www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel: 56jádrový Xeon je až o 84% výkonnější než 64jádrový EPYC

Intel: 56jádrový Xeon je až o 84% výkonnější než 64jádrový EPYC
, , aktualita
Intel s radostí zveřejnil dle svých vlastních slov benchmarky ukazující reálný výkon procesorů Xeon a EPYC v HPC aplikacích. Týkají se 56jádrového procesoru Cascade Lake-AP, který má být výrazně výkonnější než 64jádrový EPYC. Kde je zádrhel?
K oblíbeným
reklama
Cascade Lake-AP nabízející až 56 jader jsou ty nejlepší serverové procesory Intelu, které kombinují dva 28jádrové čipy ve stejném pouzdře procesoru Xeon Platinum 9282. Intel je ve svých nových testech srovnává konkrétně se 64jádrovým AMD EPYC 7742, a to v rámci dvoupaticových systémů, takže proti sobě stojí 112 jader Intelu proti 128 jádrům AMD. 
 
 
Intel se přitom chlubí tím, že ani vyšší počet jader v EPYC na jeho Xeony nestačí, pokud jde o testy reflektující reálný výkon v HPC aplikacích. 
 
  
 
Jak je vidět z grafu, onen 84% nárůst výkonu se týká pouze jednoho testu. V jiných takové rozdíly nejsou, ale celkově toto srovnání vyznívá ve prospěch Intelu. Nicméně je tu jeden prostý a dobře známý fakt, a sice ten, že už 28jádrové Xeon Platinum jsou dražší než 64jádrové EPYC, nicméně cenu 56jádrových Cascade Lake-AP se nikde ani nedozvíme. 
 
Především je tu ale informace od Patricka J. Kennedyho ze ServeTheHome, který mluví o tom, že Intel vypustil do světa "záměrně zavádějící výsledky testů" (po kolikáté už?). Kennedy upozorňuje na to, že Intel použil zastaralou verzi testu GROMACS, která přinesla následující výsledek. 
 
 
Intel dle poznámek k testu využil verzi GROMACS 2019.3, která už ale byla 2. října nahrazena novou 2019.4, jež právě přidává podporu pro 256bitové AVX2 SIMD v Zen 2. Kennedy má i další výhrady, jako třeba to, že Intel testoval nové EPYC Rome na starší platformě určené pro Naples či využíval zastaralý linuxový kernel, který ještě není pro Rome optimalizován. 
 
Celý článek stojí za to si přečíst a my zde uvedeme jen závěr, v němž Kennedy mluví o záměrné dezinformační kampani Intelu, který sice provádí opravdové testy, ale zavádějícím způsobem v naději, že si toho nikdo nevšimne. Kritizuje především blog Performance at Intel, jehož autoři stojící nad lidmi z Intel Performance Labs jsou zodpovědní za zveřejňování takových testů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic
Dle Windows Latest se Microsoft chystá systémy Windows 10 zbavit tzv. živých dlaždic, čili Live Tiles. V podstatě se tak vrátí k obvyklému provedení s prostými ikonami, přičemž nedávno jsme se podívali na jejich novou sadu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou
Nedávno jsme se mohli dozvědět, že ceny pamětí by mohly kvůli koronaviru spíše klesat, ovšem to se ještě nevědělo o šířícím se Covid-19 na území Jižní Koreje. Nyní už začíná ohrožovat výrobu ve firmách Samsung a SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače
AMD přináší na trh dva nové modely APU Ryzen Embedded R1000, a to konkrétně R1305G a R1102G. Ty jsou určeny pro slabší Mini PC a zaujmou už svou nízkou spotřebou a TDP 6 až 10 W.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropská komise chce po členech přejít z WhatsAppu na Signal, je bezpečnější Evropská komise chce po členech přejít z WhatsAppu na Signal, je bezpečnější
Evropská komise nevěří běžně používaným komunikátorům, jako jsou Messenger, WhatsApp nebo Apple iMessage, přestože mnohé mají end-to-end šifrování. Svým členům výrazně doporučuje přejít na Signal.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Organizátoři Computexu 2020 stále věří, že show proběhne dle plánu Organizátoři Computexu 2020 stále věří, že show proběhne dle plánu
Tchaj-wan čelil šířící se nákaze Covid-19 z pevninské Číny jako jeden z prvních, ale dosud nebyl nijak významně zasažen. Připomíná to i prezident a CEO organizace TAITRA, která pořádá veletrh Computex. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář