www.svethardware.cz
>
>

Hudební CD vymírají, už je překonaly i vinylové desky

Hudební CD vymírají, už je překonaly i vinylové desky
, , aktualita
RIAA vydala statistiky prodeje hudby za první pololetí letošního roku a pro hudební CD to nevypadá vůbec dobře. Kdysi populární technologie je dnes už na propadlišti dějin a mnohem úspěšnější jsou i vinylové desky.
K oblíbeným
reklama
Technologie CD se v obchodech objevila v první polovině 80. let minulého století a poměrně rychle se vyšplhala mezi nejoblíbenější hudební nosiče. Vše ale jednou končí, což se s příchodem streamovacích služeb stalo i kdysi oblíbeným "cédéčkům". Jejich prodeje dramaticky klesají a dokonce i taková retro technologie, jako jsou vinylové desky, mají nyní větší prodeje. Tato historická technologie totiž zažívá v posledních letech znovuzrození a zvýšený zájem. RIAA zveřejnila čísla, která ukazují, jak se vlastně mění trh s hudbou a právě tyto desky sice zažily mírný nárůst o 3,6 % z 224,1 na 232,1 mil. USD (proti H1/19). Je to o mnoho více než nynějších 129,9 mil. USD u CD. To, že vinyl předběhl CD, není ani tak zájmem o vinyl, jako především velkým nezájmem o CD, která klesla o 47,6 % z loňských 247,9 mil. USD.
 
Kompaktní disk
zdroj: Multimediadiscount / CC BY-SA, přes Wikimedia Commons
 
Vítězství vinylu je ale dáno i výrazně vyšší hodnotou prodaných kusů, poněvadž v počtu kusů ještě stále vedou kompaktní disky v počtu 10,2 mil. kusů proti 8,8 mil. Co se týče fyzických nosičů, ty meziročně spadly o 22,6 % na 375,5 mil. USD a nyní tvoří už jen zhruba 7 % veškeré prodané hudby. Vinyl tak tvoří 4 %, CD jen okolo 2 %.
 
Dnes už nejsou populární ani jednorázové downloady. I ty klesly o 22,2 % na nynějších 351,3 mil. USD a téměř rovným dílem se o ně dělí nákupy skladeb a celých alb (vyzvánění do telefonů ani nestojí za řeč). Různá předplatná a streamování se svými 4797,3 mil. USD tvoří drtivou většinu, konkrétně 85 % veškerých příjmů za hudbu. Jde o 12% nárůst proti minulému roku a většinu tvoří placená předplatná (streamovací služby), které tvoří 3350,7 mil. USD. To je zhruba 9krát tolik, co všechny fyzické nosiče dohromady. 
 
Zdroj: riaa.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek