reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Hydrodynamická ložiska dávají rychlému disku Quantum Fireball Plus AS obzvlášť tichý chod

, , zpráva
Praha, 27. 7. 2000 – Divize pevných disků společnosti Quantum Corporation (NYSE: HDD) dnes představila další ze svých výrazných technických novinek. Jedná se o Fireball Plus AS, první pevný disk, jehož magnetická plotna o kapacitě 20 GB rotuje rychlostí 7200 ot./min. Pro zdokonalení akustických parametrů je disk zároveň poprvé namísto klasických kuličkových osazen hydrodynamickými ložisky, která využívají vynikajících kluzných vlastností viskózního oleje a vzduchu. Quantum předpokládá, že ke konci roku 2001 bude těmito ložisky osazovat už přes polovinu všech svých disků pro kancelářské počítače.

“Pro zákazníky, kteří provozují nejnáročnější aplikace, znamená nový disk Fireball Plus AS kromě výrazného nárůstu výkonu a kapacity také podstatné zlepšení akustických parametrů. Společně s diskem Fireball lct20, který je určen uživatelům preferujícím výhodnou cenu, Quantum dnes výrobcům počítačů nabízí k výběru dva špičkové modely s hustotou záznamu 20 GB na plotně,” říká Eddy Scheers, marketingový manažer divize kancelářských pevných disků pro evropské trhy.

FBPlusASDisk Fireball Plus AS je určen pro nejnáročnější systémy používané například pro finanční modelování, multimediální aplikace, projektování pomocí CAD/CAM, graficky náročnou počítačovou sazbu či pro obsluhu webových stránek s elektronickým obchodem, hrami a soubory MP3. Díky zdokonalenému algoritmu obsluhy 2MB vyrovnávací paměti, přístupové době 8 ms a novému rozhraní Ultra ATA/100, které Quantum vyvinula společně s firmou Intel, vykazuje Fireball Plus AS podle testu WinBench o 15 % vyšší výkon než jeho předchůdce Fireball Plus LM.

Quantum standardně vybavuje disky Fireball Plus AS svými technologiemi pro ochranu proti otřesům SPS II, ochranu dat DPS a tichý chod QDT. Disk se kromě zvýšeného výkonu může pochlubit i zdokonalenými akustickými parametry. V nečinném režimu generuje 30 dB, při čtení a zápisu představuje hlukový výkon jen 34 dB. Modely osazené hydrodynamickými ložisky, kde při chodu disku nedochází ke tření kovových částí, mají tyto parametry ještě o 2 dB lepší, tj. 28 a 32 dB.

“Výhodou hydrodynamických ložisek je nejen tišší chod, ale také menší počet chyb při čtení stopy, mnohem delší životnost motoru a také vyšší odolnost disku proti otřesům,” tvrdí Scheers. “Disky s vysokou hustotou záznamu pracující při 7200 otáčkách za minutu jsou s touto technologií přímo ideální komponentou zejména pro audiovizuální aplikace.”

Disky řady Fireball Plus AS se budou vyrábět v kapacitě 10,2 GB, 20,5 GB, 30 GB, 40 GB a 60 GB. Varianta s hydrodynamickými ložisky bude k dispozici pouze pro modely s kapacitou od 10 do 40 GB. První dodávky disků se uskuteční v září. Doporučená maloobchodní cena modelu o kapacitě 60 GB činí 299 USD, přičemž reálná cena na českém trhu bude zřejmě jako obvykle výrazně nižší.


Tisková zpráva

reklama
reklama
reklama