www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hubble odhalil záhadu pohasnutí Betelgeuse, jde o výron materiálu

Hubble odhalil záhadu pohasnutí Betelgeuse, jde o výron materiálu
, , aktualita
Betelgeuse je jako obrovská hvězda vzdálená 725 světelných let jeden z nejjasnějších objektů na naší obloze. Nedávno se začal chovat podivně a vzbudil debaty o tom, že se možná chystá explodovat v supernovu. Co ale odhalil Hubbleův dalekohled?
K oblíbeným
reklama
Hubble Space Telescope americké NASA průběžně sleduje mimo jiné i Betelgeuse, rudého veleobra, jenž by umístěn v naší Sluneční soustavě sám dosáhl až téměř k dráze Jupitera, přičemž jeho koróna by sahala až daleko za ni a to je vskutku hodně fotbalových hřišť.

Nedávno astronomové odhalili, že Betelgeuse začal pohasínat více, než by očekávali, a tak začali mluvit o možnosti exploze v supernovu. To ostatně tuto hvězdu dříve či později dle aktuálních znalostí čeká, stejně jako by později do podobného stavu mělo dospět i Slunce. To se ale jako menší a lehčí hvězda bude řadit jen mezi rudé obry a nemá šanci nakonec explodovat v supernovu, ostatně Betelgeuse je 15 až 20x hmotnější. 
 
 
A co tedy mělo dle NASA a Hubbleova dalekohledu způsobit neobvykle pohasnutí hvězdy Betelgeuse na naší obloze? Série snímků mluví jasně, jde o obrovský výron hmoty, čili erupci těžko představitelných rozměrů, která (jak ukazuje čtvrtý snímek) putovala naším směrem. Materiál tak postupně vychladl a hvězdu zčásti zakrylo mračno prachu, které tak způsobilo, že z našeho pohledu hvězda pohasla. To bylo zaznamenatelné i pouhým okem, i když laik si pochopitelně těžko něčeho všiml, zvláště bez možnosti srovnání s normálním stavem. 
 
Jas Betelgeuse na obloze začal klesat na konci minulého roku a do dubna tohoto roku se už zase vrátil do normálního stavu, přičemž v polovině února byl pouze třetinový. Astronomové tak vedle bezprostřední exploze v supernovu uvažovali také o jakési obrovské chladné skvrně, která se mohla vytvořit na tváři hvězdy, ovšem dle výzkumu týmu vedeného Andreou Dupree (Harvard & Smithsonian (CfA), Massachusetts), který využil služeb Hubbleova dalekohledu, šlo o mračno prachu, které se vytvořilo velice blízko samotné hvězdy. 
 
Hubble průběžně sledoval Betelgeuse už od ledna 2019, a to v rámci ultrafialové spektroskopie, takže zachytil celé období, v němž hvězda ztrácela svůj jas a astronomové mluví o známkách hustého a horkého materiálu pohybujícího se skrz atmosféru hvězdy během loňského září až listopadu. V prosinci už zaznamenala řada pozemských dalekohledů její pohasínání. A přesně jak ukazuje obrázek nahoře, vyvržený materiál byl nejdříve výrazně jasnější než sama hvězda, ale poté náhle pohasl.
 
Astronomové také předpokládají, že právě tato událost byla ukázkou toho, jak hvězdy podobné Betelgeuse do svého okolí uvolňují těžké prvky jako uhlík, které se stávají základem pro příští generace hvězd, přičemž samotný uhlík byl v našem případě i nezbytný pro vznik života na Zemi. 
 
Nicméně není vůbec vyloučeno, že Betelgeuse se opravdu už chystá explodovat v supernovu, to nikdo nemůže vyloučit. Nevíme také, jak přesně se hvězdy těsně před svou závěrečnou fatální explozí chovají a bylo by to vůbec poprvé, co bychom takový vývoj mohli sledovat. Důležité jsou především závěrečné týdny až dny, ale i kdyby se povedlo tento vývoj hvězdy Betelgeuse zachytit, jiné se mohou v závěru chovat zcela jinak.
 
Aktuálně je ale Betelgeuse pro Hubble a jiné teleskopy na orbitě Země či jejím povrchu moc blízko Slunce, takže není vidět. Solar Terrestrial Relations Observatory (STEREO) ale zachytila, že mezi květnem a červnem opět pohasl, i když ne tak výrazně jako na začátku roku. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevila se zmínka o AMD Ryzen 7 5700U, prý to bude Renoir Objevila se zmínka o AMD Ryzen 7 5700U, prý to bude Renoir
Sotva se objeví jedna generace procesorů, už se řeší ta následující a mnohdy i ta další. Nyní tu máme první zmínky o procesoru AMD Ryzen 7 5700U, který se objevil v uniklém benchmarku. Výsledky ale nejsou moc povzbudivé.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft Edge v betaverzi už v říjnu zamíří na Linux Microsoft Edge v betaverzi už v říjnu zamíří na Linux
Už v červnu minulého roku se hovořilo o tom, že by se mohla objevit verze prohlížeče Edge také pro operační systém Linux. Nemělo by to dlouho trvat a měla by být uvolněna první betaverze nového browseru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Quadro RTX generace Ampere se rýsují, jak vypadají a co nabídnou? Quadro RTX generace Ampere se rýsují, jak vypadají a co nabídnou?
Společnost NVIDIA by v dohledné době měla na trh vypustit také čistě pracovní grafické karty řady Quadro, které budou založeny na čipech rodiny Ampere. Zatím se objevila jedna, a to RTX A6000. Jaká je?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA GeForce RTX 3090: jak se hraje v rozlišení 8K? NVIDIA GeForce RTX 3090: jak se hraje v rozlišení 8K?
NVIDIA ve své prezentaci nové generace herních karet ukázala také záběry z hraní v rozlišení 8K, na což se nyní zaměřili populární youtubeři Marques Brownlee a Linus z Linus Tech Tips. Jak se na dnešní možnost hrát v 8K dívají oni?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
HP uvádí kompaktní počítače s Windows a Chrome OS pro dobu koronavirovou HP uvádí kompaktní počítače s Windows a Chrome OS pro dobu koronavirovou
HP se přizpůsobuje době koronavirové, která nahrává práci z domova nebo v menších kancelářích. Výrobce proto představil malé desktopy vybavené převážně procesory AMD, ale také monitory či tiskárny.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik