Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel podal nové informace nejen o procesorech Haswell

12.9.2012, Jan Vítek, aktualita
Intel podal nové informace nejen o procesorech Haswell
V San Franciscu proběhla další konference Intel Developer Forum (IDF), kde se mluvilo také o procesorech Haswell, respektive mikroarchitektuře Haswell. Ty jsou chystané pro příští rok a slibují rychlejší, tenčí, lehčí, méně se zahřívající...
V San Franciscu proběhla další konference Intel Developer Forum (IDF), kde se mluvilo také o procesorech Haswell, respektive mikroarchitektuře Haswell. Ty jsou chystané pro příští rok a slibují rychlejší, tenčí, lehčí, méně se zahřívající a zabezpečenější systémy s integrovanou grafikou.
David Perlmutter


Architektura Haswell přichází v souladu s modelem "tick-tock", v jehož rámci jsme si letos odbyli příchod nového výrobního procesu (22 nm), který Intel použil pro generaci Ivy Bridge, jež jinak nepřinesla oproti Sandy Bridge téměř nic nového. Tento výrobní proces by tak již měl být v příštím roce vyladěn a připraven pro novou architekturu, čili Haswell. Ta má dle Intelu znamenat nástup opravdu úsporných procesorů, které mají dále pohánět počítačový průmysl. Výkon tedy již není tak zajímavý, ale tomu se ani nelze divit, však většině uživatelů bohatě stačí i několik let starý počítač.

Na IDF se ohledně Haswellu ujal slova David Perlmutter, který slíbil, že chystané procesory dosahují v klidovém provozu dvacetkrát nižší spotřeby oproti dnešním modelům, přičemž to se nemá podepsat na jejich výkonu a reakci na potřebu výkonu. Navíc se chystá zcela nová řada úsporných procesorů, která bude postavena na stejné architektuře. Můžeme se jen dohadovat, zda půjde o řadu nadřazenou procesorům Atom, nebo naopak o ještě úspornější a méně výkonné modely. Co se týče Atomů, pak již delší dobu víme, že se chystá nová generace Clover Trail. Jedná se o SoC určené pro Windows 8 běžící na tabletech a konvertibilních ultraboocích. Intel sice použil 32nm výrobní proces, ale i tak slibuje nízkou spotřebu a také možnost fungovat neustále v režimu online.

Intel se chce také i nadále intenzivně věnovat oblasti ultrabooků a ještě aby ne, když jde o úspěšné produkty. Rýsují se tedy nové investice, takže se můžeme těšit na další inovace. Momentálně je ve vývoji asi 140 nových modelů a z toho polovina je stavěna na procesorech Intel Core "Ivy Bridge".

A co můžeme čekat od procesorů Haswell? Perlmutter toho moc neprozradil a slíbil pouze lepší a výkonnější CPU i grafická jádra, nové instrukce pro rychlejší šifrování dat a HW funkce pro zabezpečení a již zmíněnou nízkou spotřebu především při nečinnosti.

Nakonec můžeme zmínit, že Intel i nadále bude podporovat tzv. percepční výpočetní techniku, čili funkce napodobující lidské smysly a vyzval vývojáře, aby ve spolupráci s ním usilovali o totéž. Nejde ale jen o plané řeči. Představena byla totiž první vývojářská sada Intel Perceptual Computing SDK v betaverzi. Pro veřejnost bude uvolněna na začátku příštího roku a umožní využít nové funkce jako rozpoznání gest, hlasu, výrazů tváře a jejich další využití.

Zdroj: TZ Intel