www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel odhaluje rychlou SSD sérii 750

Intel odhaluje rychlou SSD sérii 750
, , aktualita
Intel přestavil novou řadu SSD pamětí do slotu PCIe, která nabízí dost zajímavé rychlosti v kombinaci s přijatelnou cenou. Zatím byly odhaleny 400GB a 1,2TB modely. Bohužel v repertoáru chybí 800GB model.
K oblíbeným
reklama
V dnešní době, kdy klasické plotnové HDD začaly značně brzdit výkon počítačů, se nejprve objevily revoluční SSD disky, které problémy ve velké míře vyřešily. Jejich jediným úskalím je, že se ve většině případů vážou na 'pomalé' rozhraní SATA. Pomalé ve smyslu, že jsou schopny pracovat s mnohem vyššími rychlostmi, ale brzdí je propustnost.

A proto se na trhu začaly objevovat SSD disky pro rozhraní PCIe, které již zcela dokáže využít jejich potenciál. Již jsou na trhu několik let, ale vždy se jednalo o trošku vyšší cenovou kategorii než v případě klasických SSD.

Intel ale právě představil novou řadu SSD na bázi PCIe, které nabídnou opravdu zajímavé rychlosti a relativně zajímavou cenu, která má však stále daleko k ceně klasických plotnových disků. V jeho případě se jedná o rozhraní NVMe, které si konečně našly svou cestu do klasických počítačů, protože NVMe je pro paměti vhodnější.

Rychlosti se v případě 1,2TB verze pohybují až okolo 2 400 MB/s v případě sekvenčního čtení a 1 200 MB/s v případě sekvenčního zápisu. IOPS se vyšplhalo k hodnotě 440 000 pro čtení a 290 000 pro zápis, což je v obou případech až 4násobná hodnota oproti jiným SSD.

Série 750 je založena na 20 nm MLC NAND, které jsou spojeny až 18 kanály. 9 procent SSD je vyhrazeno pro případ, že některé části disku odejdou do křemíkového nebe. Podle Intelu je tato řada kompatibilní s čipsety Z97 a X99, což by se pravděpodobně nemělo vylučovat s možností, aby i ostatní čipsety byly kompatibilní. Ohledně systémů jsou podporovány OS vyšší než 64bitové Windows 7.

A již dříve zmiňovaná cenovka se vyšplhala k 389 dolarům (asi 9850 Kč) pro 400GB verzi, takže se s cenou dostáváme pod dolar za GB. To samé lze říct o 1,2TB verzi, která má ještě lepší poměr cena/GB. Stojí 1 029 dolarů (asi 26 000 Kč). V zahraničí je tato řada již dostupná, takže se můžeme těšit na první reálné testy, zda výkon skutečně odpovídá měřením Intelu.

Zdroj: Tom's Hardware
reklama
Nejnovější články
TecLab dosahuje taktu 2340MHz na RTX 3080 a láme světový rekord TecLab dosahuje taktu 2340MHz na RTX 3080 a láme světový rekord
Na nové grafické karty GeForce Ampere si brousí zuby také profesionální overclockeři, neboť bylo jasné, že s jejich pomocí se budou lámat rekordy. A na první takový případ se už můžeme podívat díky Brazilcům z TecLab.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
5nm proces TSMC je plně rezervován, největší podíl má Apple 5nm proces TSMC je plně rezervován, největší podíl má Apple
Společnost TSMC se nedávno pochlubila tím, že její 5nm proces se vyvíjí velice dobře z hlediska výtěžnosti a je na cestě k tomu, aby se z něj stala ještě mnohem důležitější technologie, než je 7 nm. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA sama končí s profily pro SLI, podporu nechá na herních vývojářích NVIDIA sama končí s profily pro SLI, podporu nechá na herních vývojářích
Technologie SLI a CrossFire se dnes už dají označit spíše za mrtvé, čemuž ostatně firmy NVIDIA a AMD šly naproti. Sama NVIDIA jde nyní ještě dále, neboť podporu SLI už nechce řešit a nechává ji čistě na herních vývojářích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3080 se ihned vyprodaly, co na to NVIDIA? GeForce RTX 3080 se ihned vyprodaly, co na to NVIDIA?
Včera po 15:00 našeho času vstoupily do prodeje grafické karty GeForce RTX 3080, ovšem mohli jsme sledovat, jak těch několik málo kusů bylo ihned pryč a kdy přijdou další, toť otázka. Nyní tu ale máme alespoň vyjádření NVIDIE. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Adata uvedla PCIe 4.0 SSD XPG Gammix S50 Lite Adata uvedla PCIe 4.0 SSD XPG Gammix S50 Lite
Na trhu s SSD se nově objeví výkonná SSD společnosti Adata pod herní značkou XPG. Jde o modely XPG Gammix S50 Lite, které využívají rozhraní PCIe 4.0 a dosahují přenosové rychlosti až 3900 MB/s.
Včera, aktualita, Milan Šurkala