www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel má revoluční a výkonné 3D tranzistory

Intel má revoluční a výkonné 3D tranzistory
, , technologie
Společnost Intel si na tento den přichystala velké překvapení, s nímž do této doby dělala velké tajnosti a před chvílí okolo něj sehrála celé představení. Jedná se o nové typy tranzistorů, které firma nazvala 3-D Tri-Gate tranzistory vyráběné 22nm procesem.
K oblíbeným
reklama
Ty mají nahradit dnes používané tzv. Planar (rovinné) tranzistory a pokud máte představu o tom, co znamenají písmena 3D, máte napůl vyhráno.
Dosavadní tranzistory měly kanály vedoucí elektrický proud skrz bránu, která ovládala jeho tok, pouze ploché (na obrázcích označeno jako "Source").


3-D Tri-Gate tranzistory mají tyto kanály naopak ne pouze dvojrozměrné, ale trojrozměrné, čímž se velmi podstatně zlepší jejich vlastnosti ohledně ztrát energie (asi o 50 procent nižší ztráty) a rychlosti přepínání, které je oproti klasickým tranzistorům výrazně rychlejší a navíc se rozdíl dále zvyšuje se snižujícím se napětím.Především to také umožní další zmenšování čipů, aby se mohlo pokračovat v "plnění plánu" zvaného Mooreův zákon. V plánu už jsou 14nm a potažmo 10nm čipy.Intel také již přímo na probíhající prezentaci představil celý 300mm wafer vyrobený 22nm technologií a plný tranzistorů 3-D Tri-Gate. Ty se na něm dají také seskupovat, aby se mohlo docílit vyššího průtoku proudu.


- klikněte pro zvětšení -

Další pokroky ve výrobní technologii mají s sebou tedy přinést komplexnější a výkonnější čipy, které budou mít díky 3D tranzistorům velmi vysokou energetickou účinnost, že by měly konkurovat i procesorům ARM, pak vyšší výkon. Intel již chystá přestavby továren D1D a D1C v Oregonu, Fab 32 a Fab 12 v Arizoně a Fab 29 v Izraeli. To by mělo být hotovo v tomto či příštím roce.3-D Tri-Gate má přinést pouze o 2 až 3 procenta vyšší náklady na jeden wafer, což je vzhledem k proklamovaným výhodám této technologie zanedbatelné. Očekávat také můžeme její použití v celé škále procesorů produkovaných firmou Intel, jak ukazuje obrázek výše. Vyrábět se s její pomocí budou procesory Ivy Bridge i nové generace Atomů a Intel má slušně našlápnuto k tomu, aby svému rivalovi, firmě AMD, ještě více utekl.
Celou prezentaci si můžete stáhnout na stránkách Intelu (viz zdroj).

Zdroj: TZ Intel
reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů