www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu

Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu
, , aktualita
Intel se odhodlal po řadě let zásadním způsobem vylepšit své běžné integrované grafické čipy. Chystá si 11. generaci grafické architektury a pro běžné GT2 to bude znamenat především jednu věc. Počet jednotek EU se navýší z 24 na 64. 
K oblíbeným
reklama
I bez jakýchkoliv jiných vylepšení by to tak při stávajícím taktu znamenalo navýšení hrubého výkonu na 2,7násobek, ale vyšší počet EU (Execution Unit) nebude jediné vylepšení. Samotná architektura Core generace Ice Lake nabídne dle Intelu podstatné zvýšení výkonu na takt (IPC) oproti Skylake, z níž vychází vše až po moderní Coffee Lake Refresh, ale tomu se nyní nebudeme věnovat. 
 
 
Z tohoto základního přehledu tak jasně vidíme, že tu bude celkem 64 EU rozdělených do větších jednotek po osmi. Půjde přitom o základní grafiku třídy GT2, která se uplatní ve většině procesorů. Generace 11 pak naváže přímo na generaci 9, která byla uvedena na trh společně s procesory Skylake a pak dostala v rámci Kaby Lake menší aktualizaci na 9.5 díky podpoře nových obrazových rozhraní a vylepšených ovladačů.  
 
 
Ilustrace potvrzují, že i mainstreamové procesory Ice Lake budou využívat vnitřní sběrnici Ring Bus pro propojení procesorových jader i grafického čipu či dalších částí. Zde bychom přitom očekávali už novější sběrnici Mesh, která se využívá už v existujících vícejádrových procesorech. Nicméně Ring Bus bude pro mainstream dle Intelu evidentně stačit a ostatně je otázka, kam se ten odhodlá vydat s počtem jader v prvních 10nm procesorech. Dozvídáme se však, že iGPU má mít ke sběrnici lepší přístup než jednotlivá jádra, a to díky 64 B zápisu i čtení na takt oproti 32 B. 
 
 
Nové iGPU bude mít k dispozici rozhraní GTI (Graphics Technology Interface), které bude sousedit vedle dvou částí, a sice Slice Common (rasterizační jednotky, pixel backend...) a především L3 cache. Jde však o jinou L3 cache, než kterou budou využívat procesorová jádra, takže to bude vlastní L3 cache pro iGPU, a to s kapacitou 3 MB. Ta poslouží pro zefektivnění přenosu dat mezi částmi Slice Common a SubSlice, čili i samotnými EU. Jednotlivé SubSlice si můžeme představit jako obdobu SMM (Streaming Multiprocessor) v čipech GeForce. Mezi ně patří ale také geometrický engine včetně hardwaru pro akceleraci multimédií. 
 
 
Každá jednotlivá SubSlice začíná instrukční cache a jednotkou thread dispatch, která rozděluje práci mezi osm EU. Každé EU má své dvě jednotky ALU, každou se čtyřmi pipeline, registry a jednotkou spravující vlákna. 
 
 
Intel také aktualizuje kompatibilitu s novými typy multimediálních formátů, což bude třeba 10-bpc VP9, nabídne podporu obrazového výstupu přes USB-C a jak už dobře víme i synchronizaci VESA Adaptive-Sync. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru
Miliony počítačů známých značek, jako je např. Dell, mohou být hackery napadeny kvůli chybě v diagnostickém softwaru dodávaném třetí stranou. Jde o aplikace postavené na programu PC-Doctor Toolbox.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android
V rozhovoru pro Village Global se Bill Gates rozhovořil i o svých největších chybách, které ve světě IT provedl. Jednou z těch největších je fakt, že Microsoft nikdy nevytvořil něco jako operační systém Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele
S rozmachem robotiky přicházejí různí pomocníci třeba i do oblasti zemědělství. Inženýr z Japonska se například nechal inspirovat kachnami a vytvořil malého robota, který slouží k opečovávání rýžových políček.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope
Event Horizon Telescope dokázal přinést vůbec první snímek supermasivní černé díry, respektive jejího bezprostředního ještě pozorovatelného okolí. Nyní se hledá další cíl pro tento virtuální teleskop skládající se ze zařízení umístěných po celém světě.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA
Nedávno jsme zjistili, že firma AMD dává ruce pryč od čínského podniku se společnou majetkovou účastí, který mohl v posledních letech vyrábět procesory x86 architektury Zen. Nyní je už jasné, že takový krok byl nevyhnutelný.
Včera, aktualita, Jan Vítek