www.svethardware.cz
>
>
>

Intel potvrzuje grafiku Xe-HPG vybavenou až 512 EU

Intel potvrzuje grafiku Xe-HPG vybavenou až 512 EU
, , aktualita
Intel už loni v říjnu hlásil, že má vzorky grafiky Xe DG2, kterou známe také jako Xe-HPG, ve svých laboratořích. Tyto čipy přitom nebude vyrábět sám ve svých továrnách a my bychom už snad v první polovině tohoto roku je měli vidět na trhu. 
K oblíbeným
reklama
Intel může mít velký zájem na tom, aby dostal na trh své Xe-HPG co nejdříve, čili dokud trvá velký nedostatek karet firem AMD a NVIDIA. Dá se totiž očekávat, že lidé budou ke grafikám firmy, která naposledy jako samostatný grafický čip pro karty vymyslela už dávno zapomenutý i740, spíše nedůvěřiví. 
 
Na druhou stranu, pokud si Intel své grafiky Xe-HPG nechává vyrábět jinou společností, přičemž v úvahu připadá v podstatě jen TSMC nebo Samsung, lze počítat s tím, že jimi asi nebude schopen zahltit trh, stejně jako toho není schopna ani NVIDIA (Samsung) či AMD (TSMC). 
 
 
Prozatím ale víme jen to, že Xe-HPG přijdou na trh někdy v průběhu tohoto roku (možný je druhý kvartál po boku s Tiger Lake-H) a je veliká otázka, do jaké výkonnostní třídy se zařadí jejich nejvýkonnější verze, v jejichž případě už bylo v samotných ovladačích od Intelu potvrzeno, že ty nabídnou 512 EU. Takový počet by šel přirovnat ke grafice vybavené 4096 shadery a byla by opravdu velká senzace, kdyby se taková dokázala vyrovnat dnešnímu hi-endu.
 
Nicméně Intel pochopitelně nemusí chtít cílit tak vysoko a jako nováček na trhu s grafickými kartami se může chtít zaměřit spíše právě na masy, protože lze předpokládat, že kdo nemá hluboko do kapsy, ten si stejně vybere spíše osvědčeného výrobce. Na mainstream také ukazuje informace o 8 GB paměti GDDR6. 
 
 
Zatím tak čekáme i na potvrzení toho, kde a jakým procesem se DG2 vyrábí a později budou vyrábět masově. Aktuálně tu máme pouze fámu, že půjde o 6nm proces firmy TSMC, jenž má stavět na 7nm procesu N7 a využívat už EUVL. 
 
 
Díky ovladačům Intelu už známe i Device ID grafiky DG2, čili 0x4F80, dle nějž ji bude možné později případně identifikovat. A krom toho se objevila i ID pro Arctic Sound (Xe-HP ATS) a Ponte Vecchio (Xe-HPC PVC). 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu
Blue Origin je kosmická společnost, která v budoucnu plánuje dopravovat lidi do vesmíru. Nedávno tato firma provedla úspěšný testovací let s raketou New Shepard a vylepšenou verzí kabiny pro cestující.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC
S rostoucími cenami Bitcoinu roste i počet případů, kdy si lidé uvědomí existenci svých Bitcoinů z minulosti, ale nemají k nim přístup. Další muž si takto nemůže vzpomenout na heslo a chybí mu už jen dva pokusy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0 Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0
Výrobci desek si připravují nové verze BIOSů vybavené mikrokódem AGESA 1.2.0.0, které byly slíbeny už před několika měsíci jako konečně "to pravé" pro desky 400 a 500 Series a nové Ryzeny 5000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr
Malé gravitační vlny, které tu a tam projdou skrz Zemi a detektory, už dávno bereme jako hotovou věc, ovšem pokud existují ony, měly by naším prostorem v podstatě nepřetržitě postupovat i velké vlny ze supermasivních černých děr. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K
Intel sice minulý týden ukázal benchmarky, dle nichž si chce opět vzít titul výrobce nejvýkonnějších herních procesorů, ovšem ukazuje se, že ve skutečnosti by to mohlo být poněkud jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář