www.svethardware.cz
>
>

Innolith: revoluční baterie s 1000 Wh/kg

Innolith: revoluční baterie s 1000 Wh/kg
, , aktualita
Švýcarský startup se jako stovky jiných hlásí k tomu, že přinese revoluci do světa nabíjecích akumulátorů. Jeho výtvor má nabídnout hustotu 1000 Wh/kg, což je na dnešní poměry extrémně mnoho. A nejde jen o projekt na papíře.
K oblíbeným
reklama
O "revolučních" bateriích píšeme na stránkách SHW často. Faktem ale je, že jde zpravidla o akumulátory, které stále prochází vývojem, takže k reálnému nasazení obvykle zbývá ještě mnoho let. Snad o něco lépe by na tom měl být švýcarský startup Innolith, který vyvinul nové akumulátory s neuvěřitelnou hustotou 1000 Wh/kg. Pro zajímavost, např. dnešní elektromobily Tesla mají hustotu okolo 250 Wh/kg a počítá se s tím, že se brzy dostanou někam k 330 Wh/kg, ale i tak je hodnota od Innolith několikanásobná. 100kWh akumulátor do auta by tak už nemusel vážit okolo půl tuny, ale jen něco přes 100 kg. To by nebylo vůbec špatné.
 
 
Společnost Innolith tvrdí, že k dosažení takto vysoké hustoty využila jiného typu elektrolytu. Místo organického se využil anorganický elektrolyt, což má i další výhodu v tom, že tento konkrétní by neměl umožnit shoření akumulátoru v případě jeho poškození. Připomeňme, že požáry nabíjecích akumulátorů sužují elektroniku (zejména telefony), ale i elektromobily. Nové články slibují i vysokou výdrž a 50 tisíc nabíjecích cyklů 0-100 % při půlhodinovém nabíjení i vybíjení.
 
Společnost už od roku 2017 provozuje Innolith GridBank v Hagrstownu v Marylandu se svými články s anorganickým elektrolytem pro vyrovnávání výkyvů elektrické sítě (systém nabídne výkon 2 MW a udrží 1 MWh energie). Není jasné, zda jde přesně o ty, které slibují až tuto vysokou hustotu, či spíše o nějaké méně pokročilé verze, anorganický elektrolyt ale už mají. Hovoří se o tom, že komerční prodej nových článků můžeme čekat za nějaké 3 roky až 5 let.
 
Aktualizace (15.4.2019 13:30): Samotná technologie anorganického elektrolytu byla vymyšlena už v roce 2009 a patentována pak roku 2013. Anrogranickou sloučeninou je zde LiAlCl4 a baterie, které jsou použity v Marylandu, také využívají více niklu než hliníku a mědi u současných článků. Tato první generace je hermeticky uzavřena do velmi těžkých nerezových pouzder, takže pokud se započítají i obaly, mají tak kvůli nim celkovou hustotu jen 70 Wh/kg. Výhodou této první generace je tak především životnost, která je plánována na minimálně 15 let, přičemž současné nejlepší Li-Ion články se pohybují spíše kolem poloviny.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR
Mezi nově chystané technologie pro pevné disky se zařadila další zkratka, o které jsme na našem serveru ještě nemluvili. Dobře už známe HAMR i novější MAMR, ale nyní je tu EAMR jako Energy-Assisted Magnetic Recording. Je to ale něco nového?
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Intel Core i9-9900KS dosáhne TDP 127W, budou zapotřebí speciální desky? Intel Core i9-9900KS dosáhne TDP 127W, budou zapotřebí speciální desky?
Intel se chystá brzy vypustit na trh procesor Core i9-9900KS, který bude mít zaručenou pracovní frekvenci 5 GHz při zátěži všech jader. Nyní se dozvídáme o zvýšeném TDP na základním taktu, což přináší otázky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Létající Dragonfly americké NASA by to na Titanu měla mít snadné Létající Dragonfly americké NASA by to na Titanu měla mít snadné
Snadné pochopitelně spíše jen s ohledem na samotné létání, neboť právě Titan má ze všech těles Sluneční soustavy pro let asi nejvhodnější podmínky. Jak ale bude Dragonfly vypadat a k čemu se využije? 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung PM1733 a PM1735: SSD, která "nikdy neumřou" Samsung PM1733 a PM1735: SSD, která "nikdy neumřou"
Samsung dnes představil nová podniková SSD řady PM1733 a PM1735, které mají obsahovat technologie, díky nimž by životnost SSD už neměla být problémem. Díky detekci chyb dokáží zachránit data a fungovat dále i se závadnými čipy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte přidává dalších šest serverů s AMD EPYC Rome Gigabyte přidává dalších šest serverů s AMD EPYC Rome
Gigabyte se rozhodl vypustit na trh rovnou šest nových serverů, které jsou založeny na procesorech AMD EPYC generace Rome. Jde tak o další várku této firmy, díky níž se počet daných produktů zatím zastaví na 28. Jaké to jsou?
Včera, aktualita, Jan Vítek