reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

IBM a Georgia Institute of Technology vyvinuli 500GHz čip

, , aktualita
IBM a Georgia Institute of Technology vyvinuli 500GHz čip
Ač se to zdá nemožné, IBM ve spolupráci s Georgia Institute of Technology vyvinuli a demonstrovali 500GHz čip. To je více než 100 násobek frekvence dnešních klasických procesorů. Přitom se při výrobě použil klasický křemík s germaniem na...
IBM a Georgia Institute of Technology vyvinuli 500GHz čip
Ač se to zdá nemožné, IBM ve spolupráci s Georgia Institute of Technology vyvinuli a demonstrovali 500GHz čip. To je více než 100 násobek frekvence dnešních klasických procesorů. Přitom se při výrobě použil klasický křemík s germaniem na 200mm waferu.Aby byl čip schopen pracovat na tak vysoké frekvenci, bylo nutné jej pořádně chladit, u IBM dosáhli teploty pouhých 4,5 Kelvina (asi -268,6°C). Při pokojové teplotě byl čip stále schopen dosáhnout frekvence 350GHz. IBM se navíc vyjádřilo, že křemík-germanium (silicon-germanium) SiGe technologie má rezervu až do 1THz a to prosím při pokojové teplotě. Přestože nízké teploty kolem absolutní nuly jsou ve vesmírů přirozené, na Zemi je nutno těchto teplot dosáhnout jinak, například tekutým héliem.


Germanium zvyšuje výkon čipů a přitom snižuje jejich spotřebu. Poprvé byla SiGe technologie představena v roce 1989, plná výroba čipů s touto technologií výroby se však rozjela až v říjnu 1998 a dodnes bylo vyrobena několik set milionů takových čipů.

Na stránkách IBM jsou k dispozici i dvě 2,5 minutová videa o tomto rychlostním rekordu.

Zdroj: www.ibm.com, www.xbitlabs.com
reklama
reklama
reklama