www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel investuje do čínských firem a nechá je vyrábět Atomy

Intel investuje do čínských firem a nechá je vyrábět Atomy
, , aktualita
Společnost Intel nedávno oznámila, že podepsala miliardovou dohodu s firmami Spreadtrum a RDA Microelectronics, které mu mají pomoci bojovat s levnými procesory ARM. Ve hře je výroba procesorů Atom.
K oblíbeným
reklama
Intel na trhu s mobilními zařízeními, a zvláště těmi levnějšími, není zrovna rozšířeným výrobcem procesorů či SoC. Nabízí sice slušné čipy patřící do rodiny Atomů, ovšem on sám je není schopen vyrobit tak levně, aby mohly konkurovat čipům ARM, zvláště když k tomu využívá své moderní výrobní procesy (22nm Tri-gate a nově také 14nm).

Nyní tedy uzavřel dohodu, v níž figuruje částka 1,5 miliardy dolarů, a to s firmami Spreadtrum a RDA Microelectronics. Obě patří do Tsinghua Unigroup Ltd. a jde o společnosti bez vlastních výrobních kapacit, jež by měly dostat procesory x86 i do velmi levných zařízení. Intel si od toho slibuje, že více prorazí především právě v Číně, ale i na jiných trzích, kde se mu nedaří cenou konkurovat řešením ARM. Problém ale je i ten, že procesory ARM se už na trzích zabydlely, takže bude nutné výrobce přesvědčit, aby přesedlali na novou platformu, či ji alespoň začli využívat po boku ARM.

Spreadtrum i RDA Microelectronics mají zkušenosti s designováním SoC pro levné chytré telefony, stejně jako 2G, 3G a 4G modemů. Podobnou dohodu už Intel učinil dříve s firmou Rockchip, ovšem tehdy šlo o tablety.

Čínské firmy tedy získají možnost vyrábět procesory Atom, nebo spíše procesory založené na jejich technologii a to samé se týká i 3G a 4G mobilních technologií. Firmy pak přijdou s vlastním designem a nechají nové čipy vyrábět pomocí 28nm procesu v továrnách TSMC či jiné firmy, takže využijí stejný postup jako při výrobce čipů ARM. Intel od nich bude získávat jisté licenční poplatky, ovšem jde především o rozšiřování jeho podílu na trhu.

Zákazník se ale může ptát, jak to ovlivní výkon a spotřebu takto vyrobených Atomů, však Intel přeci jen používá pokročilejší výrobní procesy než je 28nm FinFET. Však to je jedna z hlavních zbraní dnešních Atomů.

Zdroj: Tom's Hardware
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
31.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková12 komentářů
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů