www.svethardware.cz
>
>

Innolith: revoluční baterie s 1000 Wh/kg

Innolith: revoluční baterie s 1000 Wh/kg
, , aktualita
Švýcarský startup se jako stovky jiných hlásí k tomu, že přinese revoluci do světa nabíjecích akumulátorů. Jeho výtvor má nabídnout hustotu 1000 Wh/kg, což je na dnešní poměry extrémně mnoho. A nejde jen o projekt na papíře.
K oblíbeným
reklama
O "revolučních" bateriích píšeme na stránkách SHW často. Faktem ale je, že jde zpravidla o akumulátory, které stále prochází vývojem, takže k reálnému nasazení obvykle zbývá ještě mnoho let. Snad o něco lépe by na tom měl být švýcarský startup Innolith, který vyvinul nové akumulátory s neuvěřitelnou hustotou 1000 Wh/kg. Pro zajímavost, např. dnešní elektromobily Tesla mají hustotu okolo 250 Wh/kg a počítá se s tím, že se brzy dostanou někam k 330 Wh/kg, ale i tak je hodnota od Innolith několikanásobná. 100kWh akumulátor do auta by tak už nemusel vážit okolo půl tuny, ale jen něco přes 100 kg. To by nebylo vůbec špatné.
 
 
Společnost Innolith tvrdí, že k dosažení takto vysoké hustoty využila jiného typu elektrolytu. Místo organického se využil anorganický elektrolyt, což má i další výhodu v tom, že tento konkrétní by neměl umožnit shoření akumulátoru v případě jeho poškození. Připomeňme, že požáry nabíjecích akumulátorů sužují elektroniku (zejména telefony), ale i elektromobily. Nové články slibují i vysokou výdrž a 50 tisíc nabíjecích cyklů 0-100 % při půlhodinovém nabíjení i vybíjení.
 
Společnost už od roku 2017 provozuje Innolith GridBank v Hagrstownu v Marylandu se svými články s anorganickým elektrolytem pro vyrovnávání výkyvů elektrické sítě (systém nabídne výkon 2 MW a udrží 1 MWh energie). Není jasné, zda jde přesně o ty, které slibují až tuto vysokou hustotu, či spíše o nějaké méně pokročilé verze, anorganický elektrolyt ale už mají. Hovoří se o tom, že komerční prodej nových článků můžeme čekat za nějaké 3 roky až 5 let.
 
Aktualizace (15.4.2019 13:30): Samotná technologie anorganického elektrolytu byla vymyšlena už v roce 2009 a patentována pak roku 2013. Anrogranickou sloučeninou je zde LiAlCl4 a baterie, které jsou použity v Marylandu, také využívají více niklu než hliníku a mědi u současných článků. Tato první generace je hermeticky uzavřena do velmi těžkých nerezových pouzder, takže pokud se započítají i obaly, mají tak kvůli nim celkovou hustotu jen 70 Wh/kg. Výhodou této první generace je tak především životnost, která je plánována na minimálně 15 let, přičemž současné nejlepší Li-Ion články se pohybují spíše kolem poloviny.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench
Nedávno jsme se dozvěděli, že na východě se už vesele obchoduje s prvními verzemi procesorů Intel Core generace Comet Lake-S. Jde stále o inženýrské vzorky, ale ty už se v podstatě nemusí lišit od konečných verzí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum
O potenciálu umělé inteligence (AI) slýcháme velice často, ovšem nyní se můžeme podívat i na konkrétní výsledek jejího nasazení, a to v oblasti medicíny. Jde o Halicin, nové a velice slibné antibiotikum. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Facebook začne platit za nahrávky hlasu, chce zlepšit svůj Portal Facebook začne platit za nahrávky hlasu, chce zlepšit svůj Portal
Koncem loňského listopadu jsme se dozvěděli, že chce Facebook v rámci svého projektu Viepoints platit uživatelům za nejrůznější data, která pomohou vylepšit produkty Facebooku. Jako první je tu projekt Pronunciations.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři přinutili Teslu pomocí lepící pásky porušovat rychlostní předpisy Hackeři přinutili Teslu pomocí lepící pásky porušovat rychlostní předpisy
Autonomní funkce moderních aut jsou někdy překvapivě snadno "hacknutelné". Ovlivnit se dají různými způsoby a inženýři dokázali oblbnout systémy starších vozů Tesla jen černou lepící páskou. Vůz pak zrychloval více, než měl.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Digitimes: TSMC se kvůli Američanům odklání od Huawei, uvolní se 7nm kapacity? Digitimes: TSMC se kvůli Američanům odklání od Huawei, uvolní se 7nm kapacity?
Společnost Huawei si možná bude muset najít nového dodavatele počítačových čipů, neboť společnost TSMC dle serveru Digitimes už nechce svému partneru z pevninské Číny poskytovat takové kapacity jako dřív.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře