reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Itanium "Montecito" bude později a pomalejší

25.10.2005, Milan Šurkala, aktualita
Intel Itanium "Montecito" bude později a pomalejší
Poslední dobou opravdu nevím co si o Intelu mám myslet. Na jednu stranu jsou tu nepříliš povedené značně hřející dvoujádrové procesory Xeon nebo procesory Cedar Mill a Presler, které mají i přes 65nm výrobní proces podle prvních testů jen...
Poslední dobou opravdu nevím co si o Intelu mám myslet. Na jednu stranu jsou tu nepříliš povedené značně hřející dvoujádrové procesory Xeon nebo procesory Cedar Mill a Presler, které mají i přes 65nm výrobní proces podle prvních testů jen o velmi málo nižší spotřebu, na stranu druhou se mluví o architektuře Conroe, která, pokud se vše vyplní tak jak Intel slíbil, bude naprostá pecka mezi procesory.K negativním záležitostem Intelu se dnes přidává nahlášené zpoždění procesorů Itanium na jádře Montecito, tedy dvoujádrové typy. Ty byly několikrát přesunuty směrem vpřed i vzad. Nedočkáme se jich tedy na začátku příštího roku, ale nejspíš až v jeho polovině.

Nejdřív si řekněme k čemu jsou taková Itania dobrá. Většina lidí by vám řekla, že k ničemu. Mají svým způsobem pravdu, protože jsou postavena na úplně jiné architektuře a instrukční sadě. To má za následek jediné, programy pro ně nejsou kompatibilní s těmi, co jsou využívány na Opteronech a Xeonech (a vlastně na celé architektuře x86), takže vyjadřují přepsání těchto programů, do čehož se nikomu moc nechce. Aplikací tak není mnoho, což se odráží v poměrně nízké prodejnosti Itanií. Navíc Opterony i Xeony jsou dostatečně výkonné, aby mohly zastupovat i serverový high-end, kde má Itanium svoje místo. O popularitě Itanií jistě svědčí také to, že Dell i IBM je přestaly do svých serverů montovat a zůstal jen HP s SGI.

Bohužel zdržení není jedinou špatnou zprávou o těchto procesorech. Nebudou disponovat technologií Foxton, ta měla umožnit procesorům běžet na vyšších frekvencích. Její absence si tak vyžádá snížení frekvence z uvažovaných 2GHz na 1,6GHz. Navíc se zdá, že se dočkáme pouze 400MHz a 533MHz FSB verzí, nejrychlejší 667MHz FSB verze jsou zatím mimo roadmapu.

Nástupce Montecita, Montvale, přijde místo konce roku 2006 až v roce 2007. Velká změna designu procesorů Tukwila je taktéž o rok posunuta, z roku 2007 na 2008.

Zdroj: www.channelregister.co.uk
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama