reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Atom a Little Falls - hrozba pro společnosti SiS a VIA?

7.3.2008, Jan Vítek, aktualita
Intel Atom a Little Falls - hrozba pro společnosti SiS a VIA?
Nový procesor Intel Atom a také platformu Centrino Atom jsme si již představili a víme, že se pod značkou Atom budou nabízet procesory s kódovými označeními Silverthorne a Diamondville, které se uplatní u ultrapřenosných elektronických zařízeních...
Nový procesor Intel Atom a také platformu Centrino Atom jsme si již představili a víme, že se pod značkou Atom budou nabízet procesory s kódovými označeními Silverthorne a Diamondville, které se uplatní u ultrapřenosných elektronických zařízeních a také se využijí u levných notebooků a desktopů.To vše ale může znamenat velké problémy pro společnosti VIA a SiS, o nichž se již nyní nedá zrovna říci, že jsou na tom dobře. VIA měla minulý rok velké finanční potíže, přičemž nebyla schopna získat licenci pro výrobu čipových sad pro nové procesory Intel a také společnost SiS byla donucena propouštět kvůli tíživé finanční situaci.

S příchodem procesorů Atom se však na trhu, kde působily tyto dvě firmy, objeví Intel, jenž má se svými partnery začít produkovat základní desky formátu Mini-ITX (170 x 170 mm) se zabudovanými procesory Diamondville, což jednoznačně ohrozí společnost VIA. A SiS, která v minulých letech získávala zakázky Intelu na výrobu levných desek se zabudovanými procesory (jako Intel Desktop Board D201GLY s SiS662 čipovou sadou a zabudovaným procesorem Celeron 215), by tyto zakázky mohla ztratit, protože Intel představí své vlastní platformy, jako právě zmíněné Mini-ITX s Diamondville.

Tyto desky mají nabídnout procesor s jedním jádrem na 1,87 GHz (512 kB cache a 533 MHz FSB) podporu pamětí DDR2-800 MHz (jeden DIMM slot pro až 2 GB), čipovou sadu i945GM s GMA950 a porty 4x USB 2.0, LAN, IDE a 2x SATA 300. Kompletní platforma nemá stát více než 60 USD a vyrábět se jí chystají také společnosti ASUS, Gigabyte a MSI. Objevit se má v druhém čtvrtletí a ve třetím čtvrtletí tohoto roku se máme dočkat také dvoujádrových Diamondville procesorů a platformy Little Falls 2. Dvoujádrová verze bude mít stejné vlastnosti jako jednojádrová, ale její TDP se zvedne ze 7,5 W na 12 W.

Zdroj: X-bit labs
reklama