www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hubble odhalil záhadu pohasnutí Betelgeuse, jde o výron materiálu

Hubble odhalil záhadu pohasnutí Betelgeuse, jde o výron materiálu
, , aktualita
Betelgeuse je jako obrovská hvězda vzdálená 725 světelných let jeden z nejjasnějších objektů na naší obloze. Nedávno se začal chovat podivně a vzbudil debaty o tom, že se možná chystá explodovat v supernovu. Co ale odhalil Hubbleův dalekohled?
K oblíbeným
reklama
Hubble Space Telescope americké NASA průběžně sleduje mimo jiné i Betelgeuse, rudého veleobra, jenž by umístěn v naší Sluneční soustavě sám dosáhl až téměř k dráze Jupitera, přičemž jeho koróna by sahala až daleko za ni a to je vskutku hodně fotbalových hřišť.

Nedávno astronomové odhalili, že Betelgeuse začal pohasínat více, než by očekávali, a tak začali mluvit o možnosti exploze v supernovu. To ostatně tuto hvězdu dříve či později dle aktuálních znalostí čeká, stejně jako by později do podobného stavu mělo dospět i Slunce. To se ale jako menší a lehčí hvězda bude řadit jen mezi rudé obry a nemá šanci nakonec explodovat v supernovu, ostatně Betelgeuse je 15 až 20x hmotnější. 
 
 
A co tedy mělo dle NASA a Hubbleova dalekohledu způsobit neobvykle pohasnutí hvězdy Betelgeuse na naší obloze? Série snímků mluví jasně, jde o obrovský výron hmoty, čili erupci těžko představitelných rozměrů, která (jak ukazuje čtvrtý snímek) putovala naším směrem. Materiál tak postupně vychladl a hvězdu zčásti zakrylo mračno prachu, které tak způsobilo, že z našeho pohledu hvězda pohasla. To bylo zaznamenatelné i pouhým okem, i když laik si pochopitelně těžko něčeho všiml, zvláště bez možnosti srovnání s normálním stavem. 
 
Jas Betelgeuse na obloze začal klesat na konci minulého roku a do dubna tohoto roku se už zase vrátil do normálního stavu, přičemž v polovině února byl pouze třetinový. Astronomové tak vedle bezprostřední exploze v supernovu uvažovali také o jakési obrovské chladné skvrně, která se mohla vytvořit na tváři hvězdy, ovšem dle výzkumu týmu vedeného Andreou Dupree (Harvard & Smithsonian (CfA), Massachusetts), který využil služeb Hubbleova dalekohledu, šlo o mračno prachu, které se vytvořilo velice blízko samotné hvězdy. 
 
Hubble průběžně sledoval Betelgeuse už od ledna 2019, a to v rámci ultrafialové spektroskopie, takže zachytil celé období, v němž hvězda ztrácela svůj jas a astronomové mluví o známkách hustého a horkého materiálu pohybujícího se skrz atmosféru hvězdy během loňského září až listopadu. V prosinci už zaznamenala řada pozemských dalekohledů její pohasínání. A přesně jak ukazuje obrázek nahoře, vyvržený materiál byl nejdříve výrazně jasnější než sama hvězda, ale poté náhle pohasl.
 
Astronomové také předpokládají, že právě tato událost byla ukázkou toho, jak hvězdy podobné Betelgeuse do svého okolí uvolňují těžké prvky jako uhlík, které se stávají základem pro příští generace hvězd, přičemž samotný uhlík byl v našem případě i nezbytný pro vznik života na Zemi. 
 
Nicméně není vůbec vyloučeno, že Betelgeuse se opravdu už chystá explodovat v supernovu, to nikdo nemůže vyloučit. Nevíme také, jak přesně se hvězdy těsně před svou závěrečnou fatální explozí chovají a bylo by to vůbec poprvé, co bychom takový vývoj mohli sledovat. Důležité jsou především závěrečné týdny až dny, ale i kdyby se povedlo tento vývoj hvězdy Betelgeuse zachytit, jiné se mohou v závěru chovat zcela jinak.
 
Aktuálně je ale Betelgeuse pro Hubble a jiné teleskopy na orbitě Země či jejím povrchu moc blízko Slunce, takže není vidět. Solar Terrestrial Relations Observatory (STEREO) ale zachytila, že mezi květnem a červnem opět pohasl, i když ne tak výrazně jako na začátku roku. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů