www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel navrhuje využít SAMP, aneb paměť odolnou vůči spekulativním útokům

Intel navrhuje využít SAMP, aneb paměť odolnou vůči spekulativním útokům
, , aktualita
Zvláště na Intel a jeho procesory tvrdě dopadly moderní exploity či spíše především snahy minimalizovat nebezpečí z jejich strany, které přinesly pokles výkonu. Není tak divu, že právě od Intelu nyní přichází nový návrh na změnu.
K oblíbeným
reklama
Jedná se o návrh, který přináší konkrétně tým STrategic Offensive Research & Mitigations (STORM) a jde o využití nového typu paměti označované prozatím jako Speculative-Access Protected Memory (SAPM). Volně přeloženo jde o paměť odolnou vůči spekulativním útokům v rámci exploitů, které známe obecně jako třídu Spectre a konkrétněji pak vedle původního Spectre a Meltdown rovněž Foreshadow, MDS, SpectreRSB či Spoiler. Návrh je tedy takový, aby se pomocí SAPM nahradila běžná paměť cache v procesorech x86, ale co konkrétního to znamená? 
 
 
Paměť typu SAPM zatím existuje jen jako teorie v rámci výzkumné práce, takže s jistotou nejde o nic, co by se mělo v nejbližších letech stát součástí nových procesorů. Nehledě na to, že v současnosti je SAPM na úrovni "teorie a představitelných možností implementace", takže nyní nelze mluvit o ničem konkrétním, co by se mohlo stát součástí vývoje budoucích procesorů. 
 
Co se týče samotného týmu STORM, ten byl vytvořen v roce 2017 jako brzká reakce na informace firmy Google a nezávislých výzkumníků o nové hrozbě spekulativních útoků. Tým tak vznikl ještě před tím, než se o problému dozvěděla široká veřejnost a jeho hlavním úkolem je hledat vhodné řešení. To je běh na dlouhou trať vzhledem k faktu, že jde o problémy vycházející z hloubi aktuální architektury procesorů Intel (a AMD i jiných), jejichž nevybíravé řešení by mohlo vymazat dlouhé roky vývoje technik pro zvyšování výkonu. Jde ostatně také o to, že řada chyb je aktuálně ošetřena pouze softwarově v rámci OS a mikrokódu procesorů, a to nejen těch starých, ale i nových či nově připravovaných. 
 
Dle STORM by paměť SAPM odstranila hrozbu mnoha typů spekulativních útoků, jak poněkud zjednodušeně označujeme zneužití predikce skoků a spekulativního vykonávání kódu, nicméně i to by znamenalo snížení výkonu, ovšem zdaleka ne takové, jaké způsobují softwarové záplaty. SAPM by takové útoky dokázala prostě blokovat, a to s pomocí nových instrukcí zajišťujících přístup do dané části paměti jen tomu procesu, kterému data patří a poskytla by jednotné řešení ochrany před Spectre Variant 1, Variant 2, Meltdown, L1TF, SSB a potenciálně i dalšími exploity, které dnes ještě nejsou známy.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair přichází s DDR4-5000 moduly Vengeance LPX Corsair přichází s DDR4-5000 moduly Vengeance LPX
Na trhu s paměťovými moduly se objevují nové extrémně rychlé paměti od společnosti Corsair, modely Vengeance LPX ve verzi DDR4-5000. Ty tak dosahují velmi vysoké frekvence 5000 MHz, vyžadují však vysoké napětí 1,5 V.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Prodeje PC jsou na vzestupu, přijde příznivý závěr roku? Prodeje PC jsou na vzestupu, přijde příznivý závěr roku?
Někteří analytici předpovídali, že trh s počítači PC nečeká dobré období a že jej bude ovlivňovat nedostatečná nabídka Intelu i obchodní válka USA s Činou a rostoucí cla. Ale jsou tu i pozitivní dopady.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD má v ovladačích kód pro ray tracing už od července AMD má v ovladačích kód pro ray tracing už od července
Společnost AMD oficiálně ray tracing na svých grafických kartách nepodporuje a ani nečekáme, že by se to mělo v případě dnes dostupných modelů měnit. Ovšem AMD se obecně na podporu ray tracingu připravuje, to je jisté.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zen 3 prý nabídne 8% nárůst IPC a o 200 MHz vyšší takty Zen 3 prý nabídne 8% nárůst IPC a o 200 MHz vyšší takty
Poměrně slušný pokrok by měly nabídnout procesory AMD založené na architektuře Zen 3, a tedy 7nm+ výrobním procesu firmy TSMC. Dle nezaručených informací máme očekávat asi o 200 MHz vyšší takty a 8% zvýšení IPC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Chystá Intel velkou cenovou ofenzívu proti AMD? Chystá Intel velkou cenovou ofenzívu proti AMD?
Intel by mohl brzy spustit to, co od něj řada lidí očekávala již podstatně dříve, a sice téměř celoplošné zlevňování svých procesorů kvůli nástupu konkurence. V tomto ohledu tu ovšem máme zatím jen fámy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů