www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hrozba zavlečení cizích organismů na Zemi je dle výzkumníků reálná

Hrozba zavlečení cizích organismů na Zemi je dle výzkumníků reálná
, , aktualita
Nemusíme si představovat rovnou zuby, drápy a náramenní laserový kanón, ale spíše mikroorganismy, které není radno podceňovat. Těm se věnuje nová studie, která se týká "biologické invaze" z vesmíru. 
K oblíbeným
reklama
Dosud se NASA a potažmo jiné vesmírné agentury zabývaly především tím, aby naše vlastní sondy nezavlekly život tam, kde dosud nebyl, neboť pak by ani nemuselo být snadné na dálku zjistit, zda byl poprvé detekovaný skutečně mimozemský život, nebo jde jen o breberky, které nasedly u nás na Zemi a vydržely cestu vesmírem. 
 
 
Ricciardi, Cassey, Leuko a Wollnough to ale ve své studii otočili, i když nejdříve se v ní zabývají tím, jaký dopad má ve svém konání lidstvo na vlastní planetě. Jde tak o lidmi způsobené rozšiřování invazivních druhů a to, jaký dopad má na ekosystém a jeho biodiverzitu. Otázka je, co můžeme očekávat v případě zavlečení cizího života na Zemi, neboť "vesmír se stává novou hranicí biologických hrozeb". 
 
Stále jde sice o sci-fi, ale ve skutečnosti nemusí být až tak moc vzdálený moment, kdy skutečně narazíme na život vyvinutý ve zcela jiném prostředí. Nemusí jít hned o Mars, kde toho díky jeho suchému a mrazivému klimatu spíše moc nehrozí, ale spíše o měsíce našich plynných obrů, které mají mít podpovrchové oceány zahřívané slapovými silami či vlastními geologickými procesy, což může být konkrétně Europa, Enceladus, Titan, Callisto, Triton nebo Ganymede. 
 
Prof. Anthony Ricciardi (McGill University, Montreal) zabývající se invazivními druhy přitom mluví o zabránění kontaminace oběma směry a doufá, že daná práce podnítí další studie od astrobiologů a samotných biologů, kteří zkoumají invazivní druhy. Dle práce Ricciardiho a jeho kolegů je přitom riziko zavlečení cizího života na Zemi velice nízké, ale existuje a mělo by se na ně nahlížet jako na ekvivalent extrémních a vzácných přírodních i technologických pohrom (dopad velkého meteoritu či výbuch jaderné elektrárny). Čili ačkoliv je riziko nízké, následky mohou být nedozírné, takže je třeba se jím zabývat. Je tak třeba přijít alespoň s vhodnými postupy a protokoly pro případ, kdy se z velice nepravděpodobné teorie stane skutečnost a také vždy dle toho nakládat s materiálem, který je dopraven z vesmíru na Zemi. 
 
Zdroj: Space


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung prezentoval MRAM: nyní na ní lze provádět i výpočty Samsung prezentoval MRAM: nyní na ní lze provádět i výpočty
Samsung představil nový typ non-volatilních pamětí MRAM, který se konečně povedlo dotáhnout do funkčního prototypu v takové formě, že ukládá nejen data, ale umožňuje na nich provádět i výpočty.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
AMD Renoir-X: unikají informace o levnějších Ryzenech bez GPU AMD Renoir-X: unikají informace o levnějších Ryzenech bez GPU
Už několik týdnů se hovoří o tom, že by se mohly představit nové levnější procesory AMD s označením Renoir-X. Ty by vycházely z APU Renoir, přišly by však o integrované grafické jádro. Nyní tu máme další úniky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Nejsledovanější video na YouTube překonalo 10 miliard zhlédnutí Nejsledovanější video na YouTube překonalo 10 miliard zhlédnutí
Gangnam Style bylo první video, které na YouTube překonalo hranici jedné miliardy zhlédnutí. Zdaleka ale není tím prvním, které překonalo 10 miliard. To se povedlo dětskému videu Baby Shark Dance.
14.1.2022, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
AMD chystá pro DDR5 technologii Ryzen Accelerated Memory Profile AMD chystá pro DDR5 technologii Ryzen Accelerated Memory Profile
Společnost AMD si chystá jistou technologii Ryzen Accelerated Memory Profile (RAMP), která se uplatní až na platformě s paticí AM5 a s paměťmi DDR5. Půjde tu o obdobu konkurenční Intel XMP 3.0. 
14.1.2022, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Rentgenový NASA IXPE začal pracovat, zaměřil se na pozůstatek supernovy Rentgenový NASA IXPE začal pracovat, zaměřil se na pozůstatek supernovy
Společnost SpaceX nedávno dopravila na oběžnou dráhu Země zařízení Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE) americké NASA, které je určeno ke sledování vesmíru v rentgenovém spektru a s ohledem na polarizaci.
14.1.2022, aktualita, Jan Vítek