita, Jan Vítek