www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel připravil rychlejší Optane Memory M15 pro běžné uživatele

Intel připravil rychlejší Optane Memory M15 pro běžné uživatele
, , aktualita
Dobře známe SSD Optane od Intelu, která tvoří low-end své rodiny. Jedná se o modely M10 s nízkou kapacitou a ve srovnání s moderními SSD s NAND Flash také s nízkým výkonem. Nyní ale přichází novější M15. 
K oblíbeným
reklama
Intel Optane Memory M15 přichází jako celkově lepší náhrada řady M10 a my se můžeme podívat na to, co lze od ní očekávat. Bohužel je ihned jasné, že Intel se neodhodlal k navýšení kapacity, takže ta i nadále zůstane na 16, 32 a 64 GB. Takže co tu máme dál? 
 
 
Nové M15 mohou zaujmout ještě vyššími výkony a zde je to skutečně už lepší s tím, že se dozvíme maximální hodnoty, které se pak budou v případě jednotlivých modelů lišit. Máme tu sekvenční čtení až 2000 MB/s a zápis až 900 MB/s, což je slušné navýšení oproti 1450 a 640 MB/s v případě M10. Také výkon v rámci IOPS (4kB, Queue Depth 4) se zvýšil na 450.000 a 220.000 pro čtení a zápis, a to z 250.000 a 140.000. Typické latence jsou lepší v případě zápisu, kde se zkrátily z 18 na 12 mikrosekund. Intel kvůli vyššímu výkonu také do rozhraní nových M15 přidal další dvě linky PCIe 3.0, i když na cca 2 GB/s by mohly právě dvě teoreticky ještě stačit. Ale asi by přesto mohly výkon trošku okleštit, takže 
 
Co se týče spolehlivosti, ta se ve specifikacích nezměnila, přičemž rating 200 GB zápisu za den je už tak dost slušný a jde o hodnotu, kterou moderní NAND Flash těžko zajistí. Celkem jde až o 365 TBW, čili zapsaných terabajtů, což se bude nepochybně vztahovat k 64GB verzi a znamená to nějakých 5700 celkových přepisů. Realita může být samozřejmě někde úplně jinde, neboť toto jsou jen údaje, které se vztahují k plnění záruky. Ostatně udávaná pětiletá záruka vynásobená 200 GB zápisu denně nám dá právě akorát 365 TB, pokud tedy počítáme s tím, že 1 TB = 1000 GB (a ne 1024 GiB). 
 
Zaujmout nás může také zvýšená spotřeba aktivního SSD, a to z 3,5 W na 5,5 W, ovšem na druhou stranu se pod 5 mW z 11 mW snížila spotřeba uspaného SSD. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přehled desktopových procesorů Přehled desktopových procesorů
V článku jsou zastoupeny procesory Intel a AMD do desktopových socketů. Tento přehled bude i nadále pravidelně aktualizován. Dnes přinášíme upravenou verzi obohacenou o nové procesory AMD Ryzen 3000. 
Dnes, článek, Jan Vítek, Petr Popelka98 komentářů
Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně
Spojené státy americké zadaly studii, která měla vyhodnotit ekonomické dopady GPS systému. Hodnotil se finanční přínos i hrozba toho, co by se stalo při výpadku. Vyšlo, že výpadek by stál ekonomiku jednu miliardu USD denně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Pilotování dronů pod vlivem alkoholu se v Japonsku stává trestným Pilotování dronů pod vlivem alkoholu se v Japonsku stává trestným
Japonsko má novou legislativu, která se týká provozu dronů. Zatímco jiné země řeší především licence pro piloty, Japonsko řeší nezodpovědné létání pod vlivem alkoholu, které se nově bude trestat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice
Automobilka Volvo nedávno představila pozoruhodná autonomní nákladní vozidla Volvo Vera. Ty jsou nejen elektrická, ale především zaujmou tím, že jsou autonomní a dokonce ani nemají kabinu pro řidiče.
15.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
MSI ukázalo "světově první prohnutou herní skříň" MSI ukázalo "světově první prohnutou herní skříň"
Mezi dozvuky Computexu patří MEG Alchemy 700X od společnosti MSI, která si asi řekla, že když můžeme mít prohnuté displeje monitorů, proč by takové nemohly být i skříně. Jak to ale lze skloubit s úložištěm pro běžné komponenty? 
14.6.2019, aktualita, Jan Vítek9 komentářů