reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Intel dává ruce pryč od formátu BTX, alespoň prozatím

, , aktualita
Intel dává ruce pryč od formátu BTX, alespoň prozatím
Formát základních desek a potažmo i PC skříní BTX (Balanced Technology Extended) byl stejně jako předchozí ATX navrhnut Intelem. Jeho iniciátorem bylo již téměř nesnesitelné množství odpadního tepla z procesorů a grafických karet, kvůli...
Intel dává ruce pryč od formátu BTX, alespoň prozatím
Formát základních desek a potažmo i PC skříní BTX (Balanced Technology Extended) byl stejně jako předchozí ATX navrhnut Intelem. Jeho iniciátorem bylo již téměř nesnesitelné množství odpadního tepla z procesorů a grafických karet, kvůli čemuž se přistoupilo na návrh takového uspořádání komponent, jež by bylo schopné tyto uspokojivě uchladit i v běžných skříních i bez hlučných vysokootáčkových ventilátorů.

Intel... Leap ahead?

Jenomže nyní, když se ukázalo, že to s chlazením komponent po příchodu moderních procesorů a kvalitněji navržených ATX skříní není až tak horké, Intel se prý dle serveru Hexus.net na shromáždění v Taipei rozhodl, že svému vlastnímu formátu BTX již od počátku příštího roku vypoví přímou podporu. Toto se nebude týkat výrobků, jež se na trh dostanou ještě v roce 2006 a také to prý neznamená, že nebude spolupracovat s OEM výrobci, pokud jej oni požádají. Jsem tedy zvědavý, zda Intel svůj formát BTX ještě někdy opráší, vždyť již poměrně zanedlouho tu mají být čtyřjádrové Kentsfieldy s 130W TDP, čímž se opět dostaneme téměř nad únosnou mez, ovšem manažeři Intelu snad i tak vědí, co dělají.

Pro mnohé uživatele je jistě dobrá zpráva, že strašák jméněm BTX ztratil tak významnou podporu a tento formát tak nejspíše zůstane aktuální jen u velkých výrobců PC, jako je HP nebo Dell. Vždyť v posledních několika letech jsme se dočkali spíše zkvalitnění a ztišení chlazení komponent, zatímco jsme pořád zůstali při starém ATX formátu a nezdá se mi, že by zde byly nějaké momentální důvody pro jeho zavržení. A už určitě ne ve prospěch BTX, jenž v podstatě nic revolučního nenabízí.

Zdroj: Hexus
reklama
reklama
reklama