Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Many Integrated Core nás připraví na exaskalární výpočty

21.6.2011, Jan Vítek, aktualita
Intel Many Integrated Core nás připraví na exaskalární výpočty
Společnost Intel oznámila, že se svými partnery pracuje na tom, aby počítačovému světu přinesla do konce tohoto desetiletí výpočetní výkon na exaskalární úrovni. To znamená, že výkon superpočítačů již nebude měřen v TERAFLOPS, ani v PETAFLOPS,...
Společnost Intel oznámila, že se svými partnery pracuje na tom, aby počítačovému světu přinesla do konce tohoto desetiletí výpočetní výkon na exaskalární úrovni. To znamená, že výkon superpočítačů již nebude měřen v TERAFLOPS, ani v PETAFLOPS, ale v EXAFLOPS, tedy trilionech operací za sekundu (1018).


32jádrový čip Aubrey Isle využívaný v Knight's Ferry

Do konce roku 2019 by tedy Intel měl nabídnout superpočítače, které budou 100x výkonnější než dnes. Přispět k tomu má také architektura Many Integrated Core (MIC), která bude dle Kirka Skaugena (viceprezident a generální manažer Data Center Group, Intel) schopna dosáhnout exaskalární úrovně výkonu. Intel také hodlá dodržet tempo dané Mooreovým zákonem a druhým klíčovým předpokladem je efektivnější model softwarovéh programování ruku v ruce se škálovatelností systémů.


Intel Knight's Ferry

Kirk Skaugen také předpokládá, že do roku 2013 bude hned sto předních superpočítačů využívat milion procesorů, o dva roky to bude dvojnásobný počet procesorů a ke konci desetiletí to bude dokonce osm milionů. Výkon nejlepšího superpočítače v roce 2015 pak má činit asi 100 PETAFLOPS a hranice 1 EXAFLOPS bude překročena v roce 2018, aby se mohl o dva roky později přední model dostat na 4 EXAFLOPS.

Co se týče samotných procesorů architektury Intel MIC, ty jsou dnes chystané pod označením Knight's Corner. Intel je bude vyrábět 22nm technologií s využitím nedávného průlomu - tranzistorů Tri-Gate. A již dnes má Intel v ruce vývojovou platformu Knight's Ferry, kterou distribuuje svým partnerům, aby si mohli sami vyzkoušet, o co jde.

Zdroj: TZ Intel