www.svethardware.cz
>
>
>

Intel Optane: revoluční paměti 3D XPoint v akci

Intel Optane: revoluční paměti 3D XPoint v akci
, , aktualita
Nedávno jsme se podívali na to, co by nám mohly nabídnout zbrusu nové elektronické paměti 3D XPoint, které slibují vysokou výdrž, výkon podobný pamětem RAM, ale schopnost udržet si informaci i bez napájení. Kde se ale uplatní nejdříve?
K oblíbeným
reklama
Paměti 3D XPoint: přinesou revoluci?

V odkazovaném článku jsme psali o pamětech 3D XPoint jen na základě jejich prvotního představení firmami Intel a Micron, které v té době ještě ani slůvkem neprozradily, jaké konkrétní produkty můžeme očekávat. 3D XPoint byly přitom prezentovány jako skutečně revoluční paměti, které mají potenciál zašlapat dnešní NAND Flash do prachu zapomnění, neboť jsou v porovnání s nimi daleko odolnější, rychlejší, úspornější, v podstatě i jednodušší (jak na výrobu, tak při nasazení) a také mohou dosáhnout vyšší datové hustoty, a to i díky možnosti vrstvení. Tento způsob navyšování kapacity tedy není cizí ani pamětem NAND Flash, ale už nyní se výrobci potýkají s problémy, které to přináší.

3D XPoint tedy vypadá jako technologie, která kombinuje z ostatních to nejlepší, ale jak už jsme se mohli v historii několikrát přesvědčit, to automaticky nemusí znamenat úspěch. Pro výrobce pamětí, kteří nyní mohutně investují do vývoje a výroby NAND Flash je důležité, aby se jejich investice také vrátily, čili ti samozřejmě nemohou udělat tlustou čáru a začít od píky. Mohli jsme ale předpokládat, že Intel nebude na nic čekat a brzy představí konkrétní produkty, což se stalo na probíhajícím IDF, kde se mluví o technologii Intel Optane.

Jaké jsou tedy plány milé "Chipzilly"? CEO Brian Krzanich tedy už oznámil, že první produktová řada s paměťmi 3D XPoint dostala název Optane a první produkty budou k dispozici od příštího roku, a to počínaje vysoce výkonnými SSD značky Intel. Ty budou následovat speciální paměti v modulech DIMM určené pro další generaci datových center založených na platformách Intel. Jde tedy o něco, s čím jsme mohli už předem počítat, čili že Intel nabídne SSD a Micron využije 3D XPoint v paměťových modulech DIMM. V nich by mohly být po boku RAM jako další úroveň v paměťové hierarchii, či se prostě v této podobě využijí jako hlavní datové úložiště, které tak bude přímo na desce připraveno pro rychlou práci s velkým objemy dat.

Na IDF bylo již prezentováno SSD Intel Optane v podobě karty PCIe, které soupeřilo s modelem Intel P3700, což je také SSD pro PCIe. To rozhodně není žádné ořezávátko, neboť dosahuje rychlosti čtení a zápisu až 2800 a 2000 MB/s. Ovšem provedený test se týkal výkonu IOPS při čtení s QD1, čili náhodném čtení 4kB bloků dat bez fronty, což je důležitá disciplína, ve které dnešní SSD rozhodně nevynikají. Však také P3700 dosáhl jen 10.600 IOPS, což představuje čtení rychlostí 41,4 MB/s, zatímco SSD s 3D XPoint má skóre 76.600 IOPS, tedy téměř 300 MB/s. Je tedy zřejmé, že v rychlosti přístupu k uloženým datům paměti 3D XPoint nemají ze strany NAND Flash konkurenci.

Zdroj také udává, že Optane s 3D XPoint jsou oproti P3700 v IOPS 5x až 7x rychlejší v závislosti na frontě. S QD1 jsou tedy 7x rychlejší a pak se obvykle měří ještě v QD32, ovšem Intel měřil s QD8, a to už ne pouze čtení, ale mix čtení a zápisu v poměru 7:3. Zde byl tedy rozdíl více než pětinásobný a pro Optane to znamenalo nějakých 400.000 IOPS, čili nějakých 1560 MB/s a čistě při čtení to bylo 460.000 IOPS. Takové SSD by tedy na místě systémového disku chtěl mít asi každý.

Zdroj: Intel IDF
reklama
Nejnovější články
Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD

S aktualizacemi Windows 10 už to opravdu přestává být legrace. Kumulativní update KB4517389 mnohým rozbil menu Start a nyní se zjistilo, že stojí i za zvýšeným množstvím BSOD, kritických pádů systému. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe
Většina SSD disků má takovou přepisovací životnost, že se ke smrti disků z tohoto důvodu většina uživatelů ani nepřiblíží. Problémy však mají uživatelů vozů Tesla. Tam totiž kvůli přepisování odchází čipy v multimediálním systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil
Český výrobce antivirů Avast se přiznal, že se do jeho počítačové sítě dostali hackeři. Využili k tomu kompromitování přihlašovacích údajů do dočasného VPN účtu a získali zde vysoká administrátorská práva.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway
NASA v rámci svého programu Artemis kromě partnerství s americkými soukromými společnostmi navazuje spolupráci i se zahraničními kosmickými agenturami. S realizací vesmírné stanice u Měsíce pomůže například Japonsko. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000 Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000
Už zanedlouho budou moci výrobci desek oficiálně představit své nové modely pro procesory Threadripper, ovšem zatím to mohou být pouze náznaky, uniklé informace a jednotlivé snímky. Jeden takový tu máme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek