www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel odhaluje rychlou SSD sérii 750

Intel odhaluje rychlou SSD sérii 750
, , aktualita
Intel přestavil novou řadu SSD pamětí do slotu PCIe, která nabízí dost zajímavé rychlosti v kombinaci s přijatelnou cenou. Zatím byly odhaleny 400GB a 1,2TB modely. Bohužel v repertoáru chybí 800GB model.
K oblíbeným
reklama
V dnešní době, kdy klasické plotnové HDD začaly značně brzdit výkon počítačů, se nejprve objevily revoluční SSD disky, které problémy ve velké míře vyřešily. Jejich jediným úskalím je, že se ve většině případů vážou na 'pomalé' rozhraní SATA. Pomalé ve smyslu, že jsou schopny pracovat s mnohem vyššími rychlostmi, ale brzdí je propustnost.

A proto se na trhu začaly objevovat SSD disky pro rozhraní PCIe, které již zcela dokáže využít jejich potenciál. Již jsou na trhu několik let, ale vždy se jednalo o trošku vyšší cenovou kategorii než v případě klasických SSD.

Intel ale právě představil novou řadu SSD na bázi PCIe, které nabídnou opravdu zajímavé rychlosti a relativně zajímavou cenu, která má však stále daleko k ceně klasických plotnových disků. V jeho případě se jedná o rozhraní NVMe, které si konečně našly svou cestu do klasických počítačů, protože NVMe je pro paměti vhodnější.

Rychlosti se v případě 1,2TB verze pohybují až okolo 2 400 MB/s v případě sekvenčního čtení a 1 200 MB/s v případě sekvenčního zápisu. IOPS se vyšplhalo k hodnotě 440 000 pro čtení a 290 000 pro zápis, což je v obou případech až 4násobná hodnota oproti jiným SSD.

Série 750 je založena na 20 nm MLC NAND, které jsou spojeny až 18 kanály. 9 procent SSD je vyhrazeno pro případ, že některé části disku odejdou do křemíkového nebe. Podle Intelu je tato řada kompatibilní s čipsety Z97 a X99, což by se pravděpodobně nemělo vylučovat s možností, aby i ostatní čipsety byly kompatibilní. Ohledně systémů jsou podporovány OS vyšší než 64bitové Windows 7.

A již dříve zmiňovaná cenovka se vyšplhala k 389 dolarům (asi 9850 Kč) pro 400GB verzi, takže se s cenou dostáváme pod dolar za GB. To samé lze říct o 1,2TB verzi, která má ještě lepší poměr cena/GB. Stojí 1 029 dolarů (asi 26 000 Kč). V zahraničí je tato řada již dostupná, takže se můžeme těšit na první reálné testy, zda výkon skutečně odpovídá měřením Intelu.

Zdroj: Tom's Hardware
reklama
Nejnovější články
AMD Radeon RX 5500 otestován, půjde o modernější ekvivalent RX 580? AMD Radeon RX 5500 otestován, půjde o modernější ekvivalent RX 580?
Nikdo nemůže očekávat, že grafické karty Radeon RX 5500 nám nabídnou z hlediska výkonu něco, co tu dosud ještě nebylo. Jde tak především o to, za jakou cenu nám AMD daný výkon nabídne a zda to bude výhodné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ohvězdičkovaná jádra v Ryzen Master neodpovídají nejlepším jádrům dle Windows Ohvězdičkovaná jádra v Ryzen Master neodpovídají nejlepším jádrům dle Windows
Nové Windows 10 mají s využitím CPPC2 (Collaborative Power and Performance Control 2) přednostně využívat ta nejlepší jádra v procesorech AMD i Intel. Odpovídá to ale tomu, co nám ukazuje Ryzen Master? A je to vůbec problém?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valve ukázalo Half-Life: Alyx, půjde o revoluční titul pro VR? Valve ukázalo Half-Life: Alyx, půjde o revoluční titul pro VR?
Virtuální realita do světa her dosud nezasáhla nijak zásadním způsobem, nicméně společnost Valve to chce evidentně změnit. Využije k tomu přitom svou herní řadu Half-Life, na jejíž pokračování množí toužebně čekali.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2 Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2
Miliardář Bill Gates je znám také jako velký filantrop a podporovatel projektů pro záchranu planety. Jedním z dalších je projekt Heliogen, který má pomoci nahradit fosilní paliva díky solární energii i využití pokročilého softwaru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache
Intel si pro příští rok připravuje procesory Tiger Lake jako nástupce aktuálních Ice Lake a leccos už o nich prozradil benchmark Geekbench. Ten už obsahuje online záznam čtyřjádrového prototypu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář