Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel chystá pasivně chlazené NUC s Bay Trail

22.4.2014, Jan Vítek, aktualita
Intel chystá pasivně chlazené NUC s Bay Trail
Intel slaví se svými počítači NUC (Next Unit of Computing) úspěch, a tak není divu, že se chystá jejich řady rozšiřovat. Nově to budou pasivně chlazená PC s procesory Bay Trail a odlišným designem.
Je zřejmé, že dosavadní design počítačů Intel NUC se nehodí pro pasivní chlazení, a tak bylo nutné přijít s něčím jiným. Tím je malý počítač postavený na hranu, na jehož vrchní části můžeme vidět průduchy, z nichž bude vzhůru stoupat teplý vzduch. Můžeme tak mluvit o komínovém efektu, na nějž nové počítač NUC budou spoléhat. S chlazením to ale nebude složité, protože specifikace hovoří o jednojádrovém procesoru Intel Atom E3815 taktovaném na 1,46 GHz.
- klikněte pro zvětšení -


Jedná se o jediného známého zástupce procesorů Bay Trail-I s jedním jádrem. Vybaven je 400MHz grafickým jádrem se čtyřmi shadery a jednokanálovým řadičem pro DDR3-1066. Jeho TDP je navíc pouze 5 W, takže bude stačit jen malý pasiv a alespoň nějaké větrání.

Intel pak použil základní desku, která vypadá stejně jako jiné modely v počítačích NUC. Na jedné straně je tak především procesor s čipovou sadou a na druhé straně pak slot SO-DIMM pro až 8 GB paměti a ostatní výbava. Ta zahrnuje také 4 GB integrované paměti pro data, jeden port SATA pro 2,5mm disk či SSD s výškou 9,5 mm a vidět je rovněž jeden mini PCIe pro poloviční karty, do nějž bude patřit především modul s Wi-Fi a Bluetooth. Ten asi nebude součástí základní nabídky, ale minimálně tu budou připraveny příslušné antény.

Pro připojení zobrazovacích zařízení se uplatní klasický D-Sub, ale i integrovaný DisplayPort 1.3 nebo HDMI 1.4a, dále nechybí Gb Ethernet, dva USB 2.0 vzadu, jeden USB 3.0 vepředu a tři další interní USB 2.0 na headerech. Na samotné desce jsou také headery pro dva sériové porty a TPM 1.2.

Samotné PC můžeme zabezpečit pomocí zámku Kensington a přimontovat pomocí držáků VESA. Jedná se o model, který se uplatní spíše v digitálních kioscích či POI než v domácnostech a prodávat se bude v podobě barebone, čili bez vlastního modulu RAM a úložného zařízení.

Nový NUC má dorazit na trh 28. dubna. Cena zmíněna nebyla.

Zdroj: Tom's Hardware, Intel