www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

IBM pomůže analyzovat data při zkoumání počátků vesmíru

IBM pomůže analyzovat data při zkoumání počátků vesmíru
, , aktualita
IBM se pochlubilo spoluprací na projektu, v jehož rámci bude obří radiový teleskop Murchison Widefield Array (MWA) skládající se z 4096 dipólových antén zkoumat také vesmír v raných stádiích, tedy před cca 13 miliardami let. Tento teleskop...
K oblíbeným
reklama
IBM se pochlubilo spoluprací na projektu, v jehož rámci bude obří radiový teleskop Murchison Widefield Array (MWA) skládající se z 4096 dipólových antén zkoumat také vesmír v raných stádiích, tedy před cca 13 miliardami let. Tento teleskop bude umístěn u západního pobřeží Austrálie a denně "vyprodukuje" až 50 terabajtů dat.

A ta bude analyzovat superpočítač IBM iDataPlex dx360 M3, jehož prací bude konkrétně převod radiových vln do širokoúhlých snímků oblohy, a to v nebývalém rozlišení a detailech. Vědci tedy dostanou díky teleskopu za 51 milionu dolarů a výpočetní síle dodané firmou IBM nahlédnout do minulosti, kdy mladý vesmír měla tvořit jen temná hlubina vodíkových plynů a doufají, že tak lépe pochopí proces utváření galaxií, hvězd a jiných těles. Krom toho bude teleskop využitý také pro studium heliosféry Slunce nebo studium pulsarů.

Celý komplex bude spojen kabely s propustností 10 Gbps s městem Perth vzdáleným kolem 700 kilometrů. Na projektu se přitom podílí celkem 13 institucí z Austrálie, Nového Zélandu, Spojených států a Indie. Více o iDataplex najdete ve zdroji aktuality:

Zdroj: TZ IBM
reklama
Nejnovější články
V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2 V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2
Singapurská společnost Sunseap Group chce v Indonésii na ostrově Batam postavit obrovskou solární elektrárnu, která bude plovoucí. Zemi by tak tento projekt měl pomoci v přechodu na obnovitelné zdroje energie.
Včera, aktualita, Milan Šurkala37 komentářů
Záhadná kometa konečně ukázala své koma Záhadná kometa konečně ukázala své koma
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek
PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu
Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU
Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky
Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek12 komentářů