www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel podal nové informace nejen o procesorech Haswell

Intel podal nové informace nejen o procesorech Haswell
, , aktualita
V San Franciscu proběhla další konference Intel Developer Forum (IDF), kde se mluvilo také o procesorech Haswell, respektive mikroarchitektuře Haswell. Ty jsou chystané pro příští rok a slibují rychlejší, tenčí, lehčí, méně se zahřívající...
K oblíbeným
reklama
V San Franciscu proběhla další konference Intel Developer Forum (IDF), kde se mluvilo také o procesorech Haswell, respektive mikroarchitektuře Haswell. Ty jsou chystané pro příští rok a slibují rychlejší, tenčí, lehčí, méně se zahřívající a zabezpečenější systémy s integrovanou grafikou.
David Perlmutter


Architektura Haswell přichází v souladu s modelem "tick-tock", v jehož rámci jsme si letos odbyli příchod nového výrobního procesu (22 nm), který Intel použil pro generaci Ivy Bridge, jež jinak nepřinesla oproti Sandy Bridge téměř nic nového. Tento výrobní proces by tak již měl být v příštím roce vyladěn a připraven pro novou architekturu, čili Haswell. Ta má dle Intelu znamenat nástup opravdu úsporných procesorů, které mají dále pohánět počítačový průmysl. Výkon tedy již není tak zajímavý, ale tomu se ani nelze divit, však většině uživatelů bohatě stačí i několik let starý počítač.

Na IDF se ohledně Haswellu ujal slova David Perlmutter, který slíbil, že chystané procesory dosahují v klidovém provozu dvacetkrát nižší spotřeby oproti dnešním modelům, přičemž to se nemá podepsat na jejich výkonu a reakci na potřebu výkonu. Navíc se chystá zcela nová řada úsporných procesorů, která bude postavena na stejné architektuře. Můžeme se jen dohadovat, zda půjde o řadu nadřazenou procesorům Atom, nebo naopak o ještě úspornější a méně výkonné modely. Co se týče Atomů, pak již delší dobu víme, že se chystá nová generace Clover Trail. Jedná se o SoC určené pro Windows 8 běžící na tabletech a konvertibilních ultraboocích. Intel sice použil 32nm výrobní proces, ale i tak slibuje nízkou spotřebu a také možnost fungovat neustále v režimu online.

Intel se chce také i nadále intenzivně věnovat oblasti ultrabooků a ještě aby ne, když jde o úspěšné produkty. Rýsují se tedy nové investice, takže se můžeme těšit na další inovace. Momentálně je ve vývoji asi 140 nových modelů a z toho polovina je stavěna na procesorech Intel Core "Ivy Bridge".

A co můžeme čekat od procesorů Haswell? Perlmutter toho moc neprozradil a slíbil pouze lepší a výkonnější CPU i grafická jádra, nové instrukce pro rychlejší šifrování dat a HW funkce pro zabezpečení a již zmíněnou nízkou spotřebu především při nečinnosti.

Nakonec můžeme zmínit, že Intel i nadále bude podporovat tzv. percepční výpočetní techniku, čili funkce napodobující lidské smysly a vyzval vývojáře, aby ve spolupráci s ním usilovali o totéž. Nejde ale jen o plané řeči. Představena byla totiž první vývojářská sada Intel Perceptual Computing SDK v betaverzi. Pro veřejnost bude uvolněna na začátku příštího roku a umožní využít nové funkce jako rozpoznání gest, hlasu, výrazů tváře a jejich další využití.

Zdroj: TZ Intel
reklama
Nejnovější články
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Včera, aktualita, Jan Vítek