www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hubble spatřil supermasivní černou díru vymrštěnou ze své galaxie

Hubble spatřil supermasivní černou díru vymrštěnou ze své galaxie
, , aktualita
Hubbleův vesmírný dalekohled se podíval na zajímavý kvasar známý pod označením 3C 186, který má mít ve svém vnitřku jako obvykle černou díru. Ten byl přitom dle všeho vymrštěn kvůli srážce s velice hmotným objektem z centra své galaxie.
K oblíbeným
reklama
Je dobře známé, že většina, pokud ne rovnou všechny galaxie mají ve svém středu supermasivní černou díru. Ta naše v Mléčné dráze se jmenuje Sagittarius A* a už zanedlouho se o ní pokusí víc zjistit Event Horizon Telescope. Nám jde ale nyní o kvasar 3C 186 ze stejnojmenné galaxie. Kvasar se nám může jevit jako hvězda, ale ve skutečnosti má jít o jádra galaxií, která jako taková mají mít ve svém středu supermasivní černou díru. Tento kvasar byl přitom dle pozorování Hubbleova dalekohledu vyvržen ze středu galaxie a otázka je, co může mít takovou sílu, aby dokázalo vypoklonkovat supermasivní černou díru ze středu galaxie, a to navíc velice vysokou rychlostí.

Daná galaxie je od nás vzdálena nějakých 8 miliard světelných let a kvasar mimo její střed má mít černou díru o hmotnosti cca 1 miliardy našich Sluncí, takže jde vskutku o masivní objekt. Však Sagittarius A* je oproti němu trpaslík s hmotností jen kolem 3,7 milionů Sluncí. I na pořízeném záběru je pouhým okem vidět, že kvasar je mimo svou galaxii, a to nějakých 35 tisíc světelných let, což je asi třetina průměru Mléčné dráhy.

Astronomové z Univerzity Johna Hopkinse si jsou jistí, že jde opravdu o kvasar spojený s galaxií 3C 186 a ne jen něco, co se nachází mezi námi a ní. A vzhledem k pozorovanému červenému posuvu, který je ostatně s kvasary neodmyslitelně spojen, bylo určeno, že se pohybuje směrem od galaxie rychlostí cca 2000 kilometrů za sekundu. Pro porovnání, náš Sluneční systém obíhá kolem středu galaxie rychlostí jen kolem 220 km/s.

Je tak zřejmé, že pokud něco opravdu vyvrhnulo ze středu galaxie černou díru o hmotnosti miliardy Sluncí rychlostí 2000 km/s, musela to být nejspíše další černá díra, ale ne ještě hmotnější, právě naopak. Astronomové v pořízených snímcích identifikovali také struktury, které se označují jako slapové ohony. Ty se obvykle objevují jako důsledek vymrštění hvězd gravitačním působením jiných galaxií. Zde ale jejich stopa naznačuje, že došlo ke srážce dvou galaxií, z nichž jedna měla výrazně hmotnější černou díru.

Aktuálně panuje názor, že se k sobě obě černé díry přiblížily a začaly kolem sebe kroužit a postupně se přibližovaly, při čemž se tvořily masivní gravitační vlny. A pokud jedna byla výrazně lehčí než druhá, pak přirozeně obíhala daleko vyšší rychlostí. Poté došlo ke srážce a spojení obou černých děr v jednu, která měla zaznamenat něco jako zpětný ráz udělený vysokou rychlostí menší díry, a právě ten ji měl vymrštit z galaxie pryč.

Zdroj: NASA, Extremetech
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů