www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Iris Xe Max svým výkonem v OpenCL zatím neoslnila

Intel Iris Xe Max svým výkonem v OpenCL zatím neoslnila
, , aktualita
Společnost Intel vyslala na trh po velice dlouhé době své první samostatné GPU v podobě Iris Xe Max. Jedná se prostě o čip DG1, který známe už dlouho, a to ve verzi pro mobilní počítače. Jak si stojí vedle konkurence?
K oblíbeným
reklama
Intel Iris Xe Max se uplatní například v počítačích Asus VivoBook Flip 14 nebo Acer Swift 3X a dle Anandtechu půjde o DG1 zobrazený na následující fotografii. 
 
 
Velikost čipu se z takové fotografie velice špatně odhaduje, ale dalo by se říci, že může mít cca 10 x 10 až 12 x 12 mm, čili výsledných 100 až 144 mm2. Jde tak na poměry GPU o velice malý čip, kterému sluší zařazení do low-endu, a to mobilního. Desktopový low-end dnes vyžaduje větší čipy, i když takové Navi 14 k tomu se svými 158 mm2 už nemají daleko. 
 
Iris Xe MAX jsou vybaveny 96 jednotkami EU, čili 768 shadery, což nepřekvapí, ovšem zklamání může navodit pohled na paměťový subsystém. Vývojové verze DG1 chodily se 3 GB GDDR6 s 12 Gb/s na pin, ale zmíněný Acer Swift 3X využívá sice 4 GB paměti, ale pouze LPDDR4X, alespoň dle specifikací. Jiné verze by ale mohly upotřebit právě GDDR6.
 
Právě Xe MAX na 1,5 GHz se 3 GB paměti (GDDR6?) se měla ukázat v Geekbench 5, kde tak lze zjistit její výkon v OpenCL. Výsledných 11.885 a 11.857 bodů přitom tento čip řadí mezi NVIDIA GeForce MX330 a MX350 (cca 11.100 a 13.800 bodů). Xe MAX tak z hlediska svého výpočetního výkonu nevypadá moc dobře a přibližuje se spíše k MX330 (70mm2 čip s 384 CUDA jádry).
 
Uvidíme však, jak se Xe Max předvede v grafických testech, ale zatím to vypadá, že DG1 se bude spíše snažit dohnat konkurenci. Samotné notebooky s Xe Max jako Acer Swift 3X nastoupí na trh v příštích měsících, a to do konce tohoto roku.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář