www.svethardware.cz
>
>
>

Intel jedná s automotive o dodávkách čipů, výroba by mohla začít letos

Intel jedná s automotive o dodávkách čipů, výroba by mohla začít letos
, , aktualita
Intel nepatří mezi firmy, které nabízí své výrobní kapacity především ostatním, ovšem to by se mohlo v budoucnu trošku změnit. Vypovídají o tom záměry nového výkonného ředitele i aktuální vyjednávání s automotive. 
K oblíbeným
reklama
Dobře známe Intel Foundry, v jehož rámci byly nabízeny přebytečné výrobní kapacity jiným firmám, ale dá se říci, že tento podnik nikdy nevzkvétal, což platilo zvláště v posledních letech, kdy měl Intel sám problém s výrobními kapacitami pro své vlastní produkty. Nyní je ale situace odlišná, Intel přechází na 10nm proces už i v případě výkonných serverových a zanedlouho i desktopových čipů a ve světě chybí i starší výrobní kapacity. Právě ty využívá i automotive, kde 14nm technologie Intelu představuje spíše ještě moc velký luxus. 
 
 
Intel nyní dle Reuters hodlá nabídnout své výrobní kapacity právě i výrobcům automobilů a s některými o tom již jedná, nicméně výsledky nelze očekávat brzy, neboť rozjetí výroby čipů, byť na existujících linkách, trvá řadu měsíců. Dle velice optimistických odhadů by se mohlo s výrobou začít zhruba do půl roku, ale spíše to bude nejdříve až koncem tohoto roku, a to mluvíme o začátku výroby, která také trvá řadu týdnů nehledě na testy a pouzdření. 
 
Nicméně nedostatek výrobních kapacit čipů má být dlouhodobý, což znamená, že přetrvá i v příštím roce, čili právě takováto opatření by měla zajistit relativně brzké zlepšení celkové situace. Nelze jen čekat na to, až se projeví zvyšující se investice firem do výroby v podobě nových výrobních kapacit, kde už jde rovnou o roky. Okamžitou úlevu ale nepřinese žádné opatření a firmy jako General Motors či Ford už zavírají některé provozy právě kvůli nedostatku čipů pro řídicí jednotky, infotainment, bezpečnostní systémy, atd. 
 
My si můžeme počkat na to, k čemu dospěje jednání Intelu s automobilovými firmami. Z našeho pohledu se dá říci, že právě Intel by mohl být velice nápomocný, neboť v jeho případě vůbec nepociťujeme na trhu nedostatek. Dodávky Rocket Lake-S u nás sice trošku váznou, ale to je v případě horkých novinek normální a na západě jsou k sehnání vcelku běžně, ostatně 14nm kapacity Intelu už nemohou být tak vytíženy jako dříve.
 
Uvidíme tak, zda se dozvíme, co Intel pro výrobu automotive čipů využít a zda to právě nebude i 14nm proces. Pat Gelsinger uvedl pouze to, že k tomu Intel využije jeden z existujících procesů v továrnách v Oregonu, Arizoně, Novém Mexiku, Izraeli či Irsku. Tím tak neupřesnil vůbec nic, protože teoreticky to může být třeba arizonská Fab 42 se svým 10nm procesem a stejně tak stará Fab 18 v Kiryat Gat, kde se dosud vyrábí na 200mm wafery pomocí 65nm procesu.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft odstranil několik vážných problémů s ovladači ve Windows 10 Microsoft odstranil několik vážných problémů s ovladači ve Windows 10
Microsoft odstranil z Windows 10 vadný ovladač AMD SCSI, kvůli kterému nemohly nabootovat některé počítače. Vyřešen byl také problém s pády kvůli ovladačům Intel Rapid Storage a s některými ovladači zvuku, které bránily aktualizaci Windows 10.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
BenQ TK700STi: herní projektor slibuje nejnižší latencí ve 4K BenQ TK700STi: herní projektor slibuje nejnižší latencí ve 4K
BenQ přináší nový projektor zaměřený hlavně na hráče. Slibuje totiž vstupní odezvu 16 ms při rozlišení 4K, která by měla být nejnižší na trhu. Výhodou je také 100" obraz při velmi krátké projekční vzdálenosti nebo systém Android TV.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Přichází vesmírný turismus: Blue Origin bude dražit lístek pro suborbitální let Přichází vesmírný turismus: Blue Origin bude dražit lístek pro suborbitální let
Vesmírný turismus sice není úplně nová věc, od prvního letu uplynulo už přes 20 let. To by se brzy mohlo změnit. Blue Origin Jeffa Bezose chystá na letošní suborbitální let jedno místo pro vesmírného turistu.
8.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Aplikace s malwarem XCodeGhost napadly 128 milionů uživatelů iOSu Aplikace s malwarem XCodeGhost napadly 128 milionů uživatelů iOSu
V rámci soudní pře mezi společností Apple a Epic Games přišly na přetřes i e-maily, které ukazují detaily více než 5 let starou záležitost. Nyní totiž vyšlo najevo, že malware xCodeGhost v roce 2015 napadl 128 milionů uživatelů Applu.
8.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Nečekaný konec? Windows 10X údajně nevyjde letos a možná ani později Nečekaný konec? Windows 10X údajně nevyjde letos a možná ani později
Microsoft v minulosti výrazně pozměnil systém Windows 10X, který měl být původně určen pro dvoudisplejová zařízení, a také zpozdil jeho vydání. Podle posledních spekulací ovšem projekt nakonec může zůstat nedokončený.
8.5.2021, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů