www.svethardware.cz
>
>

Intel Core má možná problémy s teplotou

Intel Core má možná problémy s teplotou
, , aktualita
Podle některých screenshotů z programu Core Temp to vypadá, jako kdyby se nové procesory architektury Intel Core poměrně silně zahřívaly. Jejich spotřeba je sice podle měření nižší, než je obvyklé, zřejně ale dosti bodová, což může způsobovat...
K oblíbeným
reklama
Podle některých screenshotů z programu Core Temp to vypadá, jako kdyby se nové procesory architektury Intel Core poměrně silně zahřívaly. Jejich spotřeba je sice podle měření nižší, než je obvyklé, zřejmě ale dosti bodová, což může způsobovat lokální přehřívání některých částí.


Na screenshotu výše je zobrazen počítač obsahující dva serverové Xeony 5150 (Woodcrest na 2.66 GHz, TDP 65W, 75A odběr). Tyto jsou aktivně chlazeny. Přesto při spuštění čtyř instancí SuperPI (na každé jádro jedna) dosahují teploty kolem 60 stupňů Celsia. To je, při uvážení, že Intel prodává i Xeon 5160 na frekvenci 3.0 GHz s TDP 80W a 90A odběru, poměrně znepokojivé. SuperPI je totiž známé tím, že pracuje s poměrně velkým objemem dat, a proto je hodně závislé na velikosti a především rychlosti L2 cache. Ta je ale u těchto procesorů sdílená, proto při spuštění dvou instancí dochází ke zpomalení každé z nich, tj. k poklesu počtu vykonaných instrukcí za takt, a tedy i k poklesu spotřeby. Pokud by byly spuštěny čtyři Prime95 nebo BurnK7, tj. programy méně závislé na rychlosti L2 cache a navíc s vyšším IPC, spotřeba a s ní i teplota by zjevně šly nahoru a to možná až o pět stupňů Celsia.

Tento problém s teplotou není první, který byl u nových čipů zaznamenán. Některé zdroje hovoří o tom, že vysoce taktované Core 2 Duo (Conroe) se při spuštění Prime95 se standardními chladiči dostávají s teplotou místy až k 70 stupňům. Všechny tyto zprávy ale pocházejí z testování starých revizí, jelikož prodejní B2 ještě nikdo neviděl. Je tedy možné, že za náhlou úpravou jádra a z toho plynoucím zpožděním stojí právě tyto faktory. Mimochodem, jeden z našich čtenářů se pod jednou z aktualit již minulý týden vyjádřil, že podle jeho informací přímo z vývoje dochází k přehřívání jader v oblasti paralelismu (viz tento příspěvek). Že by na každém šprochu pravdy trochu?

Zajímavé je také sledovat, jak si vedou nové procesory v 64bit režimu. Podle všeho totiž srovnání v 32bit s přehledem vyhrávají, zatímco v 64bit se jejich náskok nad AMD K8 výrazně snižuje.

Cinebench Rendering:
Opteron 285 (2.60 GHz): 32bit - 1202, 64bit - 1415 (nárůst o 18%)
Xeon 5150 (2.66 GHz): 32bit - 1305, 64bit - 1472(nárůst o 13%)

POV-Ray single threaded:
Opteron 285 (2.60 GHz): 32bit - 664 sekund, 64bit - 512 sekund (nárůst o 23%)
Xeon 5150 (2.66 GHz): 32bit - 441 sekund, 64bit - 575 sekund ("nárůst" o -30%)

Nárůsty výkonu u Woodcrestu jsou při přechodu na 64bit verze evidentně menší než u AMD K8. V jednom případě dokonce došlo k drastickému poklesu výkonu. Je otázkou, co je příčinou. Faktem ovšem je, že Specification Update pro Xeon řady 5100 obsahuje informace i o několika poměrně vážných chybách v jádře (konkrétně ve finální revizi B2), které by bez ošetření mohly způsobovat zamrzání procesoru. Mezi takové chyby patří například AG39 ("Cache Data Access Request from One Core Hitting a Modified Line in the L1 Data Cache of the Other Core May Cause Unpredictable System Behavior"), AG40 ("Software PREFETCHh Instruction Execution under Some Conditions May Lead to Processor Livelock") a AG43 ("Concurrent Multi-processor Writes to Non-dirty Page May Result in Unpredictable Behavior"). Tyto chyby byly ošetřeny formou "It is possible for the BIOS to contain a workaround for this erratum.", tj. nahráním opravného software - tzv. microcode-update. Ten s největší pravděpodobností deaktivuje ty části procesoru, které by případně mohly způsobovat problémy. To ale samozřejmě ve výsledku sníží výkon. Intel do budoucna plánuje tyto chyby v novějších revizích opravit, což by mohlo výsledky ještě trochu zamíchat.
reklama
Nejnovější články
Přehled desktopových grafických čipů Přehled desktopových grafických čipů
Přinášíme komplexní přehled grafických čipů a modelů grafických karet společností ATI/AMD a NVIDIA, který průběžně doplňujeme o nové modely, abyste tak měli k dispozici i aktuální informace. Doplněno o nové Radeon RX 5500 XT a 5600 XT.
Dnes, článek, Jan Vítek, Michal Huspeka104 komentářů
Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje
Microsoft varuje, že internetový prohlížeč Internet Explorer trpí na vážnou zero-day chybu. Ta je tedy už v praxi zneužívána, ale prozatím na ni neexistuje oprava. Jde o podobný problém, který měla před pár dny i Mozilla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT
AMD a jeho AIB partner Sapphire našlo vskutku rychlou odpověď na to, že NVIDIA výrazně zlevnila karty RTX 2060, které si ze své ceny umazaly 50 dolarů. Sapphire cenu nechává, ale přidává na výkonu karet RX 5600 XT.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná
Společnost SpaceX čekala jedna hlavní závěrečná zkouška před tím, než jí NASA umožní létat s lidmi na Mezinárodní vesmírnou stanici. My se nyní můžeme podívat, jak se tento test povedl při startu rakety Falcon 9.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů