www.svethardware.cz
>
>
>

IBM Research vyrobilo své první 2nm čipy s tranzistory GAA

IBM Research vyrobilo své první 2nm čipy s tranzistory GAA
, , aktualita
IBM Research se pochlubila jedním ze svých prvních waferů zpracovaných pomocí 2nm procesu a ačkoliv to nebylo výslovně uvedeno, je naprosto zřejmé, že tu jsou použity tranzistory typu GAA - Gate All Around. 
K oblíbeným
reklama
IBM Research tak vytvořila už své první wafery na 2nm technologii, přičemž hned na začátku je třeba poznamenat, že v době 3D tranzistorů už nanometrové označení technologií neznamená to samé, co v době rovinných tranzistorů před nástupem FinFET. Pokud tak mluvíme o 2nm technologii, jde o technologii tvořící ekvivalent 2nm rovinných tranzistorů. A je to pochopitelné, když nám celá jejich struktura vyrostla i do výšky, což pro GAA platí dvojnásob, respektive spíše trojnásob. Stejně ale už dávno platí, že počet nanometrů nám reálně řekne spíše jen to, že daný proces by měl být lepší než ten, který nese větší číslo. 
 
 
A pokud mluvíme o tranzistorech GAA či GAAFET, pak máme na mysli ty samé i s označením nanosheet nebo MBCFET, což zase s oblibou používá Samsung. Jde zkrátka o strukturu vysokých tranzistorů se třemi podlouhlými kanály namísto jednoho vysokého "žebra" v případě FinFET. Jde tak pochopitelně o mnohem složitější tvar, který v případě 2nm technologie IBM Research má výšku 75 nm a šířku 40 nm. Jednotlivé kanály jsou už jen 5 nm vysoké a hradla jsou 12 nm dlouhá. A mimochodem, jde také v případě IBM o vůbec první případ nasazení EUV litografie při tvorbě všech hlavních vrstev čipu v rámci FEOL, kde se v čipu tvoří jeho tranzistory, rezistory či jiné součásti, které jsou pak v procesu BEOL propojeny.
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Nový 2nm proces od IBM Research ale můžeme lépe posoudit díky tomu, že jsme se dozvěděli o hustotě tranzistorů. IBM nejdříve uvedlo, že takto může umístit 50 miliard tranzistorů na plochu nehtu, což bylo na žádost Anandtechu naštěstí upřesněno i pro příznivce standardních jednotek. Jeden standardní nehet tak má dle IBM plochu 150 mm2, čili jde ve výsledku o cca 333 milionů tranzistorů na čtvereční milimetr. 
 
Intel by přitom měl na svém 7nm procesu dosáhnout necelých 240 milionů, přičemž 7nm procesy TSMC i Samsungu jsou v tomto ohledu mnohem slabší (91 a 95 milionů) a lepší má být i 10nm proces Intelu s cca 100 miliony. TSMC ale má aktuální již 5nm proces se 171 miliony a plánovaný 3nm proces bude mít dle předpokladů kolem 290 milionů. Čili údaj firmy IBM v tomto ohledu vcelku sedí. 
 
 detail 2nm čipů na waferu od IBM Research
 
V případě firmy IBM jde ale především o výzkum, který pak může zúročit ve spolupráci s ostatními firmami. IBM tradičně spolupracuje se Samsungem a také s Intelem a sám svou technologii komerčně pro výrobu čipů používat nebude, čili co se týče samotných čipů na waferu, ty jsou samy o sobě nezajímavé a také se o nich nedozvíme nic bližšího. IBM ovšem bude k obchodním účelům využívat své výzkumem získané know-how a patentové portfolio. Nový 2nm wafer byl mimochodem vytvořen ve výzkumném centru IBM Albany.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Qualcomm nabízí alternativu k akvizici Armu NVIDIÍ: sdružení firem Qualcomm nabízí alternativu k akvizici Armu NVIDIÍ: sdružení firem
Společnost NVIDIA má před sebou ve snaze koupit Arm ještě dlouhou a trnitou cestu, neboť musí přesvědčit příslušné úřady několika zemí, z nichž se v poslední době ozývá především Velká Británie. Jakou alternativu ale má Qualcomm?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Nabídnou procesory Zen 4 nakonec až 128 jader? Nabídnou procesory Zen 4 nakonec až 128 jader?
Dle starších zpráv leakerů by měly procesory AMD Zen 4, čili přesněji procesory EPYC Genoa a potažmo z nich vycházející Threadrippery, nabídnout až 96 jader. Nyní nás ale Broly_X1 přesvědčuje, že jich bude až 128. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
AMD Radeon RX 6600M otestován, jak si vede? AMD Radeon RX 6600M otestován, jak si vede?
Koupě notebooku je dnes jedna z mála možností, jak si obstarat nový herní počítač a my snad brzy dostaneme možnost pořídit si i model s grafickou kartou AMD Radeon RX 6600M. Jaký výkon od ní máme očekávat?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Rainbow Six Siege s DLSS v benchmarku: až 50 % FPS navíc Rainbow Six Siege s DLSS v benchmarku: až 50 % FPS navíc
NVIDIA se pochlubila zvýšením výkonu ve hře Rainbow Six Siege, který zajistila technologie DLSS. Máme očekávat až 50% FPS navíc a podívat se můžeme na video, které ukazuje průběh testů. A co Doom Eternal a podpora RT s DLSS?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel Ponte Vecchio přijde ve formátu OAM a využije vodní chlazení Intel Ponte Vecchio přijde ve formátu OAM a využije vodní chlazení
Intel Ponte Vecchio jsou chystány jako serverové produkty, na něž si běžní uživatelé PC ani nesáhnou, a tak není divu, že přijdou v podobě modulů formátu OAM a vyžadovat budou také vodní chlazení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek