www.svethardware.cz
>
>

Hudební CD vymírají, už je překonaly i vinylové desky

Hudební CD vymírají, už je překonaly i vinylové desky
, , aktualita
RIAA vydala statistiky prodeje hudby za první pololetí letošního roku a pro hudební CD to nevypadá vůbec dobře. Kdysi populární technologie je dnes už na propadlišti dějin a mnohem úspěšnější jsou i vinylové desky.
K oblíbeným
reklama
Technologie CD se v obchodech objevila v první polovině 80. let minulého století a poměrně rychle se vyšplhala mezi nejoblíbenější hudební nosiče. Vše ale jednou končí, což se s příchodem streamovacích služeb stalo i kdysi oblíbeným "cédéčkům". Jejich prodeje dramaticky klesají a dokonce i taková retro technologie, jako jsou vinylové desky, mají nyní větší prodeje. Tato historická technologie totiž zažívá v posledních letech znovuzrození a zvýšený zájem. RIAA zveřejnila čísla, která ukazují, jak se vlastně mění trh s hudbou a právě tyto desky sice zažily mírný nárůst o 3,6 % z 224,1 na 232,1 mil. USD (proti H1/19). Je to o mnoho více než nynějších 129,9 mil. USD u CD. To, že vinyl předběhl CD, není ani tak zájmem o vinyl, jako především velkým nezájmem o CD, která klesla o 47,6 % z loňských 247,9 mil. USD.
 
Kompaktní disk
zdroj: Multimediadiscount / CC BY-SA, přes Wikimedia Commons
 
Vítězství vinylu je ale dáno i výrazně vyšší hodnotou prodaných kusů, poněvadž v počtu kusů ještě stále vedou kompaktní disky v počtu 10,2 mil. kusů proti 8,8 mil. Co se týče fyzických nosičů, ty meziročně spadly o 22,6 % na 375,5 mil. USD a nyní tvoří už jen zhruba 7 % veškeré prodané hudby. Vinyl tak tvoří 4 %, CD jen okolo 2 %.
 
Dnes už nejsou populární ani jednorázové downloady. I ty klesly o 22,2 % na nynějších 351,3 mil. USD a téměř rovným dílem se o ně dělí nákupy skladeb a celých alb (vyzvánění do telefonů ani nestojí za řeč). Různá předplatná a streamování se svými 4797,3 mil. USD tvoří drtivou většinu, konkrétně 85 % veškerých příjmů za hudbu. Jde o 12% nárůst proti minulému roku a většinu tvoří placená předplatná (streamovací služby), které tvoří 3350,7 mil. USD. To je zhruba 9krát tolik, co všechny fyzické nosiče dohromady. 
 
Zdroj: riaa.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů