Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel 925X – čipset s podporou EM64T!

23.9.2004, Štěpán Mrázek, článek
Intel 925X – čipset s podporou EM64T!
Je to již několik týdnů co jsme zveřejnili recenzi čipové sady Intel 925X avšak v našem archivu s popisy čipových sad doposud chyběla. Dnešní článek tedy vyplňuje tuto mezeru a přináší vám její podrobný popis.
Jako první se podíváme na pozicování této čipové sady. Jedná se prakticky o ukázku toho nejmodernějšího co může Intel na své platformě nabídnout. Nenajdete zde zastaralé technologie jako je AGP či DDR SDRAM. Naopak, počítejte s PCI Express a DDR2. Jedná se tedy o čipovou sadu určenou pro náročné uživatele či jednoprocesorové pracovní stanice.

Nejprve tedy pohled na northbridge Intel 925X. Ten je určen pro Novou platformu společnosti Intel která nese označení LGA775, nebo také Socket T podle použité patice. Procesorová sběrnice i nadále pracuje na 800 MHz a pracuje tak s přenosovou rychlostí 6,4 GB/s. Když už mluvíme o procesoru, tak tato čipová sada podporuje technologii EM64T, což je vlastně jen podpora 64-bitových procesorů – vzhledem k tomu, že stále nemáme odpovídající desktopový operační systém (příznivci Linuxu, nechť mě nekamenují) tak je nám tato technologie v zásadě platná jako klimatizace na Sibiři :-(.Obr. 1 Čipová sada Intel 925X
klikněte pro zvětšení

Grafickou sběrnici AGP 8x nahradila modernější a novější sběrnice PCI Express x16, která zvyšuje přenosovou rychlost až na 4 GB/s a to v obou směrech (na schématu tak často najdete 8 GB/s). Mimochodem přenosová rychlost sběrnice PCI Express se bude dále zvyšovat. Jak první očekáváme modifikaci x32 s přenosovou rychlostí 8 GB/s.

Jako poslední se podíváme na podporované paměti. Ty mohou být typu DDR2 400 (teoretická datová propustnost v režimu dual-channel 6,4 GB/s) nebo DDR2 533 (až 8,5 GB/s). Maximum operační paměti činí 4 GB (což mi nějak nepasuje na ohlášenou podporu 64-bitových CPU, ale uvidíme jak to bude v reálu, až dostaneme EM64T systém na testy).

Southbridge ICH6

Southbridge ICH6 přináší několik klíčových novinek, které jej odlišují od předchozí generace čipů ICH5. První z nich je podpora celkem čtyř zařízení Serial ATA-150 a z ní dále vyplývající podpora režimů RAID. Mimo klasických režimů RAID 0 a RAID 1 podporuje také novinku Matrix RAID.Obr. 2 – Blokové schéma čipové sady Intel 925X
klikněte pro zvětšení

Jedná se o poměrně sofistikovanou technologii (podle dokumentace a prezentace Intel, zatím jsem ji na vlastní kůži nezkoušel), která rozdělí každý disk (Matrix RAID je určen pro dva disky) na dvě oblasti a ty pak spáruje s druhým diskem. První dvojice oblastí používá RAID 0 pro zvýšení rychlosti a druhá pak RAID 1 pro zvýšení bezpečnosti. Pokud tedy máte dvojici 200 GB disků a každý z nich rozdělíte na poloviny, pak máte ve výsledku 200 GB disk s RAIDem 0 a 100 GB disk s RAIDem 1. už se těším na recenzi…

Další klíčovou novinkou je pak podpora čtyř slotů PCI Express x1. No a co se týká osmi kanálového High-Definition Audio, tak snad pouze napíši, že podporuje 8 kanálů (konfigurace 7.1), vzorkovací frekvenci až 192 KHz, Dolby Digital, DTS a že když chci kvalitní zvukovku tak si stejně koupím add-in kartu a on-board zvuk vypínám :-). Ostatní parametry jsou vcelku klasické, maximálně osm portů USB 2.0 a šest slotů PCI – oproti čipům ICH5 tedy žádné změny.

Zdroj: Intel