www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel a nová generace CPU: 7nm Redwood Cove a další

Intel a nová generace CPU: 7nm Redwood Cove a další
, , aktualita
Od Moore's Law is Dead tu máme další nálož zaručeně nezaručených informací o procesorech Intel. Vyhlížet můžeme například 7nm procesory Meteor Lake, které budou vybaveny jádry zvanými Redwood Cove. 
K oblíbeným
reklama
Intel tak má dle Moore's Law is Dead (MLID) připravena tři další želízka v ohni, která nastoupí po očekávaných Rocket Lake (11. generace Core). Jedno z nich dobře známe a jde o Alder Lake (12. generace Core) a pak mají následovat v rámci další generace Meteor Lake a po nich Lunar Lake. Všechna tato označení se objevila už dříve, ale co nového se o dozvíme o produktech, kterých se týkají? 
 
- klikněte pro zvětšení -  
 
Co se týče Rocket Lake, pak ty prý nemají představovat další velkou generaci. Intel je chce vypustit v březnu příštího roku spíše jako doplňující procesory pro platformu LGA 1200, které mají šanci v případě výkonu jednoho jádra překonat Zen 3, ovšem takty při zatížení více jader mají být spíše nižší, a tak jde spíše právě o jedno jediné jádro, při jehož zatížení má Rocket Lake šanci překonat Zen 3. 
 
Následovat budou serverové Ice Lake, které měly původně nastoupit už letos, a tak lze počítat s tím, že jako produkty pro polovinu roku 2021 už budou spíše zastaralé a oproti konkurenčním Milan vyloženě slabé. A jak se dalo očekávat, tyto procesory bude Intel dle MLID chtít nahradit co nejdříve, a to pomocí Sapphire Rapids s Golden Cove, DDR5, PCIe 5.0. A ačkoliv měl Intel otestovat i 72jádrové verze, nakonec máme očekávat maximálně 56 jader, přičemž samotný procesor jich bude mít více, čili část jader v křemíku bude deaktivována, aby tu byl prostor pro výrobní chyby. Počítá se rovněž s paměťmi HBM2e pro některé verze (superpočítače) a nástup je plánován nejdříve na první kvartál 2022.
 
- klikněte pro zvětšení -   
 
Až generace Alder Lake by tak mohla přinést svěží vítr mezi intelovské desktopy, neboť se máme těšit až na 50% zvýšení IPC oproti Skylake a až 20% oproti Tiger Lake. Dle MLID jde stále o monolity s takty vyššími než Tiger Lake a ty nejlepší modely nabídnou 8C/16T v jádrech Golden Cove plus 8C/8T ve slabších Gracemont. Intel prý plánuje mluvit o těchto procesorech jako o 8C/24T modelech, čímž by se tak jádra Gracemont dostala v marketingu na úroveň logických jader. 
 
Patice LGA 1700 pro Alder Lake tu s námi pár let pobude a nabídne v případě Alder Lake podporu DDR5 i dnešních DDR4 (spíše low-endové desky) a dále mix rozhraní PCIe 5.0 a 4.0. 
 
A pak už tu máme zmíněné Meteor Lake s jádry Redwood Cove založené na 7nm technologii s EUV. Redwood Cove nahrazuje zrušený Ocean Cove jako jádro, které má umožnit i výrobu procesorů ve firmě TSMC, což zatím existuje jen jako možnost. Může už také přijít náhrada vnitřní topologie s Ring Bus a také už je tu možnost, že Meteor Lake nebudou monolity, ale to se teprve uvidí, a to (snad) někdy do roku 2023. 
 
Nakonec byly krátce zmíněny Lunar Lake, jež jsou ale ty jsou ještě tak daleko, že se o nich nedá tvrdit nic konkrétního. Zmíněn byl jen jeden střípek informace, a sice to, že by mohly využít I/O čip (jako Ryzen 3000/5000). 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu
Blue Origin je kosmická společnost, která v budoucnu plánuje dopravovat lidi do vesmíru. Nedávno tato firma provedla úspěšný testovací let s raketou New Shepard a vylepšenou verzí kabiny pro cestující.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC
S rostoucími cenami Bitcoinu roste i počet případů, kdy si lidé uvědomí existenci svých Bitcoinů z minulosti, ale nemají k nim přístup. Další muž si takto nemůže vzpomenout na heslo a chybí mu už jen dva pokusy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0 Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0
Výrobci desek si připravují nové verze BIOSů vybavené mikrokódem AGESA 1.2.0.0, které byly slíbeny už před několika měsíci jako konečně "to pravé" pro desky 400 a 500 Series a nové Ryzeny 5000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr
Malé gravitační vlny, které tu a tam projdou skrz Zemi a detektory, už dávno bereme jako hotovou věc, ovšem pokud existují ony, měly by naším prostorem v podstatě nepřetržitě postupovat i velké vlny ze supermasivních černých děr. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K
Intel sice minulý týden ukázal benchmarky, dle nichž si chce opět vzít titul výrobce nejvýkonnějších herních procesorů, ovšem ukazuje se, že ve skutečnosti by to mohlo být poněkud jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář