www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Alder Lake-S se usmál do objektivu, je větší a protáhlý

Intel Alder Lake-S se usmál do objektivu, je větší a protáhlý
, , aktualita
S nástupem patice LGA 1700 uděláme pápá čtvercovým paticím Intelu pro desktopové procesory. Nastoupí éra obdélníku, jak ukazuje vyfocený procesor Intel Alder Lake-S. Kdy ale ten může přijít na trh?
K oblíbeným
reklama
Intel Alder Lake-S nastoupí až po generaci Rocket Lake-S, kterou už Intel sám potvrdil na březen příštího roku. Je přitom s podivem, že o procesorech Alder Lake-S se objevilo už tolik informací, když se dá usuzovat, že by je od vypuštění na trh mělo dělit alespoň nějakých 18 měsíců. Takže je otázka, zda Intel náhodou z Rocket Lake-S neudělá generaci s jepičím životem, aby mohly další procesory nastoupit co nejdříve. 
 
 
Na serveru VideoCardz si dali tu práci a spočítali počet kontaktních plošek údajného Alder Lake-S, který skutečně vychází přesně na 1700. Je jich tak přesně o 500 víc v porovnání s LGA 1200 pro Comet Lake-S i Rocket Lake-S a Intel jich může nabídnout jednak díky celkovému zvětšení procesorového pouzdra, ale i jejich zhuštění. Můžeme tak počítat s tím, že pokud neodborně hrábneme do patice desky a zohýbáme některé piny, jejich narovnání bude znamenat ještě titěrnější práci s velice nejistým výsledkem. 
 
Vzhledem k obdélníkovému a podstatně většímu půdorysu je tu také otázka, jak to bude s kompatibilitou s chladiči procesorů. To bude dáno tím, zda Intel zachová rozteče a čtvercové rozmístění montážních otvorů. Ty ale mají v případě dnešních desek snad dostatečnou rezervu na to, aby se mezi ně vešla i větší patice. Ostatně jde jen o 7,5 mm v jednom rozměru, takže kompatibilita se staršími chladiči snad zůstane zachována. 
 
K fotografii tu bohužel nemáme další informace, jako třeba specifikace o daném procesoru. Ovšem už dříve se potvrdilo, že Alder Lake využijí kombinaci slabších a silnějších jader Gracemont a Golden Cove, takže my budeme moci poprvé na desktopu vyzkoušet variaci na architekturu ARM big.LITTLE nebo spíše na Lakefield samotného Intelu. 
 
Po Alder Lake-S by už měly následovat 7nm procesory Meteor Lake-S s jádry Ocean Cove a opět Gracemont a stále pro patici LGA 1700. Ta by už měla téměř s jistotou využívat paměti DDR5 a vedle nich také sběrnici PCIe 5.0, což se ještě musí potvrdit. Pokud to tak bude, pak PCIe 4.0 bude mít u Intelu velice krátký život v rámci jediné desktopové generace, a to Rocket Lake-S. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém
Microsoft dnes vydal nový widget pro Xbox Game Bar, který zobrazuje procesy využívající CPU, GPU a RAM. Uživatel může snadno ukončit ostatní aplikace bez opouštění hry. Další funkce potom prozradí, zda je počítač připraven na DirectX 12 Ultimate.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Google přichází se službou VPN v balíku Google One Google přichází se službou VPN v balíku Google One
Společnost Google přichází s novou službou pro své zákazníky. V rámci nejvyšší verze svého balíčku Google One zpřístupňuje uživatelům službu VPN pro zařízení s Androidem. Služba ale nebude dostupná všude.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže
Společnost Apple zveřejnila své finanční výsledky. Nebyly sice zrovna špatné, ale bylo zde několik závažných propadů. Vrásky na čele způsobila především Čína, ale moc radosti nebylo ani z prodejů iPhonů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem
Streamovací služba Spotify může částečně slavit. Počet posluchačů se mezi ročně opět výrazně zvýšil, a to o 29 % na nynějších 320 milionů lidí. Bohužel ohledně ziskovosti to už není tak moc slavné.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede? Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede?
Na světlo světa se dostaly testy nového osmijádrového procesoru generace Intel Rocket Lake-S, takže my si můžeme výsledky už srovnat s tím, co předvádí aktuální generace Comet Lake-S. Vypadá to na výrazné zvýšení výkonu na takt? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář