www.svethardware.cz
>
>
>

Intel připouští možnost využití cizího procesu ve vlastních továrnách

Intel připouští možnost využití cizího procesu ve vlastních továrnách
, , aktualita
Intel má stále velké problémy s vývojem nových procesů a mezitím se mu TSMC se Samsungem vzdalují, neboť obě společnosti nabízejí už 5nm procesy, které mají být alternativou pro intelovský 7nm proces. 
K oblíbeným
reklama
A 7nm proces je stále v nedohlednu, zatímco nejlépe na tom není ani 10nm proces, pokud jde o výtěžnost. Intel se tak ocitá v úzkých a už v polovině předchozího roku přiznal, že bude nejspíše okolnostmi donucen využít výrobní kapacity jiných firem, což se má mimo jiné týkat i výkonných grafických čipů Xe-HPG pro naše počítače. O těch se zatím ani na virtuálním CES 2021 nemluví, ale máme tu jiné téma. 
 
 
Dosavadní CEO firmy Bob Swan, za nějž se mimochodem prý aktuálně hledá náhrada, jejíž ohlášení už je možná na spadnutí, nám potvrdil, že existuje možnost licencování cizího výrobního procesu. To znamená, že Intel by zopakoval tah firmy GlogalFoundries, která si dříve licencovala 14nm proces firmy Samsung a použila ho především pro výrobu první generace procesorů AMD Zen a posléze i ve vylepšené podobě (12nm) pro Zen+. 
 
Bob Swan tak vůbec nevyloučil možnost, že by Intel využil výrobní proces firmy TSMC anebo Samsung a je třeba říci, že by šlo možná o velice rozumné rozhodnutí. To by se mohlo týkat právě 7nm technologie, pro niž by Intel mohl najít náhradu u konkurence, neboť pokud si své problémy nevyřeší sám, zbude už jen možnost využití cizích výrobních kapacit. A ty, jak dobře víme, jsou aktuálně velice vytížené a těžko to bude brzy lepší, možná spíše právě naopak. 
 
Jisté je však to, že poslední, co trh potřebuje, je krach výrobních kapacit Intelu. Ten by mohl nastat v případě, že by se mu nepovedlo v rozumné době přijít s novým procesem (7nm) a zároveň by nedokázal navýšit výtěžnost 10nm procesu, neboť 14nm technologie už je aktuálně opouštěna a nedokáže nabídnout nic nového. Svět zkrátka výrobní kapacity Intelu potřebuje a je v zájmu všech, aby se ten dokázal pohnout z místa a postavit se opět na stejnou úroveň vedle firem TSMC a Samsung.
 
Sám Bob Swan také přiznal, že prostý outsourcing výroby čipů může snadno přinést problémy s dodávkami a přirozeně také představuje nižší marže. Čili licencování cizího procesu by mohlo představovat vhodnější způsob, jak vyřešit problémy Intelu, nicméně je tu i otázka, jak dlouho by takový úkol mohl trvat od prvotního rozhodnutí po spuštění výroby, ovšem do toho už nemůžeme vidět.
 
O případném rozhodnutí bychom se mohli dozvědět již brzy, a to příští týden (21. ledna), kdy Intel zveřejní své finanční výsledky za poslední loňský kvartál.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch
Ne vždy se při průzkumu vesmíru daří, aby vše šlo podle plánů. To se již dlouhou dobu děje se sondou, která je součástí InSight a měla za úkol se zavrtat do podpovrchových vrstev na planetě Mars. Nyní NASA své marné snažení končí.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis
Už v tomto roce by měla proběhnout první fáze programu Artemis. Americká kosmická agentura NASA plánuje vyslat k Měsíci kosmickou loď Orion, která je nyní již kompletní a připravená na svůj první let.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC
Lidí, kteří vyhodili pevné disky s Bitcoiny, je mnoho. Dalším z nich je jeden obyvatel Newportu, který měl na disku několik tisíc Bitcoinů. O nález se chce podělit s městem, pokud mu dovolí ho vykopat ze skládky.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A
V nabídce herních monitorů společnosti Asus se objevil nejen velký 32" model ROG Swift PG32UQ, ale i menší 28" varianty TUF Gaming VG28UQL1A a 27" ROG Swift PG279QM. Ten druhý zvládne 240 Hz.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
15.1.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář