www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu

Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu
, , aktualita
Intel se odhodlal po řadě let zásadním způsobem vylepšit své běžné integrované grafické čipy. Chystá si 11. generaci grafické architektury a pro běžné GT2 to bude znamenat především jednu věc. Počet jednotek EU se navýší z 24 na 64. 
K oblíbeným
reklama
I bez jakýchkoliv jiných vylepšení by to tak při stávajícím taktu znamenalo navýšení hrubého výkonu na 2,7násobek, ale vyšší počet EU (Execution Unit) nebude jediné vylepšení. Samotná architektura Core generace Ice Lake nabídne dle Intelu podstatné zvýšení výkonu na takt (IPC) oproti Skylake, z níž vychází vše až po moderní Coffee Lake Refresh, ale tomu se nyní nebudeme věnovat. 
 
 
Z tohoto základního přehledu tak jasně vidíme, že tu bude celkem 64 EU rozdělených do větších jednotek po osmi. Půjde přitom o základní grafiku třídy GT2, která se uplatní ve většině procesorů. Generace 11 pak naváže přímo na generaci 9, která byla uvedena na trh společně s procesory Skylake a pak dostala v rámci Kaby Lake menší aktualizaci na 9.5 díky podpoře nových obrazových rozhraní a vylepšených ovladačů.  
 
 
Ilustrace potvrzují, že i mainstreamové procesory Ice Lake budou využívat vnitřní sběrnici Ring Bus pro propojení procesorových jader i grafického čipu či dalších částí. Zde bychom přitom očekávali už novější sběrnici Mesh, která se využívá už v existujících vícejádrových procesorech. Nicméně Ring Bus bude pro mainstream dle Intelu evidentně stačit a ostatně je otázka, kam se ten odhodlá vydat s počtem jader v prvních 10nm procesorech. Dozvídáme se však, že iGPU má mít ke sběrnici lepší přístup než jednotlivá jádra, a to díky 64 B zápisu i čtení na takt oproti 32 B. 
 
 
Nové iGPU bude mít k dispozici rozhraní GTI (Graphics Technology Interface), které bude sousedit vedle dvou částí, a sice Slice Common (rasterizační jednotky, pixel backend...) a především L3 cache. Jde však o jinou L3 cache, než kterou budou využívat procesorová jádra, takže to bude vlastní L3 cache pro iGPU, a to s kapacitou 3 MB. Ta poslouží pro zefektivnění přenosu dat mezi částmi Slice Common a SubSlice, čili i samotnými EU. Jednotlivé SubSlice si můžeme představit jako obdobu SMM (Streaming Multiprocessor) v čipech GeForce. Mezi ně patří ale také geometrický engine včetně hardwaru pro akceleraci multimédií. 
 
 
Každá jednotlivá SubSlice začíná instrukční cache a jednotkou thread dispatch, která rozděluje práci mezi osm EU. Každé EU má své dvě jednotky ALU, každou se čtyřmi pipeline, registry a jednotkou spravující vlákna. 
 
 
Intel také aktualizuje kompatibilitu s novými typy multimediálních formátů, což bude třeba 10-bpc VP9, nabídne podporu obrazového výstupu přes USB-C a jak už dobře víme i synchronizaci VESA Adaptive-Sync. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR
Mezi nově chystané technologie pro pevné disky se zařadila další zkratka, o které jsme na našem serveru ještě nemluvili. Dobře už známe HAMR i novější MAMR, ale nyní je tu EAMR jako Energy-Assisted Magnetic Recording. Je to ale něco nového?
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Intel Core i9-9900KS dosáhne TDP 127W, budou zapotřebí speciální desky? Intel Core i9-9900KS dosáhne TDP 127W, budou zapotřebí speciální desky?
Intel se chystá brzy vypustit na trh procesor Core i9-9900KS, který bude mít zaručenou pracovní frekvenci 5 GHz při zátěži všech jader. Nyní se dozvídáme o zvýšeném TDP na základním taktu, což přináší otázky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Létající Dragonfly americké NASA by to na Titanu měla mít snadné Létající Dragonfly americké NASA by to na Titanu měla mít snadné
Snadné pochopitelně spíše jen s ohledem na samotné létání, neboť právě Titan má ze všech těles Sluneční soustavy pro let asi nejvhodnější podmínky. Jak ale bude Dragonfly vypadat a k čemu se využije? 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung PM1733 a PM1735: SSD, která "nikdy neumřou" Samsung PM1733 a PM1735: SSD, která "nikdy neumřou"
Samsung dnes představil nová podniková SSD řady PM1733 a PM1735, které mají obsahovat technologie, díky nimž by životnost SSD už neměla být problémem. Díky detekci chyb dokáží zachránit data a fungovat dále i se závadnými čipy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte přidává dalších šest serverů s AMD EPYC Rome Gigabyte přidává dalších šest serverů s AMD EPYC Rome
Gigabyte se rozhodl vypustit na trh rovnou šest nových serverů, které jsou založeny na procesorech AMD EPYC generace Rome. Jde tak o další várku této firmy, díky níž se počet daných produktů zatím zastaví na 28. Jaké to jsou?
Včera, aktualita, Jan Vítek