www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel má revoluční a výkonné 3D tranzistory

Intel má revoluční a výkonné 3D tranzistory
, , technologie
Společnost Intel si na tento den přichystala velké překvapení, s nímž do této doby dělala velké tajnosti a před chvílí okolo něj sehrála celé představení. Jedná se o nové typy tranzistorů, které firma nazvala 3-D Tri-Gate tranzistory vyráběné 22nm procesem.
K oblíbeným
reklama
Ty mají nahradit dnes používané tzv. Planar (rovinné) tranzistory a pokud máte představu o tom, co znamenají písmena 3D, máte napůl vyhráno.
Dosavadní tranzistory měly kanály vedoucí elektrický proud skrz bránu, která ovládala jeho tok, pouze ploché (na obrázcích označeno jako "Source").


3-D Tri-Gate tranzistory mají tyto kanály naopak ne pouze dvojrozměrné, ale trojrozměrné, čímž se velmi podstatně zlepší jejich vlastnosti ohledně ztrát energie (asi o 50 procent nižší ztráty) a rychlosti přepínání, které je oproti klasickým tranzistorům výrazně rychlejší a navíc se rozdíl dále zvyšuje se snižujícím se napětím.Především to také umožní další zmenšování čipů, aby se mohlo pokračovat v "plnění plánu" zvaného Mooreův zákon. V plánu už jsou 14nm a potažmo 10nm čipy.Intel také již přímo na probíhající prezentaci představil celý 300mm wafer vyrobený 22nm technologií a plný tranzistorů 3-D Tri-Gate. Ty se na něm dají také seskupovat, aby se mohlo docílit vyššího průtoku proudu.


- klikněte pro zvětšení -

Další pokroky ve výrobní technologii mají s sebou tedy přinést komplexnější a výkonnější čipy, které budou mít díky 3D tranzistorům velmi vysokou energetickou účinnost, že by měly konkurovat i procesorům ARM, pak vyšší výkon. Intel již chystá přestavby továren D1D a D1C v Oregonu, Fab 32 a Fab 12 v Arizoně a Fab 29 v Izraeli. To by mělo být hotovo v tomto či příštím roce.3-D Tri-Gate má přinést pouze o 2 až 3 procenta vyšší náklady na jeden wafer, což je vzhledem k proklamovaným výhodám této technologie zanedbatelné. Očekávat také můžeme její použití v celé škále procesorů produkovaných firmou Intel, jak ukazuje obrázek výše. Vyrábět se s její pomocí budou procesory Ivy Bridge i nové generace Atomů a Intel má slušně našlápnuto k tomu, aby svému rivalovi, firmě AMD, ještě více utekl.
Celou prezentaci si můžete stáhnout na stránkách Intelu (viz zdroj).

Zdroj: TZ Intel
reklama
Nejnovější články
Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower
Po 400 letech od slavného vyplutí lodě Mayflower s osadníky z anglického Plymouthu do toho amerického vypluje loď Mayflower Autonomous Ship (MAS) na stejnou trasu. Bude ale plně autonomní a prozkoumá problematiku plastů v oceánech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10 Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10
Konec podpory Windows 7 se blíží a Microsoft tak začne vyzývat uživatele Windows 7 Pro k přechodu na novější operační systém Windows 10 Pro. Už brzy se tak začne v systému zobrazovat okno s výzvou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící
Mark Zuckerberg se v jedné z jeho přednášek vyjádřil, že nepovažuje za správné kontrolovat závadnost politických reklam a na Facebooku tak bude všechno možné. Tedy i reklamy se zavádějícím obsahem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2 Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2
Na závěr pracovního týdne si můžeme zaslintat nad PC verzí hry Red Dead Redemption 2. Ta byla vylepšena i z grafického hlediska právě s ohledem na možnosti a výkon moderních osobních počítačů. A je to vidět.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon? Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon?
Autoři hry World of Tanks se nedávno pochlubili tím, že do své hry implementovali ray tracing, který bude moci pracovat pod DirectX 11 a nebude potřebovat žádný zvláštní hardware, čili GeForce RTX. Jak to funguje? 
Včera, recenze, Jan Vítek5 komentářů