Intel Cryo Cooling: peltier pro procesory ve spolupráci s EKWB

Intel Cryo Cooling: peltier pro procesory ve spolupráci s EKWB
, , aktualita
Intel se spojil s experty na vodní chlazení EKWB a vytvořil nový chladič využívající Peltierův článek v kombinaci s vodním blokem právě od EKWB. Výsledkem je produkt EK-QuantumX Delta. K čemu bude dobrý?
K oblíbeným
reklama
Intel musel nedávno přikročit ke zvýšení TDP svých nejvýkonnějších desktopových procesorů, a to na 125 W, aby mohl zvednout jejich základní takt. Problém je však ten, že udávané TDP procesorů Intel už nemá vůbec nic společného s tím, kolik energie spořádají a kolik tepla vyprodukují ve své zátěži. Je spojeno právě se základním taktem, na němž však díky turbu neběží, čili hodnota TDP má pramálo společného s reálným provozem procesorů Intelu. 
 
 
Kdyby se intelu povedl přechod na 10nm technologii a dnes už byl k dispozici i 7nm proces, mohlo by to být jiné, avšak dnešní 14nm procesory hnané na samotné hranice svých možností jsou i velice náročné na napájení, a tedy i chlazení. Není tak ani divu, že produkt jako EK-QuantumX Delta přichází právě dnes. V principu také nejde o nic nového. 
 
Využívá se zde Peltierův článek, s nímž se v oblasti chlazení PC experimentovalo už před dlouhou řadou let. Jde o jev, který Jean C. Peltier objevil již v 19. století a je založen na výdeji přebytečné kinetické energie elektronů přecházejících z jednoho materiálu do druhého. Díky tomu se jedna strana článku zahřívá a druhá naopak chladne. Ve výsledku to při využití chlazení vždy znamenalo, že sice bylo možné dosáhnout nižších teplot, než by bylo možné s prostým vzduchovým či vodním chlazením (i pod bodem mrazu), ovšem zahřívaná strana peltieru je také zapotřebí chladit. Čili k odpadnímu teplu z chlazeného čipu se přidává i teplo samotného článku a o to je celkové chlazení náročnější a navíc i mnohem náročnější na spotřebu. 
 
Závisí ovšem i na tom, jak a kde se peltier v celém chladicím okruhu či řetězci použije. V případě modelu EK-QuantumX Delta od Intelu a EKWB je to klasický způsob: Peltierův článek chladí procesor a vodní blok s celým okruhem pak chladí samotný článek, přičemž maximální příkon se uvádí s hodnotou 200 W. Izolace a elektronika pak má zabránit tomu, aby na chladiči kondenzovala voda, což je pochopitelně nežádoucí. To zajistí konkrétně Intel Cryo Cooling, modul kolmo posazený na samotný blok. 
 
 
Otázka je ale především ta, co si máme od takového chlazení slibovat. Nedozvíme se totiž, jaké teploty v provozu lze předpokládat a specifikace uvádějí už jen to, že chlazení je určeno pro LGA 1200 a napojení na fitinky G1/4. Jisté ale je, že spotřeba chladicího systému se zde zhruba vyrovná spotřebě výkonného procesoru z řady Comet Lake-S a k tomu navíc zaplatíme 359 eur (dostupnost od prosince). A nenechte se mýlit, tato cena se týká pouze vodního bloku s peltierem a nezbytného příslušenství, do nějž rozhodně nepatří zbytek vodního chlazení, které bude muset být velice výkonné.
 
 
Naštěstí tu máme der8auera, který si tento produkt vyzkoušel a zjistil, že z hlediska výkonu chlazení je o co stát. Procesor Core i9-10900K při hraní PUBG pracoval na 5,1 až 5,3 GHz při teplotách mezi 34 a 45 °C. Opravdoví nadšenci, kteří nemají hluboko do kapsy, by tak mohli být spokojeni. 
 
Později se ozvala také společnost Cooler Master, která nabízí vlastní řešení zvané ML360 Sub-Zero, které už je v podobě AiO chladiče, čili coby hotové řešení s cenou 350 eur. I zde je ale kompatibilita omezena jen na LGA 1200, i když všechny chladiče kompatibilní s LGA 115x by měly být automaticky fungovat i na LGA 1200, a tedy i naopak.

Zdroj: EKWB


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
28.11.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
28.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek