www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Meteor Lake se objevil: nástupce Alder Lake

Intel Meteor Lake se objevil: nástupce Alder Lake
, , aktualita
Intel nás dosud neoblažil ani přechodovou generací Rocket Lake-S a už se můžeme bavit o procesorech Meteor Lake, které mají nastoupit po Alder Lake. Informace o nich byly spatřeny v linuxových záplatách. 
K oblíbeným
reklama
Intel by měl nejlépe ještě pro letošní rok připravit nové procesory generace Rocket Lake-S, jejichž nástup je ale stále zahalen v mlze nejistoty, neboť by to znamenalo, že dnešní Comet Lake-S budou mít velice krátkou životnost, i když je možné, že obě tyto generace se budou na trhu spíše doplňovat. Pak už by nebyl žádný problém, aby zhruba někdy v polovině příštího roku mohly nastoupit desktopové Alder Lake-S, které jako první v historii nabídnou ve stolních PC hybridní architekturu s mixem výkonnějších a slabších jader.
 
 
A pak už může přijít čas procesorů Meteor Lake, od nichž lze očekávat rovněž hybridní architekturu, ovšem zároveň také přechod na nový 7nm výrobní proces SuperFin. Co se týče procesorových jader, namísto Golden Cove máme už očekávat modernější Ocean Cove, ovšem malá jádra mají být stále v podobě Gracemont. S jejich vývojem tak Intel zřejmě nebude postupovat tak častými kroky. 
 
Nyní lze říci, že Meteor Lake by měly nastoupit nejdříve v roce 2022, anebo na začátku roku 2023. To pochopitelně závisí zvláště na tom, jak bude pokračovat zbytek vývoje 7nm procesu Intelu, v jehož případě nejsou vyloučena další zpoždění. 
 
Meteor Lake by se ale měly na trhu utkat s procesorovou architekturou AMD Zen 4, která nastoupí po Zen 3, již uvítáme už tento týden ve čtvrtek. Neznamená to však, že po Zen 3 už bude v rámci příští generace následovat právě 5nm Zen 4 a ještě se uvidí, zda si AMD nenaplánuje trošku volnější tempo a refresh. Dle platných roadmap by ale Zen 4 měly přijít do roku 2022 a AMD bude pochopitelně chtít na Intel spíše dále tlačit. V každém případě, nástup Zen 4 automaticky neznamená i nástup desktopových procesorů s touto architekturou (či prostě CPU pro běžná PC). 
 
Intel Meteor Lake by také měly být určeny pro patici LGA 1700 stejně jako Alder Lake. Dnešní LGA 1200 tak bude mít jen krátký život, tedy oproti LGA 1151, která se na trhu ohřála kvůli problémům Intelu až příliš dlouho. Automaticky už můžeme počítat s podporou pamětí DDR5 a také s novou verzi PCIe, a to možná už 5.0. 
 
Zdroj: Phoronix


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů