www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel konečně ukázal čip Xe-HPG s 512 EU

Intel konečně ukázal čip Xe-HPG s 512 EU
, , aktualita
Raja Koduri se konečně pochlubil čipem pro grafiky Xe-HPG, který známe jako DG2 vybavený 512 jednotkami Execution Unit. Znamená to tak, že Intel už má k dispozici alespoň první vzorky těchto GPU. 
K oblíbeným
reklama
Aktuálně s představením grafických karet Xe-HPG počítáme spíše až na konci tohoto roku a tomu by odpovídala i malá ukázka hotového čipu DG2 s 512 EU, který má Intel evidentně už nějaký ten pátek k dispozici a aktuálně jej testuje ve své laboratoři ve Folsom. 
 
Raja Koduri se odráží v povrchu čipu DG2
 
Čip byl fixou popsán jako DG2-512 B0 QXWG, čili jde o plnou verzi GPU pro Xe-HPG, která nabídne ve svých 512 EU ekvivalent ke 4096shaderovému GPU. Intel by měl tato GPU na kartách párovat se 16 GB paměti GDDR6 a my od nich prý máme (dle neoficiálních informací) očekávat výkon dotahující se na GeForce RTX 3080, ale to se ještě uvidí. 
 
O velikosti čipu se můžeme pouze dohadovat, protože na obrázku nemáme nic, z čeho bychom si mohli udělat měřítko. Jenomže Igor Wallossek už dříve zveřejnil části návrhu karty, do nichž je možné (díky _rogame) obrázek daného GPU zasadit a z toho zjistíme, že rozměry pouzdra by mohly být 42,5 x 37,5 mm. V takovém případě by DG2-512 mohlo mít stejnou výšku (nebo zde šířku) 22,3 mm, ale bude výrazně širší, a to cca 15 mm. To nám dává výslednou plochu kolem 335 mm2, což je zcela náhodou na chlup stejné jako v případě aktuálních Navi 22 (Radeon RX 6700 XT). 
 
Je tu však jeden "malý" problém, a sice ten, že delší rozměr čipu 22,3 mm vůbec neodpovídá tomu, co vidíme na fotografii, leda by měl Koduri miniaturní prstíky a stejné to je v případě velikosti pouzdra či substrátové destičky. Odhadem jde spíše o 29 mm a výslednou velikost čipu kolem 520 mm2 (29 x 18 mm), ostatně Intel by jen těžko mohl uvažovat o tom, že s výrazně menším čipem ohrozí výkon některých verzí NVIDIA GA102. Můžeme ale uvažovat spíše o tom, že DG2 bude někde mezi zmíněnými dvěma velikostmi. 
 
 
Raja Koduri si pochvaloval "velice produktivních" několik posledních týdnů v laboratoři ve Folsom a uvedl, že jeho softwarový tým nyní čeká tvrdá práce na vývoji ovladačů a na herních optimalizacích. 
 
A právě práce na ovladačích bude pro Intel jistě velice důležitá a to ne méně než vývoj samotného hardwaru. Intel sice již dříve začal intenzivněji pracovat na vývoji grafických ovladačů pro Xe, ale jak ukázaly i prototypové DG1 a jak Koduri nyní potvrzuje, práce bude ještě dost. Dá se tak říci, že právě kvalita ovladačů může hrát rozhodující roli v očích zákazníků. Ti dnes pochopitelně moc na výběr nemají, ale za půl roku už může být situace na trhu s grafikami lepší a pokud Intel nepřipraví kvalitní ovladače a podporu her, nemusí zákazníky přesvědčit ani sebelepším hardwarem. 
 
Tento hardware má přitom čítat celkem pět modelů karet využívajících 512, 384 a 128 EU, dále 16 až 4 GB GDDR6 na 256 až 64bitovém rozhraní. Konkrétní pracovní takty, TDP a výsledný výkon hotových produktů, na to vše je ještě brzy, natož pak abychom měli řešit ceny.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Astronauti instalovali nový fotovoltaický panel iROSA na ISS Astronauti instalovali nový fotovoltaický panel iROSA na ISS
Na Mezinárodní vesmírnou stanici byly dopraveny nové fotovoltaické panely iROSA, které mají ISS zásobovat energií. Nyní se dvěma astronautům povedlo první z nich úspěšně instalovat a rozvinout do plné délky.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
TeamGroup začne ještě tento měsíc prodávat v obchodech své DDR5 DIMM TeamGroup začne ještě tento měsíc prodávat v obchodech své DDR5 DIMM
Společnost TeamGroup nehodlá na nic čekat a chce ještě v tomto pololetí začít prodávat moduly DIMM s paměťmi DDR5, které se uplatní nejdříve v budoucí generaci desktopové platformy firmy Intel. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Organické solid-state akumulátory: na katodě dosahují už 302 Wh/kg Organické solid-state akumulátory: na katodě dosahují už 302 Wh/kg
Jednou z mnoha cest za ekologičtějšími akumulátory budoucnosti jsou i organické verze. Vědcům na University of Houston se povedlo dosáhnout energetické hustoty 302 Wh/kg na katodě s organickými články typu solid-state.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Senátoři USA prosazují nový FABS Act na podporu výstavy továren na čipy Senátoři USA prosazují nový FABS Act na podporu výstavy továren na čipy
Někteří republikánští i demokratičtí senátoři se shodují na nutnosti prosadit zákon, který by přinesl obecnou podporu pro firmy zvažující postavit na území USA nové továrny na výrobu čipů. Jedná se o FABS Act.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dostupnost GeForce se zlepšuje, ceny zatím pokračují v poklesu Dostupnost GeForce se zlepšuje, ceny zatím pokračují v poklesu
Aktuálně již není žádný problém sehnat v obchodech některé grafické karty jako GeForce RTX 3060, ovšem ceny mají stále velice daleko k ideálu. Situace se ale zlepšuje, jak uvádí i německý server 3dcenter.org. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář