reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

IBM chce prodat vlastní továrny

, , aktualita
IBM chce prodat vlastní továrny
Společnost IBM se po dlouhém váhání rozhoupala k rozhodnutí prodat své továrny vyrábějící počítačové čipy na zakázku, čímž by se automaticky stáhla z tohoto byznysu. Nicméně firma ještě není rozhodnuta, a tak může celá věc dopadnout i jinak.
IBM chce prodat vlastní továrny
Firma IBM do svých továren již dlouho neinvestovala, a tak není divu, že zakázková výroba čipů je pro ni dnes relativně nevýdělečná. Nyní tak byla společnost Goldman Sachs pověřena k tomu, aby hledala potenciální kupce továren. Ovšem samotná IBM prý ještě dle Financial Times není plně smířena se ztrátou vlastních továren a hledá partnera, který by jí pomohl s provozem továren.

Pro zakázkovou výrobu čipů IBM momentálně využívá starou továrnu v Burlingtonu (Vermon), která produkuje 200mm wafery a pak má modernější továrnu v East Fishkill (New York) pro 300mm wafery. V roce 2013 byla firma IBM celkově 11. zakázkovým výrobcem a vydělala si 485 milionů dolarů (12% meziroční nárůst). Jenomže takový TSMC, čili číslo jedna mezi výrobci, si v minulém roce vydělal téměř 20 miliard dolarů a další čtyři velcí výrobci mají kolem 4 miliard.

Samotná firma IBM pak své továrny v podstatě ani nepotřebuje. Pro své účely vyrábí procesory architektury Power, které jsou využívány v superpočítačích Watson a jiných. Těch je ale relativně málo, takže by neměl být problém s jejich výrobou u jiné firmy. IBM se jinak zabývá především výzkumem a poskytováním služeb.

Zdroj: X-bit labs
reklama
reklama
reklama