www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel měl odsunout 7nm proces na rok 2022

Intel měl odsunout 7nm proces na rok 2022
, , aktualita
Dle The Motley Fool plánuje Intel přijít s celkem třemi iteracemi svého 7nm procesu, který má být konečně připraven až v roce 2022, čili za dlouhých šest let. To už je velice vzdáleno původní a již neplatné strategii Tick-Tock.
K oblíbeným
reklama
A rovněž nová Process-Architecture-Optimization tímto dostává pěkně na frak, pokud máme počítat s tím, že první 10nm produkty se objeví v příštím roce a v roce 2020 už by měl Intel připravovat přechod na nový proces. Tyto informace jsou založeny na tom, jaké změny nastaly v náboru nových zaměstnanců pro novou Microarchitecture Research Lab v indickém Bangalore. Dříve se mluvilo o pracovních pozicích, které zahrnují výzkum a vývoj procesorů s "futuristickou" 7nm technologií, které přijdou v roce 2020 a později. Nyní už inzeráty mluví o roku 2022 a dalších letech.

Zároveň ale z inzerátů zmizela zmínka o 7nm technologii, takže není úplně vyloučeno, že nyní může jít o ještě pokročilejší výrobní proces, a to rovnou 5nm. Tomu se ale nechce věřit vzhledem k tomu, jak obtížný je vývoj těchto výrobních procesů. Však v posledních letech jsou zpoždění a odklady naprosto běžné a bylo by velice podivné, kdyby něco bylo naopak uspíšeno.

Větší smysl dává pozdržení 7nm procesu také v souvislosti s tím, jak vypadá nástup toho 10nm. Ten bude aktuální v příštím roce, ale vypadat to má tak, že teprve v druhé jeho polovině začne Intel vyrábět první produkty, takže přinejlepším na konci roku se ty dostanou na trh. Opravdový nástup 10nm procesu by měl nastat až v roce 2018 a Intel již oznámil, že jej čekají tři iterace, a to: 10-nanometer, 10-nanometer+ a 10-nanometer++. I tak by ovšem měly první 7nm produkty dorazit v roce 2021 a ne o rok později.

Pokrok ve výrobě počítačových čipů ale evidentně vytrvale zpomaluje a je velká otázka, jak do něj zasáhne technologie EUV, s níž velcí optimisté počítali již pro 45nm proces. Uvidíme, jak na tom se svým 7nm procesem bude konkurenční TSMC, které má jako obvykle velice ambiciózní plány a tváří se při jejich předkládání sebejistě a pak už z konkurenceschopných firem v hi-endu zbývá jen Samsung.

Zdroj: The Motley Fool
reklama
Nejnovější články
Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD
Server Phoronix se zaměřil na to, jak s výkonem procesorů Intel a AMD zamávaly veškeré záplaty proti chybám od té doby, co se objevil Spectre a Meltdown. Ukázalo se, že řeči o dopadu především na výkon CPU Intel nejsou přehnané. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek