www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Broadwell přijde možná už na podzim, Haswell Refresh v květnu

Intel Broadwell přijde možná už na podzim, Haswell Refresh v květnu
, , aktualita
Zatímco je dnes horkým tématem nová generace APU Kaveri od AMD, za několik měsíců to budou zase nové 14nm Broadwell jako nástupci dnešních Haswell. Intel už několikrát oznámil jejich zpoždění, které by ale nakonec nemuselo být tak značné, nebo snad žádné.
K oblíbeným
reklama
Intel tedy již dříve oznámil zpoždění příchodu procesorů Broadwell na trh, což bylo ještě později upřesněno na samotný sklonek tohoto roku. Dle nejnovějších zpráv to ale vypadá, že některé modely Intel vypustí na trh už ve třetím kvartálu, čili někdy v létě a nejspíše po konci prázdnin. Důvodem pro ono zpoždění prý měla být jednak klesající poptávka po tradičních PC a také nižší výtěžnost nového 14nm procesu.

Intel plánuje odstartovat výrobu nových procesorů ještě v tomto kvartálu, což bylo tedy potvrzeno už na konci října ústy Briana Krzanicha (CEO Intelu). Následně se má Broadwell představit na červnovém Computexu 2014 společně s příslušnými platformami i hotovými počítači, takže můžeme předpokládat, že se objeví na trhu nedlouho poté.

Otázkou ale je, jaké čipy to konkrétně budou a zda se tak brzo dočkáme také desktopových modelů. Však Intel se v této době už nepřetahuje o první místo s AMD, nad nímž má s ohledem na výkon x86 procesorů pohodlný náskok a také je tu fakt o klesajících prodejích PC. Oproti tomu je trh s mobilními čipy pro tablety a telefony pro Intel daleko více soutěživý, prudce se vyvíjí, takže by se asi nikdo nedivil, kdyby první Broadwell a z nich odvozené čipy byly určeny právě pro tento trh.

A co nám mají Broadwell nabídnout? Dle strategie tick-tock by mělo prostě jít o Haswell vyráběné 14nm procesem, ovšem architektura bude vylepšená i s ohledem na zvýšení výkonu a energetické efektivity. Obojí ale můžeme od pokročilejšího výrobního procesu očekávat, ale ne v revoluční podobě. Niméně i letos bude Intel spoléhat především na procesory Haswell, však některé z nich (např. výkonné Core s grafikou Iris Pro) se začaly v koncových zařízeních objevovat teprve nedávno a generaci Ivy Bridge ani neodzvonilo.

Server DigiTimes pak informuje o procesorech, jež jsou dnes známy pod označením Haswell Refresh. Půjde tedy o nové a mírně lepší verze 22nm procesorů Haswell, jež však budou kompatibilní s novými čipovými sadami Intel Z97 a H97 Express a dočkat bychom se jich měli už v květnu. Jisté je, že Broadwell budou kompatibilní pouze s čipsety série 9 a Haswell Refresh mají pracovat s dnešní sérii 8 i novou 9.

V květnu tedy má dorazit celkem 20 nových procesorů od Core i7 po Pentia, a to včetně modelů Core i7-4790, Core i5-4690, Core i5-4590, Core i3-4360, Pentium G3450 a Celeron G1840 a nízkospotřebových Core i7-4790S, Core i5-4590S a Core i3-4150T. Procesory Core i7-4790K a Core i5-4690K vhodné pro přetaktování se však pozdrží do června, kdy je má Intel představit na Computexu.

Zdroj: X-bit labs, DigiTimes
reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek