www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel: 56jádrový Xeon je až o 84% výkonnější než 64jádrový EPYC

Intel: 56jádrový Xeon je až o 84% výkonnější než 64jádrový EPYC
, , aktualita
Intel s radostí zveřejnil dle svých vlastních slov benchmarky ukazující reálný výkon procesorů Xeon a EPYC v HPC aplikacích. Týkají se 56jádrového procesoru Cascade Lake-AP, který má být výrazně výkonnější než 64jádrový EPYC. Kde je zádrhel?
K oblíbeným
reklama
Cascade Lake-AP nabízející až 56 jader jsou ty nejlepší serverové procesory Intelu, které kombinují dva 28jádrové čipy ve stejném pouzdře procesoru Xeon Platinum 9282. Intel je ve svých nových testech srovnává konkrétně se 64jádrovým AMD EPYC 7742, a to v rámci dvoupaticových systémů, takže proti sobě stojí 112 jader Intelu proti 128 jádrům AMD. 
 
 
Intel se přitom chlubí tím, že ani vyšší počet jader v EPYC na jeho Xeony nestačí, pokud jde o testy reflektující reálný výkon v HPC aplikacích. 
 
  
 
Jak je vidět z grafu, onen 84% nárůst výkonu se týká pouze jednoho testu. V jiných takové rozdíly nejsou, ale celkově toto srovnání vyznívá ve prospěch Intelu. Nicméně je tu jeden prostý a dobře známý fakt, a sice ten, že už 28jádrové Xeon Platinum jsou dražší než 64jádrové EPYC, nicméně cenu 56jádrových Cascade Lake-AP se nikde ani nedozvíme. 
 
Především je tu ale informace od Patricka J. Kennedyho ze ServeTheHome, který mluví o tom, že Intel vypustil do světa "záměrně zavádějící výsledky testů" (po kolikáté už?). Kennedy upozorňuje na to, že Intel použil zastaralou verzi testu GROMACS, která přinesla následující výsledek. 
 
 
Intel dle poznámek k testu využil verzi GROMACS 2019.3, která už ale byla 2. října nahrazena novou 2019.4, jež právě přidává podporu pro 256bitové AVX2 SIMD v Zen 2. Kennedy má i další výhrady, jako třeba to, že Intel testoval nové EPYC Rome na starší platformě určené pro Naples či využíval zastaralý linuxový kernel, který ještě není pro Rome optimalizován. 
 
Celý článek stojí za to si přečíst a my zde uvedeme jen závěr, v němž Kennedy mluví o záměrné dezinformační kampani Intelu, který sice provádí opravdové testy, ale zavádějícím způsobem v naději, že si toho nikdo nevšimne. Kritizuje především blog Performance at Intel, jehož autoři stojící nad lidmi z Intel Performance Labs jsou zodpovědní za zveřejňování takových testů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář