reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ImageMOS senzor s rozlišením SXGA (1.3 megapixelů)

5.1.2001, Petr Klabazňa, zpráva
ImageMOS senzor s rozlišením SXGA (1.3 megapixelů)
Nízké náklady výroby, malá spotřeba energie, dostatečné rozlišení .. to vše by mohlo dopomoci k masovějšímu rozlišení tohoto obrazového snímače od Motoroly. Vždyť na vývoji technologie pracovaly společně tak věhlasné firmy jako je Motorola a Kodak, což určitý předpoklad úspěchu přeci jen zaručuje.
Na digitálním trhu je v současné době poměrně hojná nabídka v oblasti snímacích zařízení (kamer, fotoaparátů). Od těch levnějších (samozřejmě s menším rozlišením :-() přes tzv. zlatý střed až po ty nejvýkonnější. O rozvoj v oblasti rozlišení 1.3 megapixelu se postarala Motorola se svým obrazovým CMOS senzorem.

Tento image senzor s označením MCM20027 nabízí rozlišení standardu SXGA, tedy 1280 x 1024 pixelů. Co je ovšem na tomto čipu zajímavé, je použití nové ekonomické výroby ImageMOS. Její implementace by měla přinést cenově levné výrobky, které by neměly mít problém se širokým rozšířením na trhu. Motorola MCM20027 je dále vybavena DigitalDNA s analogovým i digitálním zpracováním, což lze v podstatě považovat za "camera-on-a-chip''.

Technické rysy
Čip MCM20027 s rozlišením 1280 x 1024 pixelů je obrazový snímač pracující metodami CDS (correlated double sampling), PGA (programmable gain amplifier) a ADC (analog-to-digital converter). Přičemž pixel o velikosti 6 x 6 mikronů dosahuje světelné citlivosti 3 LUX při 10 obr/s. Samotný čip lze dále ještě vylepšit dovybavením integrovaného Bayer RGB filtru pro pole barev a mikroobjektivem pro zvýšení citlivosti - potom se již podstatně přiblížíme k předchozímu tvrzení "kamerový čip".

Oblast použití pro tento obrazový senzor je široká, od různých kamer, přes fotoaparáty až po jednoúčelové snímací prvky. Použitá CMOS technologie má na rozdíl od konvenčních CCD snímačů větší stupeň integrace, menší nároky na příkon energie a také potřebu jediného napájecího napětí. Ohledně spotřeby dosahuje MCM20027 jen 250 mW a navíc v módu power-saving dokonce 0.1 mW (100 uW).


Zdroj Electic
reklama